DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.


#1 2014-12-05 11:48:38

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

"Pieśń Lodu i Ognia" - czy warto przeczytać jeśli widziałeś serial?

Otóż warto, długo się zabierałem za ten cykl w obawie przed nudą, spowodowaną tym, że znam fakty z ekranizacji. Jednak byłem w ogromnym błędzie! Twórcy serialu pominęli wiele istotnych wątków, nie tyle ważnych ale i najciekawszych! Ekranizacja jest naprawdę świetna, jednak książka bije "Grę o tron" na głowę. Pojawiają się takie wątki jak Lady Stoneheart której w ekranizacji próżno nam będzie szukać, to zbrodnia! I wiele innych, jak chociażby pogłoski na temat wilczycy Aryi Stark, Nymerii... (wilkor całkiem nieźle sobie poradził po wygnaniu). Wielowątkowość Pieśni Lodu i Ognia jest zbyt ogromna by ekranizacja mogła w pełni ogarnąć je wszystkie, gdzie każdy zasługuje na uwagę, gdyż nie ma tu wątków nudnych i mało ważnych, a wszystkie one tworzą całość która wciąga, uzależnia, trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać od czytania.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#2 2014-12-05 12:51:40

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" - czy warto przeczytać jeśli widziałeś serial?

Moim największym nieszczęściem jest to, że cały cykl "Gry o Tron" przeczytałem na długo przed jego ekranizacją. Początkowo nie byłem w stanie tego oglądać bowiem książka mnie nie zachwyciła (zanadto rozwlekła i zbyt bezsensownie krwawa opowieść) lecz już początki serialu mnie po prostu oburzyły. No nie mogłem.
Po pewnym czasie wyperswadowałem sobie, że to nie jest żadna ekranizacja lecz byt całkiem osobny, że nie wolno tego oglądać przez pryzmat znajomości książki. Książka zawsze (no, prawie) będzie lepsza. Dopiero po takim nastawieniu rzecz była oglądalna. Niestety, nie jestem wielkim fanem R.R. Martina a w serialu jest go sporo. Da się oglądać ale to nie moja bajka. Wolę intrygę zaplątaną bardziej w umysłach i charakterach, rozwiązywanie konfliktów sprytem i przemyślnością raczej niż walenie od razu toporem. Przykładowo; pierwsza śmierć zarówno w książce jak i w serialu - Ned Stark - śmierć całkiem bez sensu, niepotrzebna nikomu a już najmniej władcy. Nie, to nie moja bajka. Aż chciałbym krzyknąć - WIĘCEJ ROZUMU.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#3 2014-12-05 14:16:21

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" - czy warto przeczytać jeśli widziałeś serial?

Przykładowo; pierwsza śmierć zarówno w książce jak i w serialu - Ned Stark - śmierć całkiem bez sensu, niepotrzebna nikomu a już najmniej władcy. Nie, to nie moja bajka. Aż chciałbym krzyknąć - WIĘCEJ ROZUMU.

Ned zginą z tego samego powodu co jego poprzednik Jon Arryn, poznał tajemnicę królowej i mógł udowodnić, że Joffrey Baratheon jest tak na prawdę Joffreyem Lannisterem, bękartem kazirodczego związku Cersei i Jaimimego. Śmierć Neda ma tyle samo sensu co zabijanie bękartów Roberta po całych Siedmiu Królestwach, Cersei ratowała w ten sposób swoje potomstwo i własne życie. Bo gdyby prawda wyszła na jaw, ją i jej dzieci spotkałaby śmierć. Ned nie zginą bez powodu, "przezorny zawsze ubezpieczony", a pozwolenie Nedowi żyć czy nawet wysłanie go na Mur było zagrożeniem dla królowej-regentki i Joffa.

Co do samej twórczości Martina, to rzecz gusty. Ja jestem wniebowzięty


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#4 2014-12-05 16:53:12

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: "Pieśń Lodu i Ognia" - czy warto przeczytać jeśli widziałeś serial?

Wszystko to całkiem logiczne tylko, że nie rozwiązało problemu. Wojna wszystkich ze wszystkimi. Przyznam, że napisane to jest świetnie, lecz raczej nie będę do tego wracać tak często jak do Tolkiena czy Dragonlance, czy Ursuli LeGuinn, czy nawet Lema.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.queen-kajol.pun.pl www.danny-phantom.pun.pl www.forumquendi.pun.pl www.bazarek.pun.pl www.gwiezdneszczury.pun.pl