DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.


#1 2011-11-07 18:59:25

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

V Era

Co myślicie na temat V ery?
Ja uważam, że zarówno dla czytelników jak i dla DragonLance lepiej było by gdyby V era nigdy nie nadeszła. Moim zdaniem zniszczyła ona wiele z tego co w DL kochałem, mój drugi świat którym żyłem przez długi czas czytając nowe tomy został zniszczony przez nikomu nie potrzebną wojnę chaosu. A raczej przez to co po niej nastąpiło.

Spoiler

Krynn zostaje pozbawiony magi oraz bogów. Że co? Przepraszam bardzo! Jak można pozbawić świat którego sensem istnienia są bogowie i magia, tych dwóch wartości? Cios był tym boleśniejszy, że zawsze utożsamiałem się z postacią magiczną. Zareagowałem na tą nowinę podobnie jak Palin Majere i każdy inny żyjący na krynnie mag, rezygnacją, rozczarowaniem, zwątpieniem i tak jak oni czułem, że Krynn bez magi nie ma sensu.

Większy Spoiler

No oczywiście może się wydawać, że krzywda wyrządzona DL w postaci wojny chaosu została "naprawiona" pod koniec Wojny Dusz kiedy to magia i bogowie w końcu wracają na Krynn. Ale to tylko złudzenie, nie ma już Takhisis i Paladina nie ma Qualinostu a Silvanesti atakują minotaury. Nie ma Tanisa, Tasa, Raistlina, Caramona, Flinta, Goldmoon, Laurany nawet z tego co pamiętam sam lord Soth umiera a raczej jego dusza odchodzi. Nie ma już niczego co w DL kochałem, zamiast tego dostaje w twarz od zarozumiałej, bogini Miny która niczym sobie na to miano nie zasłużyła (co innego Raistlin który bogiem przez jakiś czas przecież był i nikt nie miał mu tego za złe).
V era jest do tego stopnia zła, że niemal pozbawiła nas smoków! Złych smoków została garstka, dobrych też wiele się nie ostało, nie będzie już nigdy smoczej wojny. Jak by historia nie mogła potoczyć się tak, jak gdy Tas po raz pierwszy przeniósł się w czasie na pogrzeb Caramona...


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#2 2011-11-07 21:31:29

 Grothork

Rycerz Róży

Skąd: biorę piwo?
Zarejestrowany: 2011-08-29
Posty: 322

Re: V Era

Szkoda. Nie czytałem V Ery, ale po tych spoilerach zniesmaczyłem się do niej i to bardzo. Nie wyobrażam sobie Krynnu bez magi. Dzięki że ostrzegłeś, nie przeczytam.

Offline

 

#3 2011-11-07 22:16:31

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: V Era

To są moje prywatne odczucia! To nie było żadne ostrzeżenie żeby nie czytać... książki są dobre, nie podobają mi się tylko wydarzenia. Co nie oznacza, że wszyscy którzy przeczytali V ere podzielają moją opinię. Z resztą ja nie żałuję, że przeczytałem Wojnę Dusz bo trylogia sama w sobie jest całkiem ciekawa.  Tak, że nie kreuj swojej opinii na podstawie mojej, tylko przeczytaj i wyrób sobie własną, gdyż znam kilka osób które wręcz zachwalają V erę, choć sam tego nie rozumiem. I pewnie przy okazji tego tematu poznam ich więcej.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#4 2011-11-08 08:04:31

 Grothork

Rycerz Róży

Skąd: biorę piwo?
Zarejestrowany: 2011-08-29
Posty: 322

Re: V Era

Hmm. Może i masz racje. Ale po prostu plan pozbawiena Krynnu magi wydaje mi się debilny. Nie wyobrażam sobie tego jak dotąd magicznego, wciągającego wymiaru bez głównej rzeczy która mi się podobała. Jednak skoro tak mówisz to ją przeczytam, i wtedy dopiero napiszę - mogłem nie czytać. ;}

Offline

 

#5 2011-11-08 09:09:27

Xazax

Mistrz podziemi

Zarejestrowany: 2011-08-24
Posty: 773

Re: V Era

Jak dla mnie Dl powinien się kończyć na Smokach letniego płomienia...
Ale V erę też przeczytam żeby nie być w tyle


"Żaden zwykly śmiertelnik nie mógl stać przed tymi przerażającymi, spowitymi w calun wrotami i nie oszaleć z nienazwanej grozy. żaden zwykly śmiertelnik nie móglby przejść nietknięty między strażniczymi dębami.
lecz Raistlin stal tam. stal tam spokojnie, bez strachu... "

Offline

 

#6 2011-11-10 21:51:02

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: V Era

UWAGA, SPORE SPOILERY PONIŻEJ!!!!





Od tych paru dni, odkąd powstał ten wątek, codziennie próbuję coś tu napisać i codziennie rezygnuję. Robię tak, gdyż w stosunku do 5 ery mam mieszane uczucia. Zastanawiałem się nad tym, co by było, gdyby historia potoczyła się tak jak ta przyszłość, do której za pierwszym razem trafił Tas. Nie było wojen, smoczych suwerenów, Palin był jednym z najpotężniejszych magów na Krynnie. Miał swoją magię, którą kochał i był szczęśliwym mężem Ushy. Nie było zniszczeń, poszkodowanych kenderów, którzy zamiast sakw noszą miecze i nigdy się nie uśmiechają... Z chęcią czytałbym o tym ich szczęściu, gdyż zasługiwali na nie po tych wszystkich wojnach. Zamiast tego otrzymaliśmy Malys, która chciała zostać drugą Takhisis, Palina, który nie potrafi poradzić sobie bez magii, Rycerzy Neraki, którzy swój honor schowali do kieszeni (a trzymają w ryzach Palanthas i Qualinesti) oraz zastraszonych ludzi, którzy bez pomocy bogów nie potrafią poradzić sobie ze smoczymi suwerenami. Qualinesti i Silvanesti powoli umierają, Althana jest wyrzutkiem... Ogólnie smutek i przygnębienie. Światełko w tunelu pojawia się w wojnie dusz - znów spotykamy Tasa, bohatera nad bohaterów z wojny z chaosem, który znów (który to już raz) musi ratować świat. Powoli dowiadujemy się jaka jest prawda, co tak naprawdę stało się po wojnie z Panem wszystkiego i niczego. Seria Mroczny Uczeń - bogowie walczą ze sobą o dominację, nie ma Palladina i królowej smoków - to już nie jest to samo... Wojnę dusz czyta się super, mrocznego ucznia też, ale pozostaje pewien smutek, jak pomyśli się o tym co mogło być. Szczególnie nasila się on po przeczytaniu również smoków nowej ery, gdyż tam zniszczenia dokonywane przez ogromnie smoki są dotkliwie pokazane.

Mój kolega czyta teraz smoki nowej ery i odczucia ma podobne.


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#7 2011-11-11 11:38:23

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: V Era

Nie było zniszczeń, poszkodowanych kenderów, którzy zamiast sakw noszą miecze i nigdy się nie uśmiechają...

Właśnie, w piątej erze już nawet Kenderzy nie są tacy sami


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#8 2011-11-24 09:50:32

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: V Era

Chciałem założyć kolejny wątek o smoczych suwerenach (chodzi mi szczególnie o opinię osób czytających smoki nowej ery, bo w wojnie dusz o ogromnych smokach nie ma za dużo, wbrew pozorom), ale pomyślałem, że można napisać o tym w V erze. Co myślicie o tym temacie? Proszę o wypowiedzi wszystkich zainteresowanych:)


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#9 2011-11-24 17:30:44

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: V Era

O temat się nie pyta tylko się go zakłada, najwyżej będzie stał pusty ja nie powiem za wiele bo nie czytałem smoków nowej ery. I pewnie nie przeczytam zbyt prędko, a jest to Twoja wina, muszę najpierw przebrnąć przez Pięcioksiąg Cadderly'ego z Forgotten Realms .


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#10 2011-11-24 17:35:04

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: V Era

jeżeli mam być winny tego, że ktoś czyta dobre książki, to kurcze, naprawdę możecie obwiniać mnie cały czas:) ludzie teraz naprawdę mało czytają i to jest tragedia. A Ty Raist czytaj, czytaj, a w przerwach wrzucaj komiksy:)


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#11 2011-11-24 17:38:19

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: V Era

Ja bym je wrzucił wszystkie chętnie, ale to trwa trochę zanim się każdy z tych obrazków zuploaduje


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#12 2012-01-23 17:30:56

 QuicksilveR

Giermek

5286566
Skąd: Pruszków / Warszawa
Zarejestrowany: 2012-01-22
Posty: 35

Re: V Era

U' napisał:

Chciałem założyć kolejny wątek o smoczych suwerenach (chodzi mi szczególnie o opinię osób czytających smoki nowej ery, bo w wojnie dusz o ogromnych smokach nie ma za dużo, wbrew pozorom), ale pomyślałem, że można napisać o tym w V erze. Co myślicie o tym temacie? Proszę o wypowiedzi wszystkich zainteresowanych:)

Właśnie odświeżam sobie temat, czytam "Świt Nowej Ery". Jeśli chodzi o książkę to, moim zdaniem, słabiutka. Początek zapowiadał się nawet nawet, ale później powstały jakieś dziury (wielkości szczeliny do Otchłani) w historii. Nie wspomnę już o samej akcji, że jakaś taka mało wiarygodna. Ale poczytałem opinie na dlnexus.com o następnych częściach i podobno są nieco lepsze (jak przeczytam, to się wypowiem).

Co do samych smoczych suwerenów.
Szkoda, że nie ma troszeczkę więcej o ich rodzinnych stronach. Z tego co zrozumiałem (a jest sporo niedomówień i różnic, choćby z informacjami z "Wojny Dzusz"), przynajmniej Malys, Beryl i Skie pochodzą ze świata (wymiaru, płaszczyzny, czy jak to nazwiecie), do którego został skradziony i przeniesiony Ansalon (czy może cały Krynn?). W świecie tym smoki są rasą dominującą, walczącą głównie ze sobą o dominację nad innymi smokami, a reszta ras (jeśli takowe tam istnieją) służą głównie jako pożywienie.

Zastanawia mnie też, czy późniejsze ponowne przybycie bogów spowodowało powrót Krynnu na "swoje" miejsce, czy też pozostał on zakotwiczony w świecie wielkich smoków. Bo jeśli to drugie, to może być ciekawie. Nie wiem czy ktoś z Was to kojarzy, ale Malys wspomina, że uciekła lub została wygnana przez smoki jeszcze większe od niej.

Ciekawe czy inni znani smoczy suwereni (Frost, Onys i inne wielkie smoki), to też przybysze z spoza Krynnu, czy raczej smoki, które przetrwały smoczą czystkę jako dominujące?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.devilforum.pun.pl www.harrypottergramy.pun.pl www.party-club.pun.pl www.daclan.pun.pl www.dla.pun.pl