DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#21 2015-01-07 19:29:40

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Wrażenia po premierze Hobbita

No cóż, i na mnie padło bym ostatniego Hobbita obejrzał. Lecę z wrażeniami.

Hobbit – Bitwa Pięciu Armii
   Mieszane mam uczucia. Z jednej strony muszę uznać, że Peter Jackson stworzył widowisko dobre, porywające, batalistyczne, bitewne, malownicze i groźne. Z drugiej jednak… co tu gadać, nie ustrzegł się mielizn, miałkości, śmiesznostek i całkiem poważnych byków.
   Najbardziej porywająca scena rozegrała się w samym prologu; walka Barda ze Smaugiem atakującym Esgaroth. Potem niestety było już gorzej. Jeszcze broni się scena walki Białej Rady z Sauronem podczas uwalniania Gandalfa z Dol Guldur, jeszcze wzrusza (no, niektórych) wątek romansu Tauriel i Kili’ego, jeszcze przekonuje mnie postawa Legolasa wobec ojca i Tauriel. Potem jednak zaczyna się festiwal efektów specjalnych rodem z gier komputerowych lat 90-tych, czy wręcz gier na automatach w ośrodkach wczasów FWP, wyłażą spod ziemi stwory nie z tej bajki (jakieś czerwie czy piastuny rodem z Diuny lat 70-tych), łoś Thranduila pomaga skrócić o głowę pięciu wrogów za jednym zamachem (Longinusie Podbięto! Wstyd) i nagle … poprzez własny chichot… słyszę śmiech żony na widok Legolasa brykającego po spadających kamieniach.
   Nie chciałbym wywołać wrażenia, że filmu nie warto obejrzeć. Wręcz przeciwnie, należy. Piszę te wszystkie uwagi tylko dlatego, że tym razem film jest oglądalny wyłącznie dla fanów fantasy a Tolkiena w szczególności. Pozostałych wyłącznie zirytuje lub rozśmieszy.
   Tak właściwie to bronią się tylko postawy trzech postaci:
1.    Thorin – znakomicie pokazana psychiczna przemiana krasnoluda z przywódcy grupy krasnoludów w bezwzględnie chciwego władcę pod Górą, by na zakończenie wrócić na właściwą ścieżkę,
2.    Bilbo – przemyślny, przyjacielski, lojalny lecz myślący samodzielnie, brawa za kreację dla Martina Freemana
3.    Thranduil – niespodzianka lecz to prawda, postać ukazuje całkiem nie papierowe oblicze
Pozostali niczym nie zaskakują ani się nie wyróżniają więc i pisać nie bardzo jest o czym.
   Na zakończenie tylko jedna uwaga; nie wolno oglądać tego filmu jako ekranizacji prozy Tolkiena! To nie jest „Hobbit” by J.R.R.Tolkien, to jest „Bitwa pięciu armii” Petera Jacksona i prequel do Władcy Pierścieni. I w tej ostatniej roli film się sprawdza. Ba, dowiadujemy się nawet dlaczego Legolas znalazł się w towarzystwie Aragorna! A wątków do rozbudowy w wersji rozszerzonej całe mnóstwo i jeszcze trochę bowiem sporo tu spraw zaczętych, napomkniętych (wątek matki Legolasa) czy nie całkiem jasnych.
   Całość projekcji zakończył Billy Boyd śpiewając „Last Goodbye”. Pomimo wszystkich niedostatków mam nadzieję, że jednak nie, że Śródziemie jednak odżyje jeszcze na ekranach, że może ujrzymy losy Dzieci Hurina, może będzie nam dane obejrzeć historię Turina Turambara, a może nawet zobaczymy losy Durina i jego potomków. Chciałbym dożyć tych czasów. A teraz, kto jeszcze nie widział… marsz do kina. Mimo wszystko.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#22 2015-10-27 11:46:29

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Wrażenia po premierze Hobbita

Na dzień 17 listopada bieżącego roku zapowiedziano premierę DVD rozszerzonej o 20 minut wersji Bitwy Pięciu Armii. Z całą pewnością pozyskam to drogą kupna i tylko mam nadzieję, że rozszerzenia nie dotyczą batalistyki. Z opublikowanych trailerów wpadł mi tylko w oko pogrzeb Thorina i koronacja Daina na Króla pod Górą. CZEKAM!!!


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#23 2015-11-06 21:01:15

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: Wrażenia po premierze Hobbita

Jestem lekko zawiedziony ekranizacją Hobbita. Prawdopodobnie jest tak dlatego, gdyż mimowolnie porównuję go z Władcą Pierścieni. Hobbit wygląda jak efekciarska bajka o krasnolódkach i smoku, przytłaczająca ogromem wszystkiego... złoto, skarby, masa efektów, walki i akrobatycznych popisów elfów. Te pościgi, te wybuchy! W moim odczuciu nie są to plusy. To dla mnie osobiście, zbyt ważna i z byt wiele wnosząca do mojego życia książka, by robić z niej efekciarski film akcji. Mimo wszystko i tak uwielbiam ten film, a im więcej Tolkiena tym lepiej. Również czekam!


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#24 2015-11-07 09:54:27

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Wrażenia po premierze Hobbita

Przyznam szczerze, że "nad-rozbudowa" Hobbita i mnie nie całkiem przypada do gustu. Ilość efektów specjalnych, batalistyki, grafika jak ze starych gier komputerowych itp... to wszystko było chyba skierowane do pokolenia dzisiejszych 10-12 latków wychowanych na xboxie czy tym podobnych gadżetach. Osobiście natomiast jestem dość zadowolony z fabularnej rozbudowy scenariusza w stosunku do książki - nowe wątki, nowe postaci, nawiązanie do Władcy Pierścieni... tak, to mi odpowiada. Ciągle tylko muszę sobie powtarzać, że oglądam jacksonową wariację nt. tolkienowskiego Hobbita a nie wierną ekranizację. Tak, czy inaczej... sześciofilm... ale neologizm! ... zajmie poczesne miejsce na półce i często będzie uruchamiany.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.modnesimy.pun.pl www.genealogia.pun.pl www.fifamanager09.pun.pl www.priyanka-chopra.pun.pl www.p-s-r.pun.pl