DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.


#1 2012-04-04 23:42:12

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

[Forgotten Realms] Pięcioksiąg Cadderly'ego

Kończę czwarty tom, cały cykl idzie mi dość powoli ze względu na format e-book i ostatni brak czasu. Pisaliśmy już o pięcioksiągu przy okazji utworzenia tematu z e-bookami forgotten realms, ale jako takiego osobnego tematu wątek się nie doczekał.
Tak więc słów kilka ode mnie. Podczas czytania jak do tej pory książka nie nudziła mnie ani przez chwilę. Głównym wątkiem są zmagania bohaterów z "zamczyskiem Trójcy" rządzonym przez wyznawców złej bogini Talony. Po drodze przewija się jednak wiele bardzo ciekawych wątków pobocznych. To co mogę zarzucić tym książkom to nadmiar walki. Walka opisywana jest bardzo szczegółowo, czytamy niemal o każdym ciosie zadanym przez danego bohatera co niekiedy strasznie się dłuży. Ale po za tym książka jest pomysłowa i ciekawa a bohaterowie dają się lubić. Szczególnie krasnoludy Nigdy nie powiem, że książki z serii DragonLance czy ForgottenRealms to wspaniałe dzieła literackie bo tak nie jest (może po za kronikami). Są to książki które czyta się przyjemnie, są ciekawe i wciągające. Taki właśnie jest Pięcioksiąg Cadderly'ego.

Jak do tej pory najciekawszą częścią były "Nocne maski", motyw z Duchem i Ghearufu był genialny. Szczerze polecam.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#2 2012-04-05 00:11:43

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: [Forgotten Realms] Pięcioksiąg Cadderly'ego

Raist bardzo dobrze opisał Pięcioksiąg, zgadzam się w 100%. Walki jest za dużo (ale dzięki Krasnoludom, które są po prostu wspaniałe - Ivanowi i Pikielowi nie czyta się źle o jatkach przez nich urządzanych), a za mało tego, co urzekło mnie w DL - dylematów moralnych, tzw. "rozkmin", przemyśleń, sentencji itd. Pięcioksiąg napisał Salvatore - gość który stworzył Drizzta (którego chyba wszyscy kojarzą). Świat Forgotten Realms to świat m. in. Baldura czy IceWind Dale'a i chociażby z tego powodu warto jest coś z niego przeczytać.

Inna rzecz, o której już pisałem na forum to przedstawienie krasnoludów w DL i FR, które jest całkiem inne (na korzyść FR, wg mnie).

Mały spojler:

A propos samego pięcioksiągu Caddery'iego. Motyw z Gerafu jest super, ale też umiętności młodego kapłana są ciekawie pokazane. Nie uczy się czarów kapłańskich, tylko czuje boską muzykę. To jest wg mnie świetne. Ciekawie też była pokazana walka w puszczy elfów, gdzie ich setka odpierała całą armię i z pomocą krasnali rozwaliła ją.

Raist, poczekaj do 5 tomu, zobaczysz jakiego przeciwnika na koniec Caddery dostanie. Zdziwisz się:)


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#3 2012-04-05 19:34:09

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: [Forgotten Realms] Pięcioksiąg Cadderly'ego

Nie mogę się doczekać
Co do dylematów moralnych to ma je nieraz Cadderly. Czasem jego czyny wydają się złe czy też nie moralne. Mam na myśli użycie kuszy Drowów czy też wtargnięcie do umysłu przełożonego swojego zakonu. Co prawda to wszystko czyni w imię Deneira ale jednak pojawiają się wtedy pewne dylematy.
Krasnoludy są genialne, ich zachowanie, sposób mówienia... można się uśmiać A pieśń Deneira, cóż nie wymyślił bym lepszej alternatywy dla oklepanej nauki zaklęć, naprawdę pomysłowe, szacunek dla autora.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#4 2012-04-06 23:13:26

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: [Forgotten Realms] Pięcioksiąg Cadderly'ego

Widzę te same odczucia co do Ivana i Pikiela:) a pieśń to naprawdę dobry pomysł. Z tymi problemami moralnymi, masz rację - Caddery rozmyśla itd, ale dla mnie było to trochę sztuczne (może tylko ja tak to odbieram, nie wiem).
Ogólnie dla tych co nie czytali książki te polecamy;) jak przeczytacie napiszcie tutaj swoje zdanie i Ty, Raist, jak przeczytasz 5 część, napisz wrażenia:D


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#5 2012-07-02 21:27:00

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: [Forgotten Realms] Pięcioksiąg Cadderly'ego

Jakiś czas temu skończyłem piątą część. Szok, nie spodziewał bym się takich wydarzeń związanych z Rufem. Szkoda tylko, że końcówka mnie zasmuciła. Niby happy end ale jednak szkoda mi Cadderlego i jego związku z Danicą. Ale nowe życie daje jakieś pocieszenie.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.genealogia.pun.pl www.modnesimy.pun.pl www.krwawekruki.pun.pl www.fifamanager09.pun.pl www.priyanka-chopra.pun.pl