Xazax - 2012-07-25 13:57:40

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4000/4834/352x500.jpg   Oryginalna opowieść o magii, wojnie i bohaterstwie, oparta na popularnej i zdobywającej wiele nagród grze komputerowej. W okrytej mgłą zapomnienia przeszłości świat Azeroth wypełniały wszelkiego rodzaju cudowne istoty. Tajemnicze elfy i wytrzymałe krasnoludy żyły we względnym pokoju i harmonii z ludzkimi plemionami... aż do chwili, gdy demoniczna armia znana jako Płonący Legion na zawsze zniszczyła spokój tego świata. W książce opisana jest historia młodego maga Rhonina. Utalentowany czarodziej został uwięziony za nieumyślne zabójstwo pięciu zasłużonych wojowników Sojuszu (z ang. Alliance). By odkupić swoje winy zostaje wysłany przez radę magów z Kirin'Tor do krainy Khaz Modan z misją obserwacyjną. Swoją szansę dostaje dzięki wstawiennictwu Krasusa - swojego mentora, który był jednym z sześciu najwyższych Kirin'Tor. Rhonin otrzymuje pomoc w postaci elfiej łowczyni, która ma za zadanie eskortować go do miasta Hasic. W czasie podróży Rhonina wśród władz Loarderon zawiązuje się spisek.W tym opowiadaniu występuje czarny smok Skrzydła Śmierci który ma zamiar zniszczyć wszystkie niższe rasy - Wikipedia

Zacznę może od tego że wielkim fanem gier Warcraft. Wiadomo, pograłem trochę w stare Warcrafty, Warcraft3, i WoW. Gra się owszem bardzo przyjemnie, jednak w fabułę się nigdy nie zagłębiałem ponieważ renderowane filmiki bardziej mnie rozśmieszały niż ciekawiły, na dodatek polski dubbing...
Przy okazji spotkania z Raistlinem mieliśmy okazję wymienić się książkami, tak więc zrobiliśmy. W moje ręce trafiły cztery tytuły Knaaka z serii Warcraft.
Wiem na czym ten świat stoi, i wydaje mi się że autor którego bardzo lubię targetuje książkę w takich ludzi którzy znają podstawę tego uniwersum. Akcja jest przedstawiona tak jakby wszystko było dla czytelnika oczywiste. Zabrakło w niej opisu konfliktu, opisu co się ze światem działo do czasu rozgrywanej w książce akcji, chociażby w rozmowach między postaciami. Cała książka składa się z akcji, nasz bohater dostaje główne zadanie, i w drugim rozdziale poznaje swoją bodyguard, zaczyna podróż i już wiadomo że będzie miłość :)
Ruszają razem w głąb książki i co krok dzieje się coś nadzwyczajnego... Jak nie atak smoka, to niewola, Jak nie bitwa Powietrzna to porwanie przez smoka. Może to dobrze że akcja rozwija się jak kula śniegowa, ale dla mnie powinien być czas na zaczerpnięcie oddechu i powiadomienie czytelnika na czym stoimy. Całość jest w większości przewidywalna i marnie przetłumaczona, nie żebym się czepiał ale "Skrzydła Śmierci" Podśmierduje mi panem Łoźińskim i jego "Frodo Bagoszem z Włości".
Może za bardzo się przyczepiłem, ale moim zdaniem świat Warcrafta jest na tyle nietypowy że wymaga więcej opisów, nie mówię o Tolkenizacji książki ale chyba warto poświęcić więcej stron aby naświetlić czytelnikowi o co tu biega.
Krasnolud który podkochuje się w Elfce, elfka której imponuje krasnolud latający na gryfie, orki latające na smokach - WTF? Nie znając uniwersum troszkę to brzmi jak parodia.
Koniec końcem książka posiada parę miłych i ciekawych zwrotów akcji, utrzymana w klimacie gier, do tego dobra dynamika zdarzeń...
Polecam najbardziej tym którzy lubują się w fabule Warcraft jak i tym którzy chcą ją dopiero poznać.
Ocena 8/10
PS: Zaczynam Trylogię "Wojna Starożytnych" i tu już jest o niebo lepiej z opisem. Spodziewajcie się tekstu. Heja

Xazax - 2013-08-12 18:41:22

Wersja filmowa
http://www.youtube.com/watch?v=fhWFzVsP … e=youtu.be

Raistlin - 2013-09-01 16:12:12

Dzięki Xazaz za recenzję. Książkę również czytałem, jest świetna i potrafi wciągnąć. Głównym bohaterem jest mag Rhonin, jest to dopiero początek jego przygody, gdyż pojawia się on później w trylogii "Wojna Starożytnych", która jest swoją drogą niesamowita. Szczególnie dla takiego fana WarCrafta jak ja :)

Xazax - 2013-09-02 14:51:09

http://www.youtube.com/watch?v=RnWuiQOg3U4

janjuz - 2013-09-02 17:38:55

Xazax!!!!
  Extra! Tak trzymać.
  Widać od razu, że wiesz doskonale co chcesz przekazać. Pewnie nie pisałeś tekstu lecz w jakiś sposób przygotowałeś jego podstawowe tezy.
  Uwaga techniczna nr 1: jeżeli to możliwe to mów odrobinę wolniej od normalnego tempa gdy czytasz jakiś ustęp tekstu książki. Jeśli się to uda (a nie jest łatwe) obniż wtedy ton głosu. Oczywiście pamiętaj o patrzeniu w oko kamery.
  Uwaga techniczna nr 2: nie jestem tak do końca pewny ale chyba całość wyszłaby jeszcze lepiej gdybyś był oddalony od kamery o jakieś 25 cm więcej. Troszkę za bardzo, ale to tylko moja opinia, wypełniasz kadr. Siedząc dalej będziesz miał możliwość użycia gestu; to wiele daje.
  Uwaga techniczna nr 3: film w tle! Absolutnie powalający na kolana zabieg!!

Podsumowując:
  Więcej proszę!!! Więcej! A Warcrafta na pewno przeczytam! Pamiętaj - trening czyni mistrza - Wiecej!!!!

www.sonygsm.pun.pl www.zielonewzgorza.pun.pl www.hardtruck18.pun.pl www.ekonomiapwsztarnow.pun.pl www.cs-wojak.pun.pl