DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.

#21 2017-11-22 12:12:53

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 21

Drewno opałowe

   Podczas gdy Kitiara zastanawiała się nad słowami Cupelixa przy relingu statku pojawił się szeroko ziewający Wingover.
- Dź’bry! Kiedy śśśnaia…Anie? – spytał rozdzierając usta przy potężnym ziewaniu.
- Jadłeś nie dalej jak pięć godzin temu – zbeształa go Kitiara.
   Opuściła już koszulę i kolczugę na ramię. W zejściówce kadłuba pojawili się Roperig i Fitter. Dłoń Roperiga wciąż jeszcze była stanowczo przyklejona do pleców praktykanta. stanowczo przyklejona do pleców praktykanta.
- Cześć, smoku! – zawołał serdecznie.
- Cześć! – dodał Fitter.
- Dobrze spaliście, mali przyjaciele? – spytał Cupelix.
- Nawet doskonale, dzięki serdeczne. Ja… eee. My sobie pomyśleliśmy, że moglibyśmy troszkę wyjść na zewnątrz i odetchnąć świeżym  powietrzem – rzekł Roperig.
- Nie oddalajcie się – ostrzegła Kitiara – Za każdym razem, jak jeden z was, gnomy, robi cokolwiek na własną rękę to skutkuję to niekończącymi się kłopotami dla wszystkich.
   Roeprig przyrzekł, że nie będzie się oddalał a Fitter w tej sytuacji mógł się już tylko zgodzić. Poszli spacerem w kierunku otworu wyjściowego z obelisku. Koszmarnie mylili krok. Przez pustą przestrzeń wnętrza przeleciały niewielkie wiry wiatru; Kitiara zorientowała się szybko, że tak wygląda chichot Cupelixa. Nie wytrzymała: najpierw drobny chichot a potem już wybuchła pełnym śmiechem.
* * * * *
   Sturm roztarł ramiona i potrząsnął głową. Usłyszał głośny śmiech. W głowie mu pojaśniało choć pamięć wciąż była jakby pogrążona we mgle. Wstał, wyprostował się i odwrócił w stronę tego śmiechu po czym został przewrócony przez Roperiga i Fittera. Kitiara ściągnęła gnomy ze Sturma i przytrzymała je na odległość ramienia.
- Co się dzieje z waszą dwójką? Nie widzieliście że Sturm tam stoi?
- Ale-ale-ale – jąkał Fitter.
   Potrząsnęła nimi.
- Och, dość już tego!
- To był przypadek, Kit – powiedział Sturm powtórnie stając na nogi.
   Biedny Fitter gorączkowo przebierał nogami w powietrzu, zupełnie jakby jego krótkie nogi były w szaleńczym sprincie. Kitiara postawiła gnomy z powrotem na posadzce.
- Drzewo ludy! – wrzasnął Roperig – Na zewnątrz!
- Co! Ilu?
- Sam zobacz!
   Pognali do drzwi. Gdy tylko Sturm ukazał się w otwartych wrotach natychmiast szkarłatna włócznia uderzyła w posadzkę przed jego stopami i roztrzaskała się na tysiące ostrych jak brzytwa odłamków. Kitiara złapała go za pas miecza i ostro pociągnęła do wnętrza.
- Lepiej zostań z tyłu – zasugerowała.
- Sam potrafię o siebie zadbać.
   Sturm przycisnął się do ściany i ostrożnie wyjrzał na zewnątrz. Dół doliny wokół obelisku był dosłownie zapchany drzewo ludami… tysiące, może nawet dziesiątki tysięcy drzewo ludów. A wszyscy huczeli unisono:
- Ou-Stoom laud, Ou-Stoom laud.
- Co oni gadają? – dziwiła się Kitiara za plecami Sturma.
- Skąd mam wiedzieć? Lepiej pozbieraj wszystkie gnomy – odparł – Pogadam tymczasem z Cupelixem.
   Kitiara zabrała do pomocy Roperiga, Fittera i Wingovera.
- Cupelix?!  - zawołał Sturm głośno bowiem smok zniknął gdzieś w czeluściach wieży – Cupelix! Zejdź na dół! Na zewnątrz jest spory problem!
- Problem? Zaryzykuję stwierdzenie, że tylko kłopot.
   Rozległ się szum spiżowych skrzydeł i smok pojawił się na jednej z niższych poprzecznych belek przechodzących od jedenj do drugiej strony obelisku. Metaliczne szpony Cupelixa zamknęły się z trzaskiem na marmurowej półce. Złożył skrzydła i zaczął je wygładzać.
- Nie wyglądasz na zbyt zaniepokojonego rozwojem spraw? – Sturm oparł pięści na biodrach.
- A powinienem? – spytał smok.
- Biorąc pod uwagę, że wieża jest w stanie oblężenia: tak, chyba powinieneś.
- Lunitarianie nie są zbyt inteligentni. Nigdy by tu nie przyszli gdybyś nie zabił tego przygłupiego śmiertelnika, którego uczynili swym bogiem.
- Rapaldo był szalony. Zabił jednego z gnomów i gdybym się nie przeciwstawił, zabiłby by kolejnych – powiedział Sturm.
- Powinno ci właściwie pochlebiać, że przeszli taki kawał drogi byle tylko cię zabić. Ta powtarzana w kółko fraza… wiesz co to oznacza… „Sturm musi umrzeć”.
   Dłoń Sturma zacisnęła się na rękojeści miecza.
- Jestem gotowy do walki – powiedział ponuro.
- Twój rodzaj jest zawsze gotowy do walki. Uspokój się, mój rycerski przyjacielu; drzewo ludy nie zaatakują.
- Jesteś tego zupełnie pewny?
   Cupelix ziewnął ukazując rząd zębów pozieleniałych od patyny.
- Jestem Opiekunem Nowych Istnień. Tylko ciężka trauma mogła zmusić Lunitarian do przejścia tak dalekiej drogi. Jednakowoż nie są oni na tyle śmiali by ze mną zadzierać.
- Ależ mogą nas tu zablokować! – upierał się Sturm.
- już niedługo zajdzie słońce a ccały ten drzewny lud zapuści korzenie. Mikonowie się obudzą
i ich usuną.
- Mikonowie wychodzą tylko w nocy?
- Nie, lecz w ciągu dnia światło słoneczne czyni ich właściwie ślepcami.
   Cupelix postawił uszy w pion gdy Kitiara wróciła poganiając przed sobą całe stadko gnomów. Smok zapewniał wszystkich, że ze strony Lunitarian nie grozi im żadne niebezpieczeństwo.
- Może jednak przygotujemy jakąś barykadę, tak na wszelki wypadek – powiedział Stutts.
- Lepiej chyba spożytkujemy czas, jak mniemam, naprawiając Mistrza Chmur – rzekł Sighter – Używając kawałków metalu przyniesionego z twierdzy Rapaldo powinniśmy być w stanie dokonać najważniejszych napraw w parę godzin.
   Birdcall ostro zagwizdał. Stutts potwierdzająco skinął mu głową i powiedział.
- Nie dysponujemy ogniem do obrabiania metalu.
- W tym akurat mogę pomóc – miękko odezwał się Cupelix – A ile drewna będziecie potrzebować?
- Okazujesz się bardzo chętny do pomocy – zdziwił się Sturm – Powiedz, dlaczego?
   Oczy bestii zwęziły się w pionowe szparki.
- Wątpisz w moje motywy? – spytał.
   Położył długie uszy wstecz, na kark, i wyglądał na rozzłoszczonego.
- Szczerze? Tak.
   Smok się rozluźnił.
- Ho, ho! Bardzo dobrze! Mrugnąłem pierwszy, Panie Brightblade! Jest taka przysługa o którą was wszystkich poproszę, lecz najpierw skupmy się na naprawie waszego genialnego statku.
   Światło w obelisku zaczęło przygasać do szarawego, zakurzonego różu. Pohukiwanie drzewo ludów, przytłumione grubymi ścianami wieży, zamarło wraz z zachodzącym słońcem. Wewnątrz obelisku zrobiło się doprawdy ciemno, co spowodowało narzekania Kitiary wobec Cupelixa. Gnomy tymczasem hałaśliwie przeszukiwału Mistrza Chmur gromadząc niezbędne narzędzia.
- Och, dobrze – sapnął smok – Zapomniałem, że oczy śmiertelników nie mogą się przebić nawet przez prostą zasłonę ciemności.
   Rozłożył skrzydła na całą szerokość dotykając ich czubkami powierzchni przeciwległych ścian i wygiął szyję łabędzim ruchem.
- Ah-biray solem! Stworzenia ciemności!
Donieście jasną, żywą iskrę
Rozświetlcie wieżę jasno jak w dzień.
Przybywajcie, Mikonowie! Solem ah-biray!
   Szklane pobrzękiwanie jakie wszyscy przypisywali gigantycznym mrówkom zaczęło dobiegać z otworów w posadzce obelisku. Stało się całkiem głośne gdy setki tych wspaniałych stworzeń zaczęło się wydobywać na powierzchnię tuż obok ludzkich stóp.
   Coś stuknęło nogę Sturma. Stał właśnie tuż obok sporej dziury w posadzce i jeden z Mikonów właśnie wystawił głowę i dotknął Sturma czułkiem. Rycerz cofnął się a z otworu wyszła gigantyczna mrówka za którą podążała już następna, i następna. Cała posadzka nagle zapełniła się Mikonami. Wszystkie pobrzękiwały i delikatnie wymachiwały czułkami.
- Na miejsca proszę, moi mili – rozkazał Cupelix.
   Mrówki najbliższe ściany natychmiast wspięły się na najniższą z półek i zwiesiły śliwko kształtne odwłoki. Kiedy już całe wnętrze wieży pobrzękiwało zwisającymi odwłokami mrówek wszyscy Mikonowie zaczęli ocierać brzuchy o gładką powierzchnię marmuru. Robiąc to powodowali, że lekko przezroczyste odwłoki zaczęły trochę świecić. Najpierw była to blada czerwień, potem stała się cieplejsza i jaśniejsza.
   Sturm i Kitiara mogli się tylko gapić. Nieważne jak bardzo już znużyły ich dziwa czerwonego księżyca, zawsze jeszcze znalazło się coś, co ich mogło zdumieć.
- Lepiej? – spytał Cupelix wyraźnie z siebie zadowolony.
- Nie najgorzej – odparła cofająca się nieco Kitiara.
   Sturm podszedł do drzwi. Lunitarianie stanowili prawdziwy las, cichy i wysoki, oświetlony gwiazdami. Las ten jednak rósł w doskonałych kręgach wokół obelisku chroniącego aktualnie zabójców ich Żelaznego Króla. Cupelix wycofał się do wysoko położonego schronienia. Ledwie to zrobił Sturm zdecydował się wrócić do Mistrza Chmur gdzie gnomy urabiały już sobie ręce po łokcie usiłując naprawić silnik.
   Kiedy tylko zszedł do maszynowni doznał szoku widząc, że Flash, Bircall i Stutts rozebrali silnik na drobne części i szukali teraz jakiejś usterki. Pokła zasłany był trybami, przekładniami i miedzianymi prętami, które Wingover nazywał „armaturą”. Dokoła walały się całe setki przykładów technologii gnomów. Sturm obawiał się wejść. Mógł przecież nadepnąć i zniszczyć jakiś niezbędny element.
- Uhm, jak idzie? – zaryzykował pytanie.
- Och, bez obaw, bez obaw – odparł beztrosko Stutts – Wszystko w dobrym porządku.
   Złapał jakiś miedziany zwój i zawołał w stronę Flasha.
- Trzymaj się z daleka od Niezbędnego Zwoju Induktora! Nie wolno go namagnesować!
   Lunitari na koniec i Flasha naznaczył swym „darem”: gnom stał się intensywnie magnetyczny. Kawałki żelaza i stali dosłownie się doń przyklejały. Flash potulnie odszedł od Niezbędnego Zwoju Induktora.
- Usiłujemy się przekonać, które części zostały uszkodzone uderzeniem błyskawicy – kontynuował Stutts – tak, byśmy też mogli je ponaprawiać.
- Tylko tak dalej – powiedział Sturm starając się jednocześnie powstrzymać uśmiech.
   Zdawał sobie sprawę, że gnomy znajdą coś w rodzaju odpowiedzi… w końcu. Kitiarę znalazł w sterówce. Siedziała na krześle Stuttsa. Jedną nogę przewiesiła przez oparcie krzesła i popijała z glinianego kufla.
- Smocze ale? – spytał Sturm.
- Ummm. Chcesz trochę? Nie, oczywiście, że nie chcesz – pociągnęła kolekny łyl – A to oznacza więcej dla mnie. – powiedział – Za dzień lub dwa będziemy mieć ale w domu.
- Jak dla mnie, im wcześniej tym lepiej – odparła.
- Och? Masz jakieś plany?
   Kitiara postawiła kufel na kolanie.
- Naprawdę chcesz wiedzieć?
- Czuję się trochę bezużyteczny. Gnomy pracują, Mikonowie pracują a my nic nie robimy.
   Odchyliła głowę do tyły aż ta oparła się o oparcie krzesła.
- Myślałam sobie, że bardzo chciałabym mieć własną armię i już nigdy nie zostawać czyimś najemnikiem. Własna armia lojalna tylko wobec mnie.
- I co byś robiła z własną armią?
- Zbudowałabym sobie królestwo. Albo bym podbiła jakieś już istniejące, lecz całkiem słabe, albo wycięłabym nowe z jakiegoś większego państwa.
   Kitiara popatrzyła w oczy Sturmowi.
- Co o tym myślisz?
   Wyczuł w tym wszystkim jakąś przynętę. Odparł wymijająco.
- Myślisz, że potrafiłabyś poprowadzić całą armię?
   Zacisnęła pięść.
- Ja sama jestem już prawię armią. Mając dzisiejszą siłę i dawne doświadczenia, tak, mogę poprowadzić armię. Nie chciałbyś stanowiska w mojej straży? Jesteś naprawdę dobry w mieczu. A jeśli tylko zdołam jakoś przewalczyć te głupie opinie na temat honoru to będziesz jeszcze lepszy.
- Nie, dziękuję Kit – odparł poważnie – Mam obowiązki wobec własnego dziedzictwa. Wiem też, że pewnego dnia za mojego życia jeszcze Rycerze Solamnijscy otrząsną się z własnej hańby. Powinienem tam być gdy tego dokonają.
   Obrócił się stronę szerokiego okna.
- I czekają mnie jeszcze inne zobowiązania. Wciąż jeszcze muszę odszukać ojca. On jeszcze żyje, widziałem. Zostawił mi legat, gdzieś w naszym zamku. Mam zamiar go odzyskać.
   Głos mu zamarł.
- To twoje ostatnie słowo? – spytała.
   Sturm skinął głową.
- Nie potrafię cię zrozumieć. Czy ty kiedykolwiek myślisz o sobie?
- Oczywiście, że tak. W rzeczywistości, przynajmniej czasem, to nawet za bardzo.
   Kitiara zwiesiła kufel dyndający na jednym palcu.
- Daj przykład. Od czasu jak cię poznałam nie dałeś po sobie tego poznać. Nigdy.
   Sturm już otwierał usta w odpowiedzi, lecz zanim zdołał tego dokonać cień opadł na rufę Mistrza Chmur. Kitiara podskoczyła. Był to cień smoka.
- Czy moglibyście wyjść na zewnątrz na momencik? – usłyszeli myśli w głowach.
   Kitiara i Sturm zeszli po trapie na posadzkę obelisku.
- O co chodzi? – spytała Kitiara.
- Rozkazałem Mikonom budowę obwałowania, które uniemożliwi drzewo ludom wejście do obelisku – odparł Cupelix.
   Pogładził się przednim szponem, wyraźnie był zadowolony z własnej pomysłowości.
- O ile pamiętam to mówiłeś, że nie ośmielą się wejść – ostro skomentował Sturm.
   Cupelix przestał się gładzić.
- W normalnych czasach to absolutna prawda. Tyle, że teraz mój przyjacielu, właśnie ty tak ich podekscytowałeś, że mogą spróbować przewalczyć strach przede mną. Ich obecność tutaj właściwie tego dowodzi. Nie potrzeba wielkich zdolności dedukcyjnych by dojść do wniosku, że wkrótce mogą zdecydować się na złożenie wizyty w miejscu, w którym jeszcze nigdy nie byli.
- Nie wolno do tego dopuścić – powiedziała Kitiara wojowniczo opuszczając ramiona.
- Rzeczywiście, nie. Pomyślałem więc, że moglibyście chcieć obejrzeć moje linie obronne, zwłaszcza, że mają chronić wasze życie.
   Strum pogonił gnomy od dotychczasowego zajęcia polegającego głównie w tej chwili na odrywaniu kawałków drewna z Mistrza Chmur, żeby rozpalić ogień w małej kuźni. Wszyscy hurmem ruszyli  do drzwi by ujrzeć do jakiej roboty zagonił Cupelix Mikonów.
   Gigantyczne mrówki ustawiły się w jedną linię, równolegle do linii drzwi obelisku. Na jakiś niewidzialny i niesłyszalny sygnał wszyscy Mikonowie obniżyli trójkątne łby do poziomu gruntu. Spychali przed sobą czerwoną ziemię w jeden wał. Taką operację powtarzały bez końca. W ten sposób wykopały linię okopu wokół obelisku. Wydobytą ziemię usypały w wysoki wał.
- Zadowalająco? Spytał smok siedzący na swej grzędzie.
   Kitiara tylko wzruszyła ramionami i wycofała się do statku. Gnomy wracały dwójkami i trójkami; oglądanie potężnych Mikonów kopiących ziemię szybko je znudziło. Pozostał tylko Sturm. Patrzył uważnie aż wreszcie wszelkie luki w obwałowaniu zostały wypełnione. Luźna ziemia zsypywała się z jego szczytu na drugą stronę zasypując najbliższe drzewo ludy. Po chwili już nawet ich poszarpanych koron nie było widać. Wszystko pokryła purpurowa ziemia.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#22 2017-11-25 22:15:08

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 22

Opiekun Nowych Istnień

   Przygotowywanie precyzyjnej kuźni ukazało całej grupie kolejną z mocy Cupelixa. Ze znalezionych odłamków skalnych postawili prymitywny piec. Kitiara, rozebrana do koszuli i z podwiniętymi nogawicami, stała obok i ociekała potem po ułożeniu ostatniego z kamieni na swoje miejsce.
- No więc – powiedziała – Kto ma krzemień?
   Stutts wyciągnął rękę w stronę Wingovera. Wingover zagapił się na otwartą dłoń.
- No, dawaj, dawaj, dajże wreszcie ten krzemień – naciskał Stutts.
- Ja nie mam krzemienia – odparł mu kolega.
- Dawałem ci go, jak wyruszaliście na tamtą wyprawę.
- Nie, nic takiego. A może dawałeś go komuś innemu.
   Szybkie przeszukanie wszystkich gnomów nie wykazało posiadania ani jednego krzemienia.
- To przecież niemożliwe! Kto rozpalał te wszystkie ogniska gdy byliśmy zupełnie sami? – krzyknęła Kitiara.
   Fitter lękliwie podniósł Rękę.
- Bellcrank – powiedział.
   Stutts palnął się dłonią w głowę.
- To on miał krzemień!
- też tak myślę – powiedział Wingover i zapatrzył się w swoje zakurzone, znoszone buty.
- Nie martwcie się mali przyjaciele – odezwał się głos gdzieś z góry .
   Cupelix ześlizgnął się na swą grzędę w kompletnej ciszy.
- Ogień to jest coś, w czym my, smoki, jesteśmy najlepsze.
   Kitiara wraz z gnomami schroniła się o najdleglejszym zakątku obelisku, lecz wpierw gnomy odciągnęły również na bok Mistrza Chmur, tak na wszelki wypadek. Cupelix wzniósł długą, łuskowatą szyję i ostro nabrał powietrza, tak ostro, że aż mu nozdrza zagrały. Gnomy rozpłaszczyły się na ścianie. Smok potarł mocno przednim szponem po spiżowym policzku i posłał przed siebie kaskadę iskier. I wtedy Cupelix zrobił wydech, mocny wydech przez cały strumień iskier. Jego oddech zapalił się z głuchym odgłosem „łuufff!” i poleciał na podpałkę. Z pieca wydobył się wpierw gęsty dym, potem coraz jaśniejszy aż wreszcie buchnął biały płomień ognia. Wielka, wypukła pierś smoka omal się nie zapadła od mocy wydechu i Cupelix przerwał dalsze podpalanie. Dym spokojnie dryfował w powietrzu unosząc się w stronę wyżyn wieży.
- Chodźmy – powiedział Stutts.
   Z głośnym okrzykiem radości gromada gnomów ruszyła po narzędzia. Ułożyli wszystkie kawałki metalu wyzwolone z rąk hordy Rapaldo – miedziane gwoździe do drzewa, żelazne zawiasy, spizowe łańcuchy i cynowe wiadra. Wszystko to ma iść pod młot i zostać przekute w części silnika. Wnętrze obelisku rozbrzmiało dzwonieniem młotów walących o metal i skuwaniem metali w jedno dzieło. Światło ognia wyczyniało dzikie tańce i rzucało fantastyczne cienie na marmurowe ściany. Cienie przybierały monstrualne rozmiary choć były tylko cieniami gnomów uwijających się wokół ognia.
   Kitiara prześlignęła się obok zajętych małych ludzi i wyszła na zewnątrz. Chłodne powietrze obmyło jej twarz jak strumień świeżej wody. Powyżej muru usypanego przez Mikonów wyżej wzrostu człowieka mogła dostrzec gwiazdy. Słabe pasemka mgły przecinały nieboskłon podświetlane odległym blaskiem. Powolnym krokiem obeszła masywną podstawę obelisku i napotkała Sturma, który podobnie do niej podziwiał biało błękitny splendor Krynnu.
- Dość ładnie – powiedziała stając za jego plecami.
- Tak, w rzeczy samej – odparł wymijająco.
- Ciągle się zastanawiam, czy jeszcze kiedykolwiek tam wrócimy.
- Wrócimy. Czuję, tutaj – Sturm palnął się w pierś – Poza tym potwierdzają to moje wizje. One chyba pokazują przyszłość.
   Kitiara zdołała przywdziać na twarz lekko kpiący uśmiech.
- Kiedy to tak poznawałeś przyszłość to nie widziałeś mnie tam gdzieś w pobliżu? Chciałabym wiedzieć, czy też dam radę wrócić.
   Sturm starał się przywołać z pamięci obraz Kit. Jedyne, co w zamian uzyskał był nagły ból w piersi.
- Mocno się obawiam, Kit. Czy dobrze robimy wchodząc w relacje ze smokiem? Bogowie i bohaterowie dawnych czasów byli mądrzy, wiedzieli, że ludzie nie mogą koegzystować ze smokami. To dale tego te bestie zostały zabite bądź wygnane.
   Nie myśląc już o chłodzie Kit postawiła stopę na stromym zboczu czerwonego wału.
- Zaskakujesz mnie – powiedziała – Ty, wykształcony i tolerancyjny wobec wszelkich stworzeń nagle stajesz się rzecznikiem nienawiści do wszystkich smoków. Nawet do tych co, podobnie do Cupelixa, są powiazani z dobrem.
- Nie wspieram nienawiści. Ja mu po prostu nie ufam. On czegoś od nas chce.
- Dlaczego miałby pomagać nam tak za nic?
   Sturm pociągnął końcówki wąsów w zamysleniu.
- Ty tego po prostu nie dostrzegasz, Kit. Każdy kto posiada moc, czy to smok, goblin, gnom czy człowiek, robi wszystko byle się jej nie pozbywać pomagając za darmo komukolwiek. To jest zło zawarte w samej mocy. Każda istota, czy każda rzecz, posiadająca moc jest skażona.
- Mylisz się! – zawołała z werwą – Mylisz! Okrutny człowiek jest okrutny i nie zmienia tego żaden stan życia; wiele smoków władających magią było powiązanych z dobrem. To serce i dusza są siedliskiem dobra lub zła. Posiadać moc to po prostu żyć. Utracić ją to tylko egzystować, a może nawet jeszcze mniej.
   W cichym zdumieniu wysłuchiwał jej tyrady. Gdzie się podziała ta Kit, którą kiedyś znał? Pełna pasji i poczucia humoru kobieta, która potrafiła się śmiać w najbardziej niebezpiecznych chwilach? Gdzież ta Kit, która potrafiła pozować na królową nawet wtedy, gdy w sakiewce miała ledwie kilka miedziaków?
- Gdzie ona jest? – powiedział głośno.
   Kitiara spytała o kogo mu chodzi.
- Gdzie jest ta Kit, którą znałem w Solace? Dobry towarzysz. Przyjaciel.
   Ból i gniew przeleciał w jej oczach.
- Jest tu z tobą.
   Potrafił wyczuć gniew, który z niej aż emanował jak gorąco z paleniska. Obróciła się po chwili zniknęła za narożem obelisku.
* * * * *
   Gnomy wykuły potężny przełącznik dźwigniowy z żelaza i miedzi a pozostałe odpady metali przekształcili w spore łączniki, którymi będzie można połączyć pocięte kable Mistrza Chmur i zamknąć je wielkimi żelaznymi hakami. Robota trwała prawie całą noc a kiedy wreszcie została ukończona zażyczył sobie krótkiego deszczyku by ugasić ogień i rozproszyć dym który spowijał już wszystko wokoło. Cupelix obserwował to wszystko ze swej grzędy. Nie zadawał pytań. Właściwie to nawet się nie poruszył przez dziewięć i pół godziny. Po robocie wymęczone gnomy wspięły się po trapie na statek by wreszcie odpocząć. Cupelix pozostał i podziwiał ich robotę.
   Sturm też podziwiał robotę kowali. Ledwie co przekąsił dzisiaj, troszkę suchych badyli i zimnej fasoli. Cupelix kusił go magicznie wytworzoną szynką i kubkiem słodkiej śmietany, lecz Sturm beznamiętnie ignorował oferowane jadło.
- Uparty jesteś – mówił smok, gdy Sturm wciąż pozostawał przy swoim mizernym posiłku.
- Zasad nie odkłada na bok tak sobie, gdy tylko stawają się niezbyt wygodne – odparł.
- Zasady nie napełnią pustego żołądka.
- Ani magia nie uleczy pustego serca.
- Wspaniale! – zawołał Cupelix – Poprzerzucajmy się przysłowiami by jeden drugiemu wciąż zaprzeczał; wartościowa rozrywka.
- Może kiedy indziej. Nie jestem w nastroju do rozrywek – z westchnieniem odparł Sturm.
- Ojojoj, widzę w tym wszystkim piękną twarzyczkę Pani Kitiary – powiedział smok a w głosie zabrzmiały mu psotne nutki – Nie usuchasz z tęsknoty za nią, mój chłopcze? A może mam za tobą dobre słowo jej powiedzieć?
- Nie! – trzasnął Sturm – Czasami jesteś doprawdy irytujący.
- Jako, że nie miałem nikogo do rozmów przez prawie trzy milenia muszę przyznać, że moja etykieta ogromnie niedorozwinięta. Daje to jednak pewne możliwości nauki. Byłbym tak uprzejmy i ogładzony jak prawdziwy rycerz. Będziesz mnie uczył?
   Sturm zdusił ziewnięcie.
- To nie sposób zachowania czy też elegancja nauczana przy ognisku czynią z kogoś rycerza. To długa nauka i trening, to życie zgodne z Przysięgą i Regułą. Takich spraw nie nauczy przygodna gadka. Poza tym, nie bardzo wierzę, że chcesz się tego uczyć; po prostu odwracasz uwagę.
- Jesteś strasznie nieufny – rzekł Cupelix – Nie, nie zaprzeczaj! Słychać to w twym umysle jeszcze zanim coś powiesz. Jak mogę ci udowodnić dobrą wolę, Panie Niedowiarku?
- Odpowiedz mi na pytanie: dlaczego ty, dorosły spiżowy smok, zostałeś permanentnie uwięziony  w wieży na tym dziwnym, wypełnionym magią, czerwonym księżycu?
- Jestem Opiekunem Nowych Istnień – odparł Cupelix.
- Co to oznacza?
   Smok zaczął wyginać wężową szyję na wszystkie strony jakby chciał wyśledzić ewentualnych, acz nieistniejących , podsłuchiwaczy.
- Pilnuję tu powiernictwa swej rasy – ponieważ gęba Sturma dalej wyrażała kompletny brak zrozumienia, smok krzyknął – Jaj! Mój drogi, nieświadomy śmiertelniku! Jaja smoków spoczywają w jaskiniach pod tym obeliskiem. To moje zadanie: strzec ich i chronić je przed takimi bezdusznymi brutalami jak ty! – szeroka paszcza wykrzywiła się w kpiącym uśmiechu – Bez obrazy, oczywiście.
- Oczywiście, bez obrazy.
   Sturm popatrzył na posadzkę, jasno czerwoną i pożyłkowaną ciemnymi jak wino prążkami. Usiłował sobie wyobrazić gniazdo smoczych jaj poniżej, lecz zabrakło mu wyobraźni.
- Jak one się tam znalazły? Mam na myśli te jaja – powiedział.
- Pewności, takiej całkowitej, to nie mam. Widzisz, urodziłem się tutaj i wzrastałem od smoczęcia od dojrzałości, cały czas wewnątrz tych ścian. Ze wszystkich jaj to moje zostało wybrane. Wyklułem się i żyłem tu jako strażnik, Jako Opiekun Nowych Istnień.
   Sturm przeżywał potężny szok, umysł mu dosłownie drętwiał. Aż przysiadł na posadzce.
- A któż zdeponował te jaja i zbudował wieżę? – spytał.
- Mam pewną teorię – odparł Cupelix, niechcący naśladując frazę gnomów – Trzy tysiące lat temu, gdy smoki zostały przegnane z Krynnu, te złe wygnał Paladine do Wielkiej Nicości, na przeciwną płaszczyznę istnienia, i tam mają oczekiwać w nieskończoność lub do dnia przeznaczenia. Smoki powiązane z siłami dobra też musiały opuścić ziemie ludzi. Paladine zawarł pakt z Gileanem, bogiem równowagi sympatyzującym z nami w tej ciężkiej sytuacji. Ustalili, że pewna ilość jaj dobrych smoków zostanie tu zebrana i zdeponowana by stanowić czuwający posterunek na wypadek powrotu sił zła. I to on przywołał wieżę do istnienia i wywołał moje wyklucie.
- Ile rodzajów smoczych jaj leży w podziemiach?
- Są tam zgromadzone jaja klanów spiżowych, brązowych i miedzianych w ogólnej liczbie czterystu dziewięćdziesięciu sześciu. I to właśnie zebrany duch nienarodzonych smoków powoduję nasycenie Lunitari magią.
- Czterysta… Sturm aż się podniósł na udach, jakby mógł wyczuć ruch tak wielu istot pod grubą, marmurową płytą.
   Aż tyle!
- Kiedy się wyklują – zapytał.
- Jutro lub nigdy – Sturm chciał trochę pełniejszej odpowiedzi więc Cupelix mówił dalej – Woal nieaktywności położony przez Gileana leży na całym gnieździe. Potrzeba boga, lub potężnego zaklęcia, by woal ten unieść i pozwolić się wykluwać z jaj. Teraz już wiesz o mnie wszystko – dodał – Wierzysz mi?
- Prawie. Czy mógłbym zobaczyć jaja?
   Cupelix poskrobał się szponem po błyszczącej piersi a Sturm aż się wzdrygnął na skrzypiący odgłos.
- No, nie jestem pewien…
- Nie ufasz mi? – spytał Sturm.
- Dobry strzał, śmiertelniku! Zobaczysz je więc a będzie to widok, jakiego nie ujrzał jeszcze nikt ze śmiertelnych. Hmmm.
   Smok uniósł lekko trój palczastą stopę i poruszył ptasimi szponami.
- Będę musiał ostrzec Mikonów. Żyją w tych jaskiniach i pilnują czystości jaj i co dzień je odwracają by się żółtko nie osadziło. Z całą pewnością zostałbyś zabiy gdybyś tam wszedł bez mojego pozwolenia.
   Cupelix przysiadł i zamachał skrzydłami.
- Poinformuję Mikonów, lecz musisz się pilnować i nie dotknąć żadnego z jaj. Opiekuńcze instynkty mrówek są tak głęboko w nich osadzone, że nawet moja interwencja nie uchroniłaby cię przed rozerwaniem na kawałki gdybyś dotknął jaj.
- Dobrze to zapamiętam – powiedział Sturm i po chwili spytał – Czy mogę zaprosić pozostałych?
- Dlaczego nie? Jestem pewien, że mały ludek będzie zafascynowany.
- Dzięki, smoku.
   Sturm sknął uprzejmie głową i udał się w stronę cichego statku. Gdy już człowiek zniknął we wnętrzu Cupelix rozłożył skrzydła i telepatycznie polecił mrówkom oświetlający wnętrze wygaszenie świateł. Światła ich ciał zanikły i Mikonowie jeden po drugim zaczęli schodzić na dół i znikać w otworach w posadzce. Kitiara tymczasem wróciła do pociemniałego obelisku.
- Gdzież się wszyscy podziali – zawołała.
- Są w latającej machinie – odparł niewidoczny w cieniu Cupelix.
   Spojrała w górę, w stronę skąd głos dobiegał.
- Właściwie to powinieneś ostrzegać, że gdzieś tam jesteś – skarciła smoka – Zostało może cokolwiek do jedzenia?
   Oświetlony świecami, zastawiony stół, pojawił się przed nią dosłownie z nikąd. Delikatne kotlety cielęce, chleb i słodkie, stopione masło już oczekiwały. Na stole ponadto był szklany puchar napełniony bogatym czerwonym winem. Kitiara odsunęła wyłożone aksamitnymi poduszkami krzesło z wysokim oparciem i usiadła.
- A to z jakiej okazji? – spytała.
- Bez okazji – odparł z wysoka smok – Po prostu gest przyjaźni.
Jesteśmy przyjaciółmi? – powiedziała Kitara nadziewając na widelec kawałek cielęciny.
- Och, tak. I mam nadzieję, że staniemy się nawet lepszymi przyjaciółmi niż jesteśmy.
- Mogło być gorzej – powiedziała Kitiara popijając wino.
   Nie było to wino gronowe. Raczej jakiś rodzaj jagód, lekko cierpkich i wyraźnie oczyszczających język.
- Dobre – powiedział nie będąc właściwie pewna jak należy oceniać wina.
- Cieszę się, że ci odpowiada. Przyjemność sprawia mi czynienie ci drobnych darów, Kitiaro. Mogę cię tak nazywać – Kitiara? Ty doceniasz moje małe dary. Nie tak jak twój kompan, Brightblade. Jest tak sztywny i poprawny, że zdumiewa mnie fakt iż nie pochlasta się na kawałki przy goleniu.
   Kitiara zaśmiała się wyobrażając sobie trafny obraz smoka.
- Masz czarujący śmiech – powiedział Cupelix.
- Ostrożnie – powiedziała – gdybyn była mnie uważna pewnie uznałabym, że mnie uwodzisz.
- Po prostu jestem zachwycony twoim towarzystwem.
   Rozległ się szum skrzydeł i smok przeleciał z jednej strony obelisku na drugą. Świece na stole Kitiary zadrżały od ruchu powietrza.
- Pan Brightblade w towarzystwie gnomów zejdą niedługo do jaskiń pod wieżą – powiedział Cupelix i objaśnił jej istnienie tajnego składu jaj smoków – Kiedy tam będą na dole chciałbym zaprosić cię do swojego prywatnego schronienia.
   Ciało spiżowego smoka spłynęło z ciemności i z nieskończoną gracją wylądowało tuż przed stołem Kitiary.
- Z jakiego powodu – spytała spokojnie, lecz jednak nie całkiem zdołała zdusić kulę w gardle.
   W pobliżu, w górze – w odległości nie większej niż sześć stóp – pojawiły się oczy Cupelixa, zielone kule trzystopowej średnicy. Pionowe, czarne źrenice wyglądały jak szczeliny najgłębszych otchłani. Oczy się lekko przymknęły i smok przyglądał się kobiecie.
- Chciałbym usłyszeć o twym życiu i filozofii, a ty będziesz mogła wścibić nos i w moje tajemnice – powiedział – Tylko nie mów nic innym, byliby zazdrośni.
- Ani słowem nie wspomnę – odparła.
   Mrugnęła do smoka a ten wysunął język, błysnął nim i dotknął jej dłoni. Ciepłe mrowienie przeleciało jej po całym ramieniu.
- A więc, do spotkania.
   Cupelix rozłożył skrzydła aż ich końcówki dotknęły przeciwległych ścian wieży. Odbił się potężnymi nogami, wyskoczył w górę i zniknął w ciemności nad ich głowami. Rytm serca Kitiary powoli wracał do normalności. Mrowienie w ramieniu powoli też zanikało. Kitiara sięgnęła po puchar wina. Zaskoczyło ją drżenie własnej ręki przez które strąciła puchar ze stołu. Spadł na marmurową posadzkę i się roztrzaskał.
- Cholera! – zaklęła i zacisnęła pięści.

Ostatnio edytowany przez janjuz (2017-11-25 22:16:25)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#23 2017-12-05 18:18:26

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 23

Głębie jaskiń

   Na zaproszenie Cupelixa gnomy zareagowały z charakterystycznym dla nich entuzjazmem. Nowe części metalowe i tak musiały ostygnąć jeszcze troszkę nim będzie je można zamontować na miejsce tak więc proponowane zejście do jaskiń doprawdy im odpowiadało. Cały statek przewrócili do góry nogami w poszukiwaniu odpowiedniego na taką wyprawę ekwipunku: oczywiście najważniejsze to papier i pióra, lina i taśma miernicza, przyrządy miernicze do badania rozkładu jaskiń. Cutwood zabrał wagę aby zważyć niektóre próbki smoczych jaj.
- O nie! – zaprotestował Sturm – Nikt nie może dotknąć smoczych jaj, nawet ich najmniejszego kawałeczka!
- Ale dlaczego? – spytał Rainspot teraz już cały czas noszący przeciwdeszczowe odzienie.
- Mikonowie otrzymali rozkaz zabicia każdego, kto ośmieli się ich dotknąć – wyjaśnił Sturm – Nawet sam Cupelix nie może tego rozkazu odwołać.
   Cutwood niechętnie odłożył wagę. Na dwie godziny przed świtem wszyscy, Sturm i gnomy, zebrali się przy jednej sporej dziurze w posadzce obelisku. Cupelix siedział gdzieś wyżej i ich obserwował natomiast Kitiara spacerowała w pobliżu drzwi i przypatrywała się komicznej zbiórce gnomów. Niektórzy z nich, przede wszystkim zaś Fitter, obciążyli się tak przyrządami, że ledwie mogli ustać. Jedynym specjalnym wyposażeniem Sturma był spory zwój liny przewieszony przez ramię i obciążający pierś rycerza.
- Mam nadzieję, że nie zamierzacie – powiedział łagodnie smok – Ten sposób może się okazać bardzo trudny.
- A jak inaczej mamy się tam na dół dostać? – spytał Stutts.
- Pozwalając by Mikonowie sami was zanieśli.
   Oczy Sturma zwęziły się do cienkich szparek.
- Jak mają tego dokonać?
- To bardzo proste – odparł Cupelix.
   Zamknął paszczę i obniżył łeb co czynił właściwie zawsze gdy telepatycznie porozumiewał się z mrówkami. Twarde, opancerzone głowy wychynęły z otworów. Zanim zaś Sturm zdążył choćby zaprotestować już szóstaka z nich dołączyła do wyprawy badawczej.
- Dwie mrówki wystarczą do przeniesienia jednego gnoma, natomiast sześć będzie stanowiło wierzchowca Pana Brightblade.
   Sturm obrócił się w stronę Kitiary.
- Jesteś pewna, że zdania nie zmienisz i nie pójdziesz z nami?
   Potrząsnęła głową.
- Dosyć już się nawiedzałam na tym księżycu, dziękuję.
   Gnomy zaczynały się już wspinać na swe wierzchowce, mierzyły, dotykały i poklepywały krystaliczne stwory od żuwaczki do odwłoka. Gładkie jak szkło mrówki nie posiadały żadnych oparć dla stóp czy uchwytów dla dłoni ani do dosiadu, ani do jazdy. Po krótkiej dyskusji (krótkiej bo przerwanej zniecierpliwionym westchnieniem Sturma) gnomy powiązały odcinki lin w możliwe do użytku uprzęże. Mikonowie stali w tym czasie nieruchomo jak głazy i nie okazywały poruszenia z powodu jakiegoś upokorzenia czy poniżenia. Nawet ich zawsze czujne anteny pozostały nieruchome.
   Flash opadł na czworaki a Stutts wspiął się po jego plecach i dosiadł Mikona. Był stanowczo za mały by dosięgnąć łukowatego korpusu mrówki. Sighter starał się podsadzić Stuttsa. Obie ręce i jeden bark wpakował pod jego tyłek i podparł z całych sił. Stutts uniósł się po krzywym pancerzu z kryształu. Do góry, do góry i… dalej. Głową naprzód przeleciał nad korpusem mrówki i spadł po jej drugiej stronie. Na całe szczęście spadł na coś miękkiego. To znaczy na Birdcalla.
   Sturm z posiadanego sznura zrobił coś na kształt strzemion i dosiadł grzbietu stwora.
- Zupełnie jakbym siedział na pomniku – powiedział wiercąc się i sadowiąc wygodnie – Zimno i twardo.
   Gnomy zaczęły go naśladować robiąc podobne strzemiona i w końcu, z kilkoma tylko dodatkowymi siniakami, zdołały dosiąść swych mrówek. Siedzieli parami: Stutts i Flash, Birdcall i Sighter, Roperig i (naturalnie) Fitter oraz samotny Wingover.
- Jak mamy tym czymś kierować? – mruczał Cutwood.
   Prowizoryczna uprząż opasywała szyję gigantycznej mrówki, lecz chyba nie było sposobu żeby kontrolować stwora, który nie musi oddychać.
- Nie potrzebujecie tego robić – odezwał się smok – Powiedziałem im żeby zanieśli was do jaskiń, tam czekały a potem przyniosły tutaj z powrotem. Nie odejdą o krok od moich instrukcji więc nie próbujcie ich wykiwać. Trzymajcie się i przyjemnej jazdy.
- Gotowi, koledzy? – spytał Stutts wymachując ramieniem.
- Gotowi!
- Jesteśmy gotowi!
- Naprzód! – zabrzmiały głośne odpowiedzi.
   Sturm owinął sobie linkę wokół zaciśniętej dłoni i skinął głową. Mikonowie wyruszyli i wszyscy inni wraz z nimi.  Gigantyczna mrówka pod Sturmem była stabilna jak skała poruszając się na sześciu nogach. Niejakim problemem było ciągłe kiwanie się na boki, trochę dziwne dla kogoś nawykłego do ruchu góra – dół czworonożnego wierzchowca. Stopy Sturma znajdowały się ledwie parę cali nad posadzką, lecz Mikonowie twardo nieśli go do najbliższej dziury. Spodziewał się, że mrówki wejdą w otwór i będą schodzić podobnie do ludzi idących po spiralnych schodach. Nic z tego. Stwory weszły w dziurę głową naprzód i zaczęły się do przodu pochylać przechylając samego Sturma coraz to bardziej i bardziej do przodu. Pochylił się aż wreszcie piersią przycisnął się kopulastego ciała mrówki a ramionami i nogami opasał tułów. Mikonowie spokojnie schodzili po pionowej ścianie dziury aż wreszcie weszli, do góry nogami, do obszernej jaskini ze zdumionym Sturmem wiszącym z ich grzbietu i trzymającym się z całych sił. Wierzchowce gnomów szły dokładnie w ten sam sposób. Okrzyki zachwytu i przerażenia wywołane tym marszem odbijały się od mlecznych, błękitnych ścian. Z powały jaskini zwieszały się długie na trzydzieści, czterdzieści stóp kamienne stalaktyty. U podstawy miały co najmniej dziesięć stóp średnicy. Jasno błękitne formy świeciły przyćmionym światłem. Ściany i powała (w którą teraz gapił się Sturm) były jednako inkrustowane twardym, błękitno białym kryształem. Wyglądał na gładki jak lód, lecz haczykowate odnóża mrówek przytwierdzały się doń z łatwością i nigdy nie ześlizgnęły.
   Wierzchowiec Sturma podążał dobrze wydeptaną ścieżką pomiędzy zimnymi iglicami. Mikonowie przeszli jeszcze trzydzieści jardów po sklepieniu jaskini po czym nagle skręcili i zeszli prosto po pionowej ścianie. Sto stóp niżej mrówka się wyprostowała i poszła po posadzce jaskini zasłanej czymś, co przypominało skrawki starego pergaminu czy czerwonej skóry. Mrówki posuwały się naprzód kopiąc te odpadki aż wreszcie dotarły  precyzyjnie prostą linią do miejsca dokładnie pod otworami w posadzce obelisku. Te otwory znajdowały się teraz dokładnie nad ich głowami. Wokoło rozpościerała się przestrzeń dużej jaskini oświetlona słabą luminescencją. Przypominało to światło słabnącego Solinary tylko, że świeciło ze wszystkich kierunków naraz i nie rzucało cienia.

* * * * *

   Kiedy tylko Sturm z gnomami oddalił się w stronę jaskini Kitiara zaczęła nerwowo spacerować pod rufą Mistrza Chmur. Okrzyki gnomów – w połowie radosne a czasem przerażone – stopniowo zanikały w miarę jak mrówki zanosiły ich wszystkich coraz głębiej do podziemnej jaskini. Cupelix pojawił się na posadzce obok latającego statku.
- A więc, moja droga, jesteś gotowa? – spytał smok.
   Kitiara lekko przygryzła wargi i potarła dłońmi o rękawy.
- Pewnie – odparła – Jak się tam mam dostać?
- Dla mnie najprościej będzie cię tam zanieść.
   Przyjrzała mu się z pewną dozą niepewności. Przednie łapy Cupelixa były, przynajmniej w porównaniu do potęgi tylnych odnóży, raczej niewielkie. Tylne złamałyby kark byka. Zauważył jej wahanie.
- Jeśli wespniesz mi się na plecy i dosiądziesz szyi to bardzo strożnie polecę do samej góry wieży.
   Powiedział to i położył brodę na posadzce. Kitiara przerzuciła nogę przez długą, muskularną szyję bestii. Łuski smoka były tak twarde i zimne jak się tego spodziewała. Stanowiły co prawda żywe ciało smoka, lecz w dotyku sprawiały wrażenie spiżu. Cupelix uniósł głowę i Kitiara poczuła grę potężnych mięśni poruszających się pod wypolerowanymi łuskami. Pochyliła się do przodu i mocno chwyciła brzegi najbliższych łusek, poprawiła jeszcze chwyt gdy Cupelix rozłożył skrzydła i wystrzelił prosto do góry.
  Do wysokości może jednej trzeciej całego obelisku jego ściany były prostokątne. Kiedy jedna z platform, wyjątkowo wielka i ciężka, przemknęła obok nich okalając całą wieżę to ściany jakby się ku sobie nachyliły. Troszkę utrudniło to lot smokowi. Złożył skrzydła i potężnymi, tylnymi łapami złapał się półki. Przesuwał się po półce na bok trzymając się mocno szponiastymi łapami. Półka nosiła już wiele śladów takiego sposobu wspinaczki. Kitiara spojrzała na dół nad ramieniem smoka. Mistrz Chmur wyglądał jak dziecinna zabawka natomiast otwory w posadzce, które przed chwilą z łatwością pochłonęły Sturma i wszystkie gnomy nie były niczym więcej jak kleksami purpurowego atramentu. Na czerwonej stronicy.
   Cupelix dotarł do poziomej belki idącej od półki północnej do strony wschodniej wieży. Przeszedł na nią i posuwał się dalej bokiem aż dotarł do samego środka.
- Trzymaj się teraz! – powiedział i skoczył.
   Nie było tu miejsca na normalny lot więc skrzydła smoka pozostały złożone. Cupelix skoczył trzydzieści jardów do góry, gdzie obelisk był już prawdziwie zwężony.
   Kitiara otworzyła oczy. Posadzka obelisku, czterysta stóp niżej, była już tylko różowawą, kwadratową plamką. Gdzieś powyżej obelisk kończył się nagle na płaskim, kamiennym sklepieniu. Zacisnęła uchwyt na szyi smoka. Przez wielkie jak słoń cielsko przeleciał dreszcz.
- Łaskoczesz mnie – powiedział w bardzo nie smoczy sposób.
   Zakrzywiony jak haczyk szpon ze skrzydła nagle się do niej zbliżył i… podrapał po smoczej szyi w miejscu swędzenia.
- Będziesz jeszcze skakał? – spytała Kitiara starając się nie pokazać dręczących ją obaw.
- Och nie, stąd to już tylko wspinaczka.
   Przy pomocy muskularnych łap i szponów smok wspiął się te kilka pozostających jeszcze jardów z zadziwiającą zręcznością. Zatrzymał się gdy rogaty łeb stuknął o płaskie sklepienie oddzielające wnętrze obelisku od najwyższej kondygnacji. Kitiara spodziewała się, że użyje jakiś magicznych słów do otwarcia drogi, lecz Cupelix tylko przytknął łeb do kamiennej płyty i popchnął. Kark mu się schylił pod naciskiem kamienia a Kitiara aż utkwiła pomiędzy dwoma, mocno napiętymi mięśniami skrzydeł. Już miała zaprotestować, gdy wielka płyta kamienia poddała się niechętnie ogromnemu naciskowi smoka. Cupelix odsunął ją do góry aż wreszcie zatrzymała się na krawędzi otworu. Smok obniżył szyję i Kitiara zsiadła na posadzkę wewnętrznego sanktuarium smoka. Stopa poślizgnęła się jej po marmurze i przez sekundę zdawać się mogło, że to odległa posadzka podstawy obelisku ma zamiar ruszyć w jej kierunku. Kitiara szybko odeszła od otworu i dopiero wtedy pozwoliła sobie na ciche westchnienie ulgi.
- Arryas shirak! – powiedział smok.
   Ośmiostopowej średnicy kula, umiejscowiona na samej górze pomieszczenia, rozbłysła jasnym światłem. Szczegóły i szczególiki Cupelixowej jamy doskoczyły do oczu Kitiary: stosy książek i zwojów, świeczniki, kadzielnice, koksowniki i jakieś magicznej natury aparaty pokryte całe pozłotą; cztery gobeliny zakrywały ściany, gobeliny tak stare, że ich najniższe naroża całe były pokryte kurzem. Jeden z wiszących gobelinów, wysoki na piętnaście stóp i pewnie szeroki też na piętnaście, ukazywał Humę Lansjera jadącego wierzchem na ogniem ziejącym smoku nadziewającego na lancę jakiegoś mieszkańca domeny Królowej Ciemności. Pancerz bohatera zdobiony był złotem i srebrem.
   Drugi z gobelinów stanowił mapę Krynnu. Ukazywał nie tylko znany Kitiarze kontynent Ansalonu, lecz ponadto jeszcze masywy ziemi na północy i zachodzie.
   Na trzecim gobelinie przedstawiono konklawe bogów. Byli tam wszyscy; bogowie dobra, równowagi i zła, lecz tylko obraz Mrocznej Pani prawdziwe pochłonął wzrok i całą uwagę Kitiary. Takhisis stała w oddaleniu od reszty, od zebranych razem bogów dobra i neutralności, była iście królewska i pogardliwa. Tkacz uczynił ją nie tylko piękną, lecz również straszną; wyposażył ją w łuskowate nogi i zadziorowaty ogon. Gdy Kitiara tak przechodziła przed ogromną postacią to i wyraz twarzy Królowej zmieniał się, był okrutny, potem pełen pogardy, goryczy i w końcu czarujący. Kitiara mogłaby tak stać przed gobelinem przez wieczność i się nań gapić gdyby Cupelix nie przesunął marmurowej płyty na miejsce i z hukiem nie odbudował podłogi. Kilka ton marmuru opadło i przerwało trans Kitiary głośnym uderzeniem.
   Ostatni gobelin był chyba najbardziej enigmatyczny. Przedstawiał wagę na podobieństwo konstelacji gwiezdnej Hiddukel, tyle, że waga nie była przełamana. Na prawej szali wagi spoczywało jaj. Na lewej była sylwetka człowieka. Cupelix, drapiąc szponami po kamieniu, podszedł bliżej.
- Rozumiesz ten obraz? – spytał.
- Nie jestem pewna – odparła Kitiara – jakiegoż rodzaju jajo ma tu być przedstawione?
- A jak myślisz?
- Cóż, jeśli to smocze jajo to przypuszczam, że obraz przedstawia świat w równowadze między ludźmi i smokami… tak długo, jak smoki są tylko jajami.
- Bardzo dobrze – odparł Cupelix – Jest chyba najbardziej oczywista interpretacja. Jest sporo innych.
- Kto wykonał te gobeliny?
- Nie wiem. Pewnie bogowie. Były tutaj zanim się pojawiłem.
   Smok podszedł do największego stosu książek i oparł się oń siadając na posadzce i zwijając ogon przed sobą. Kitiara rozejrzała się w poszukiwaniu wygodnego miejsca dla siebie. Usiadła w końcu na czarnym, żelaznym kotle ozdobionym srebrnymi runami.
- No więc jestem – powiedziała – Dlaczego chciałeś rozmawiać właśnie ze mną?
- Ponieważ różnisz się mocno od pozostałych. Ten mężczyzna, Sturm, na przykład. Uwielbiam z nim dyskutować tyle, że po pięciu minutach rozmowy wiesz już wszystko o jego umyśle. Jest bardzo szczery i pełen determinacji, prawda?
   Wzruszyła ramionami.
- To dobry człowiek jeśli tylko nie stosuje do innych swoich własnych, ciasnych pojęć wartości. Czasami ciężko go lubić.
- A kochać? – chytrze spytał smok.
- Bardzo trudno! Och, nie wygląda źle, dobrze zbudowany i w ogóle, tyle, że potrzeba całkiem innej ode mnie kobiety, że złapać serce Sturma Brightblade.
   Cupelix pochylił głowę na bok.
- To znaczy jakiej?
- Niewinnej. Naiwnej. Takiej, co spełni jego rycerskie pojęcie czystości.
- Acha! – powiedział smok – Kobieta nie skażona żądzą.
   Kitiara krzywo się uśmiechnęła.
- Cóż, nie do końca.
- Ha! – smok aż zadygotał ze śmiechu, palnął w sześciostopowy stos książek aż kurz się uniósł spomiędzy pożółkłych stronic – To właśnie w tobie mi się podoba, moja droga; Jesteś tak szczera, lecz całkiem nieprzewidywalna. Nie zdołałem odczytać twego umysłu.
- Ale próbowałeś?
- O, tak. Jest ważne, by poznać myśli niebezpiecznych śmiertelników.
   Kitiara się roześmiała.
- Jestem niebezpieczna?
- Bardzo. Tak, jak ci już mówiłem, Pan Brightblade stanowi dla mnie otwartą księgę, myśli gnomów latają dokoła jak szalone motyle, lecz ty… ty, droga Kitiaro, wymagasz znacznie więcej uwagi.
- Chyba nadszedł czas, smoku, byś teraz ty odpowiedział szczerze na kilka pytań – powiedziała opierając dłonie na kolanach – Czego od nas oczekujesz? Ode mnie?
- Już ci mówiłem – rzekł Cupelix kręcąc szyją w obie strony – Chcę opuścić tą wieżę i udać się na Krynn. Mam absolutnie dosyć tego uwięzienia, z nikim nawet do rozmowy i do jedzenia mając tylko to, co Mikonowie dla mnie wydobędą.
- Ależ żywisz nas doskonale – sprzeciwiła się Kitiara.
- Nie rozumiesz podstawowego prawa magii. Niewielką ilość materii można zmienić na coś innego tylko wielkim nakładem energii – tak to się dzieje. To, co wy uważacie za wielki posiłek nie stanowiłoby dla mnie nawet małej przekąski.
- Jesteś ogromny i silny – powiedziała – Czemu się szponami nie przedarłeś?
- I zwalić te wszystkie kamienie sobie na głowę? – Cupelix pogładzil się po policzku – To by mi raczej dobrze nie posłużyło. Poza tym – źrenice zwęziły mu się w pionowe szparki – Działa tu jakiś geas, jakaś nałożona przysięga, jakieś zaklęcie, magiczny zakaz niszczenia budynku. Wiele razy próbowałem, używając nawet magii, przekonać Mikonów do zniszczenia wieży – nic z tego. Działa tu jakaś wyższa moc, która wymaga użycia trzeciej siły do pokonania jej. Twoi mali, genialni przyjaciele, stanowią taką trzecią siłę, moja droga. Ich nieduże a tak obrotne umysły są w stanie wymyśleć setki sposobików na każdy jeden wymyślony przez ciebie czy mnie.
- No, i żaden z nich nie będzie praktyczny.
- Doprawdy? Znów mnie zaskakujesz, moja droga śmiertelniczko. A czyż te same gnomy, w pierwszym rzędzie, nie dostarczyły cię tu, na Lunitari?
   Sprzeciwiła się twierdząc, że to był tylko wypadek.
- Wypadki to są nieoczekiwane możliwości – powiedział smok – I mogą być wspierane.
   Kiedy Cupelix to powiedział Kitiara popatrzyła ponad ramieniem na gobelin Mrocznej Królowej. Wyniośle się na nią patrzyła.
- A co – zaczęła nie odwracając wzroku od hipnotyzującego gobelinu – co zrobisz, gdy zdołamy jakoś cię stąd wydostać?
- Polecę na Krynn, oczywiście, i tam zamieszkam. Bardzo chciałbym poznać świat śmiertelników z tym całym jaskrawym i energicznym życiem.
   Prychnęła drwiąco.
- A dlaczego tak reagujesz? – spytał Cupelix.
- Uważasz, że życie na Krynnie jest dziwne! A co powiesz o stworzeniach wśród których tutaj żyjesz? – powiedziała.
- jak dla mnie to są zupełnie zwyczajne. Wiesz, stanowią wszystko, co poznałem i już mnie dokładnie nudzą. Próbowałaś kiedyś dyskutować o filozofii z drzewo ludem? Równie dobrze możesz gadać z kamieniem. Czy wiesz na przykład, że roślinność na Lunitari jest tak słaba i przemijająca, że nawet nie posiada własnej magii? Tylko magiczna moc zawarta w moich, wciąż zamkniętych w skorupach jaj, towarzyszach powoduje, że jakieś życie tu istnieje.
   Cupelix potężnie westchnął.
- Chcę zobaczyć oceany, lasy i góry. Chcę rozmawiać z mądrymi przedstawicielami wszystkich ras śmiertelników a w ten sposób powiększyć zasoby swej wiedzy poza granice wyznaczane przez prastare księgi.
   Teraz zrozumiała.
- Ty pragniesz mocy – owidziała Kitiara.
   Cupelix zacisnął szpony w pięść.
- Jeżeli wiedza oznacza moc, to odpowiedź brzmi – tak, chcę. Do bólu jednak pragnę uwolnienia z tego doskonałego więzienia. Kiedy więc zwiadowcy moich Mikonów natrafili na latający statek gnomów to po raz pierwszy zaświtała mi nadzieja na udaną ucieczkę.
   Przez dłuższą chwilę Kitiara milczała. Dobierając słowa z niezwykłą dla niej ostrożnością, spytała.
- Nie obawiasz się kary gdyby ucieczka się udała?
   Zaskoczony smok aż cofnął łeb.
- Kary? Od kogo?
- Od tych, co zbudowali ten obelisk. Jeżeli jest jakieś więzienie, to najprawdopodobniej jest gdzieś jego strażnik.
- Bogowie śpią. Gilean Szary Wędrowiec, Sirrion, Reorx; wszyscy odłożyli wodze przeznaczenia. Ścieżka jest czysta, czas na działanie nadszedł. Sam fakt waszej podróży na Lunitari tego dowodzi. Za dni Humy tak rzecz nie byłaby nawet tolerowana – powiedział Cupelix.
- Bogowie śpią – mruczała Kitiara – Ścieżka czysta, czas działać!
   Takie myśli poruszyły wszystko w głębi jej ducha. To musi być prawda; smoki to wiedzą.
- Powiedz, o czym myślisz – spytał Cupelix – Zaczynam się niepokoić, gdy tak długo jesteś cicho.
   Przez głowę przeleciała jej śmiała myśl.
- Czy rozważałeś, co będziesz robił jak już znajdziesz się na Krynnie? – spytała – Twoje księgi są bardzo stare. Będziesz chyba potrzebował przewodnika.
- Masz kogoś konkretnego na myśli, moja droga?
- Niewielu zna Ansalon tak, jak ja – odparła – Moje wędrówki potrafiły zaprowadzić mnie doprawdy daleko. Razem moglibyśmy obejść cały świat i zebrać co tam w ręce by nam wpadło – spojrzała w oczy smoka – Jako partnerzy.
   Cupelix świsnął i gwizdnął niczym gotujący się czajnik. Przednimi łapami klepnął się po bokach. W parodiowaniu ludzkich gestów był całkiem niezły.
- Och, wspaniała kobiet! Zraniłaś mnie wesołością! Jestem martwy! – zawołał.
   Kitiara wzruszyła ramionami.
- Z czego tak się śmiejesz?
- Mówisz o partnerstwie ze smokiem tak zwyczajnie jak ja mówię o swych sługach, Mikonach. Czyżbyś wyobrażała sobie, że ty i ja jesteśmy sobie równi? Śmiały żart, doprawdy!
   Cupelix tak mocno kiwał się z rozbawienia, że wreszcie trzepnął łbem o ścianę za plecami. Otrzeźwiło go to, lecz Kitiara już była obrażona. Skoczyła na równe nogi.
- Chcę stąd odejść! – krzyknęła – Nie widzę sensu w siedzeniu tutaj i byciu wyśmiewaną!
- Siadaj – łagodnie powiedział Cupelix.
   Ponieważ dalej utrzymywała wyzywającą postawę smok przesunął ogon za jej plecy, dał klapsa, i już siedziała na marmurowej posadzce.
- Wyjaśnijmy sobie jedną sprawę, droga dziewczyno; na drabinie życia siedzę znacznie wyżej od ciebie. I ciągle zachowuję dobre maniery wobec swych gości, prawda?
   Kitiara potarła zraniony zadek i nic nie powiedziała.
- Zachowujesz się bezczelnie stojąc twarzą w twarz z jednym z najpotężniejszych stworzeń jakie kiedykolwiek istniało. Co czyni cię aż tak dumną?
- Jestem tym, co sama osiągnęłam – odpowiedziała zwięźle – W świecie, gdzie większość to tylko durne prostaki, ja uczyniłam sama siebie wojownikiem. Biorę to co mogę a daję to co chcę. Nie potrzebuję ciebie, smoku. Nie potrzebuję nikogo!
- Nawet Tanisa? – twarz Kitiary aż pociemniała z oburzenia – Spokojnie. Nawet twój śmiertelny druh, Sturm, może dosłyszeć jak twoje serce wykrzykuje jego imię. Kim jest ten człowiek i dlaczego aż tak go kochasz?
- Jest pół-elfem, nie człowiekiem, jeśli już musisz wiedzieć – Kitiara wzięła głębszy wdech – I wcale go nie kocham!
- Naprawdę? Czyżby moje wyczucie takich spraw było aż tak mylne? Chciałbym teraz wysłuchać opowieści o Tanisie – powiedział Cupelix zwijając usta w imitacji ludzkiego uśmiechu – Proszę?
- Chcesz o tym usłyszeć tylko po to, by mnie wyśmiewać.
- Och, nie, nie. Relacje międzyludzkie mnie fascynują. Chcę tylko je zrozumieć.
   Kitiara oparła się o odwrócony kocioł. Popatrzyła przed siebie usiłując przywołać obrazy z przeszłości.
- Sama chciałabym zrozumieć Tanisa – powiedziała – Bycie kobietą w samym środku męskiej gry – wojny – ciska cię pomiędzy wszystkie rodzaje mężczyzn. Większość z nich to zwykła zgniła kupa brutali i podrzynaczy gardeł. Za młodych dni musiałam walczyć w setkach pojedynków z mężczyznami, którzy chcieli mną pomiatać, czasem wykorzystać, aż wreszcie stałam się równie twarda i zimna jak ostrze, które noszę – pogłaskała rękojeść przypasanego miecza – Wtedy pojawił się Tanis. Wracałam właśnie do Solace. Była jesień a mnie nie było tam już od paru lat. Sezon wojaczki zwykle kończy się jesienią więc dostałam pieniądze od mojego ostatniego dowódcy. Jechałam na południe z kieszeniami pełnymi srebra. W lesie napadła mnie grupka goblinów. Strzała powaliła mojego wierzchowca i znalazłam się na ziemi. Gobliny wylazły z krzaków. Miały topory i maczugi i wyraźnie miali zamiar mnie wykończyć. Leżałam spokojnie i czekałam a nich. Kiedy się zbliżyli skoczyłam na równe nogi i wpadłam na nich nim zdążyli choćby okiem mrugnąć. Dwóch zabiłam niemal od razu i ruszyłam, żeby zatańczyć z drugą parą. Gobliny to raczej kipscy złodzieje a w bezpośredniej walce są wręcz marni. Jeden z nich się potknął i jakoś zdołał się nadziać na własną broń. Drugiego już naznaczyłam tak, że zaczął krwawić jak zarzynany prosiak. Już go miałam wykończyć gdy z gęstwy krzaków wyszedł ten piękny mężczyzna. Początkowo się trochę przestraszyłam, pomyślałam ,że jest z goblinami. Zanim zdążyłam się poruszyć zdążył wpakować szarą strzałę w ostatniego z przeciwników. Wtedy zdałam sobie sprawę, że on sądzi iż mnie ratuje.
   Przerwała na moment a na usta wypłynął jej cień uśmiechu.
- To zabawne, lecz na początku byłam na niego wściekła. Ten goblin był mój, rozumiesz, to ja miałam go zabić a Tanis mi go bezprawnie zabrał. Poszłam za nim, lecz postawił mi się na tyle długo by cały ten gniew mi minął. Jak myśmy się potem śmiali! Czułam się przy nim, przy Tanisie, wspaniale. Przez długi czas nikt nie był w stanie doprowadzić mnie do takiego samopoczucia. Niedługo potem zostaliśmy kochankami, lecz było w tym coś więcej. Żyliśmy, rozumiesz? Żyliśmy.
- Dlaczego ta miłość nie przetrwała? – cicho spytał Cupelix.
- Chciał, żebym już na zawsze została w Solace. Nie mogłam tego zrobić. Chciałam nawet przekonać go, żeby wyruszył wraz ze mną w drogę, lecz nie będzie nigdy walczył za pieniądze. Jak mówiłam jest pół-elfem; jakiś łotr, najemnik zgwałcił jego matkę i go począł. W jego sercu już zawsze dla takich żołnierzy było tylko lodowatem miejsce – Kitiara zacisnęła pięść – gdyby Tanis walczył u mego boku to nigdy bym od niego nie odeszła. Nigdy, do ostatniej kropli krwi w żyłach.
   Kitiara klepnęła się po kolanach.
- Z Tanisem to była prawdziwa zabawa. Był w tym znacznie lepszy towarzyszem od Sturma, który zawsze jest strasznie poważny. Tyle, że w końcu nadszedł czas kiedy musiałam wybrać albo jego sposób życia, albo swój. Wybrałam. No, i jestem tutaj.
- Cieszę się – powiedział Cupelix – Pomożesz w moim uwolnieniu?
- A więc wracamy do tematu? Ile jest to dla ciebie warte?
   Cupelix zadarł wysoko uszy powodując, że żyłkowana siatka za łbem stanęła pionowo.
- A nie obawiasz się o własne bezpieczeństwo? – zapytał grzmiącym głosem.
- Nie blefuj, smoku. Gdybyś zamierzał użyć gróźb to wystraszyłbyś Stuttsa, Birdcalla i Flasha zanim tu dotarli. Nie możesz nas zmusić do pomocy. Nie jesteś po prostu tego rodzaju smokiem, nie zrobisz tego.
   Zastraszająca postawa smoka uległa załamaniu, teatralna groza głosu też gdzieś zanikła.
- Prawda, prawda – powiedział spokojnie – Jesteś jak brzytwa, Kit. Tniesz głęboko i bez wysiłku.
   Kitiara zamachała ręką w żartobliwym salucie.
- Nie jestem kompletnym nowicjuszem w grze strachu i blefu – powiedziała wstając.
   Cieniutka wstążka nowego światła padła na jej ramię z ciętego okna w ścianie obelisku.
- Rozważ dobrze, smoku, co mówiłam o partnerstwie. Przecież to nie musi być na całe życie, pewnie tylko rok czy dwa. Zrób to dla mnie a ja przemówię za tobą.
   Słoneczne światło rozjaśniło komnatę. Magiczna kula w środku sklepienia ściemniała i całkiem zgasła. Teraz, w naturalnym świetle, Kitiara mogła już dostrzec, że księgi i zwoje smoka były mocno podniszczone. Bardziej niż sądziła. Gobeliny też już nadbutwiały. Widząc taki rozpad wokoło trudne położenie smoka było łatwiej zrozumiałe. Któregoś dnai w przyszłości Cupelix nie będzie miał czego czytać, czy co studiować. Będzie miał tylko kupkę zapleśniałej pulpy.
- Ile stuleci zycia jeszcze cię czeka? – spytała.
   Oczy smoka się zwęziły.
- Bardzo wiele.
- Cóż, ktoś, kiedyś może jeszcze tu dotrze i pomoże ci w ucieczce. Lecz tylko pomyśl o czekającej samotności. Wkrótce już nie będzie książek, nie będzie zwojów, nie będzie gobelinów. I nie będzie towarzystwa.
- Partnerstwo… jeden rok? – powiedział Cupelix.
- Dwa lata – twardo stwierdziła Kitiara – króciutka chwilka w życiu smoka.
- Prawda, prawda.
   Cupelix dał słowo. Będzie podróżował wraz z Kitiarą przez dwa lata jak tylko dotrą na Krynn. Przeciągnęła z szerokim uśmiechem. Kitiara czuła się wspaniale. Wyjdzie z tej wariackiej podróży na czerwony księżyc z czymś więcej niż tylko zwiększona moc mięśni. Smok, żywy smok jako jej towarzysz przez dwa całe lata!
- To będzie wspaniała przygoda – powiedziała do smoka.
   Cupelix trzasnął szczękami.
- Niewątpliwie.
   Kitiara podeszła do okna zaczerpnąć świeżego, chłodnego powietrza. Ze szczytu obelisku trzasnęła w błyskawica. Magiczne esencja wieży wyładowała się w niebo czerwonego księżyca. Gdy tylko rozbłyski przeszły Kitiara rozejrzała się po dolinie poniżej.
- Lunitarianie są w ruchu! – krzyknęła.
- Oczywiście; jest dzień, ich czas na ruch – odparł Cupelix.
- Ależ oni formują szyk! Chyba jednak zamierzają atakować!
* * * * *
   Mikonowie stali całkoeocoe nieruchomo więc Sturm ogłosił, ze najlepiej będzie dalej iść pieszo. Gnowmy zdążyły się już poodwiązywać i ześliznąć z grzbietów swoich wierzchowców. Sturm opadł na dół i poklepał Mikona po łbie; przyzwyczajenie jakie pozostało mu od pierwszego w życiu konia. Gigantyczna mrówka kiwnęła ostro kanciastym łbem i klapneła żuwaczkami. Czyżby odpowiedź pozytywna? – zastanawiał się Sturm. Ciężko było stwierdzić.
   Rozsypane wokoło śmieci sięgały Sturmowi po kolana natomiast gnomom do połowy piersi. Sturm ujrzał Sightera uważnie badającego szkłem powiększającym kawałek czerwonej skóry.
- Hm, nie wygląda to na materiał pochodzenia warzywnego – rzekł Sighter.
   Cutwood próbował coś ołówkiem napisać ba brązowym kawałku materiału przypominającego pergamin, lecz ołówkowe pismo się nie przyjmowało – materiał był zbyt miękki i delikatny. Kawałek tego materiału Sturm z kolei próbował rozedrzeć na dwoje, lecz nie dał rady.
- Byłby to znakomity materiał na cholewki do butów – powiedział – Ciekawe co to takiego?
- Powiedziałbym, że jest to jakiś rodzaj skór zwierzęcych – powiedział Sighter chowając szkło do futerału.
- Nie ma tutaj, na Lunitari, żadnch zwierząt, wyjąwszy smoka, oczywiście – sprzeciwił się Sturm – Nawet Mikonowi to bardziej minerały niż zwierzęta.
- Jest niewykluczone – wolno odezwał się Wingover – że w tych jaskiniach żyją jednak jakieś innego rodzaju zwierzęta. Zwierzęta, których jeszcze nie widzieliśmy.
   Rainspot cicho wciągnął powietrze.
- Zwierzęta gnomo żerne?
- Eee tam – odparł Sighter – Mikonowie nie pozwoliliby żyć nieczemu niebezpiecznemu w takiej bliskości smoczych jaj. Przestań się zamartwiać.
   Flash trochę się oddalił od reszty i teraz badał dotykiem białą skorupę pokrywającą ściany. Wyciągnął zza pasa wypełnionego przeróżnymi narzędziami młot i dłuto i palnął zimną stalą w niewielkie narzędzie.
   BONG! Niewielki młotek uderzył w dłuto a cała jaskinia rozległa się zwielokrotnionym echem dźwięku. Wibrację nim wywołane były tak potężne, że gnomy potraciły równowagę i wpadły w gruby pokład śmieci. Sturm ustał bowiem chwycił się kwadratowego stalagmitu i tak stał aż wreszcie wibracje ustały.
- Nie rób tego więcej – powiedział płaczliwie Cutwood.
   Mając tak udoskonalony słuch przy takim głośnym dźwięku jego nos po prostu zaczął krwawić. Wszyscy Mikonowie zaczęli kląskać żuwaczkami i potrząsać głowami.
- Fascynujące! – powiedział Stutts – Doskonała komora rezonacyjna! Ach, to ma sens!
- Co takiego? – spytał Roperig.
- Te porozrzucane odpady. To tylko wykładzina. Ma to na celu wytłumić stąpanie mrówek po posadzce.
   Przepychali się przez te zwały odpadów aż do końca prostokątnej komnaty. Poziom sklepienia wyraźnie się obniżał a posadzka podnosiła aż w końcu powstał z tego ciasny, okrągły otwór wyjściowy. Brzeg otworu był ponacinany twardymi, kwarcowymi włóczniami za sprawką maszerujących tędy Mikonów. Cokolwiek bardziej miękkiego od gigantycznej mrówki zostałoby pocięte tutaj na kawałki gdyby tylko próbowało przedrzeć się przez powstałe zadziory. Gnomy się zatrzymały i zaczęły przerzucać propozycjami sposobów rozwiązania problemu wejścia. Sturm podparł się pięściami o biodra i ciężko westchnął. Obrócił się i nazbierał naręcze pergamino podobnych odpadów, po czym położył je na zadziorach otworu. Położył dłoń na takiej pergaminowej poduszce i nacisnął. Twarde dzioby przebiły się przez trzy, może cztery warstwy, lecz te na górze pozostały całe.
- Pozwól mi – mruknął Sturm.
   Podniósł Stuttsa i posadził go na powstałej okładzinie. Stutts ześliznął się prosto przez otwór do komnaty po drugiej stronie. Kolejne gnomy poszły jego śladem jeden po drugim. Gnomy zanurkowały głowami do przodu w zwykły dla nich, czyli wesoły i pozbawiony wszelkich obaw sposób. Musiał ich dogonić. Sturm pośpieszył przez wąski otwór wprost do kolejnej komnaty.Żyłki kryształu koloru czerwonego wina ściekały szczelinami skał. Kiedy miękki kryształ natykał się na cieplejsze i wilgotniejsze powietrze jaskini natychmiast zaczynał świecić purpurą i przybierał jakąś stałą formę. Wokoło znajdowały się całe tuziny jakby niedokończonych form Mikonów; tu same głowy, gdzie indziej kompletne korpusy pozbawione nóg a inne już tak w pełni ukształtowane, że nawet poryszały antenami.
- A więc tak wygląda wylęgarnia mrówek – powiedział Wingover.
- Słowo wylęgarnia nie jest chyba najwłaściwsze – wtrącił Roperig.
- Żywy skalny kryształ – sapnął bez tchu Stutts – Co też mogło wpłynąć nań tak, by przyjmował kształt mrówek?
- Sądzę, żo to wpływ smoka – powiedział Sighter kończąc obchód wokół raczkujących Mikonów – Pamiętacie… mówił, że próbował przekształcić drzewo ludy w swoje sługi, lecz bez powodzenia. Musiał odkryć ten żywy kryształ i zdecydował się go użyć by otrzymać doskonale posłusznych i ciężko pracujących niewolników.
   Ciasną grupą podeszli do środka wysokiej, wąskiej jaskini. I tak jak wcześniej tak i tutaj niebieskawe stalaktyty zwieszające się ze sklepienia rozsiewały wokoło słabe światło. Flash podszedł do jednego, prawie już kompletnego, Mikona i próbował zmierzyć średnicę jego łba. Mrówka ruszyła się jak błyskawica i zamknęła potężne szczęki na ramieniu gnoma. Flash wrzasnął.
- Cofnij się! – krzyknął Sturm wyciągając miecz.
   Usiłował podważyć szczęki, lecz chyt stwora był zbyt silny. Zacisk piło zębnych szczęk mógł z łatwością przedrzeć się zarówno przez mięśnie jak i przez kość. Sturm zauważył, że ramię Flasha nie krwawi. Gnom się skręcał i wywijał, walił w łeb mrówki twardy jak skała przy pomocy składanej byle jak miarki.
- Złapała cię za ramię? – pytał Sturm.
- Uh! Agh! Tak! A ty myślisz może, że to moja stopa?
   Sturm wyciągnął rękę i wyczuł ramię Flasha. Szczęki Mikona chybiły. Złapały jedynie rękaw gnoma.
- Zdejmij kurtkę – łagodnie rzekł Sturm.
- Uh! Argh! Nie mogę!
- Pomogę ci.
   Sturm sięgnął na pierś gnoma i odciął skomplikowaną serię guzików i sznurówek kurtki. Wyciągnął lewe ramię Flasha a potem i prawe. Pusta kurtka zwisała ze szczęk Mikona. Uformowana w połowie mrówka nie ruszyła się z miejsca.
- Moja kurtka! – zawył Flas.
- Nieważne! Lepiej podzięku j swym bogom, że twoje ramię nie dostało się pomiędzy te szczypce – odparł Sturm.
- Dzięki, Reorxie – powiedział gnom.
   Z tęsknotą popatrzył na utraconą kurtkę. Wielka łza splunęła mu po liczku.
- Sam tą kurtkę zaprojektowałem. WspanialeDopasowanaWiatrochronnaKurtka Model III.
- Możesz zaprojektować nową – pocieszająco powiedział Wingover – A nawet trochę lepszą. Z odejmowanymi rękawami, na wypadek gdybyś znowu znalazł się w podobnym okolicznościach.
- Tak, tak! Co za wspaniała uwaga, odejmowane rękawy!
   Flash od razu zaczął szkicować odpowiedni projekt na własnej, białej koszuli. Jaskinia zakręcała kilka razy za wylęgarnią mrówek. Pojawiały się przeróżne jej odnogi. Właściwie nie było żadnego sposobu, by stwierdzić gdzie podróżnicy mają się udać. Cutwood zasugerował, żeby się rozdzielić i wypróbować wszystkie tunele, lecz Stutts ostro zaprotestował a Sturm się z nim zgodził.
- Pojęcia nie mamy jak wielkie są te jaskinie jeżeli więc wszyscy się porozłazicie to jest spora szansa, że zagubimy się tu wszyscy już na zawsze. Poza tym nie wiemy, jak zareagują Mikonowie gdy zaczniemy się rozdzielać – powiedział Sturm.
- Wyglądają na bardzo dosłownie rozumujących – powiedział Sighter – Rozdzielone pary to według nich może być coś zupełnie innego niż jedna grupa dziesięciu osób.
   Widok kurtki Flasha zamkniętej w potężnym, nieprzełamywanym uścisku szczęk Mikona stanowił potężny bodziec w podjęciu prawidłowej decyzji. Nikt już nie mówił by się rozdzielić.
   Wybrali najszerszą i najprostszą ścieżkę. Posadzka stopniowo się obniżała gdy oddalali się od komory narodzin Mikonow, w końcu jednak nachyliła się tak mocno, ze gnomy zrezygnowały ze schodzenia a miast tego usiadły i zaczęły zjeżdżać. Sturm wolałby może jednak schodzić, lecz posadzka posadzka była śliska od rosy więc po krótkim wahaniu poszedł w ślady gnomów.
   Zjechał spokojnie do kolejnej komnaty. Było tu o wiele cieplej i bardziej wilgotno; powietrze wręcz parowało. Woda spływała po ścianach i kapała z góry. Kiedy wstał zdołał dostrzec sylwetki gnomów przebijające się przez białe tumany mgły.
- Stutts! Sighter! Gdzieś cie wszyscy podziali? – zawolał.
- Tutaj!
   Sturm niepewnie wszedł w mgłę. Jaskinia była nieźle oświetlona z góry (zasługa dużej liczby świecących stalaktytów) natomiast z posadzki promieniowało wyraźnie odczuwalne ciepło.
- Uważaj na magmę – powiedział Cutwood ukazując się tuż przed nim z oparu mgły.
   Gnom wskazał na wznoszący się lej zeszklonej skały, który trochę przeszkadzał im w drodze. Z szerokiego otworu lejka wydobywała się płomienna aureola. Sturm nachylił się nad lejem i odkrył, że naturalna czasza jest wypełniona jasno pomarańczowym płynem. Pośrodku czaszy wodniście coś bąbelkowało.
- Stopiona skała – wyjaśniał Cutwood – To dlatego tak gorąco w tej jaskini.
   Sturma opanowała niemal nie przezwyciężana chętka by dotknąć tej bąblującej materii, lecz jednak podmuch gorąca na twarzy uświadomił mu szybko jak gorąca w rzeczywistości jest ta magma. Z oparów wirującej mgły ukazał się tymczasem kolejny gnom, Wingover.
- Tędy! – zawołal.
   Skierowali się zgodnie z jego wskazówką. Przeszli przez ogród pełen kipiących kotłów z których wydostawały się bąble stopionej i wrzącej lawy. Powietrze wokół nich cuchnęło siarką i właściwie nie nadawało się do oddychania. Sturm zaczął kaszleć i szybko przycisnął do ust chustkę. Gdzieś bliżej ściany jaskini te opary lekko się rozwiewały. Gnomy zebrały się w pobliżu niewielkiej dziury w ścianie. Sturm uniósł głowę i dostrzegł, że dziura jest ciemna.
- Czy to to? – spytał głośno.
- Musi być – odparł Sighter – Innej drogi nigdzie nie widać.
- Cyba, że właściwiy był któryś z tunela jakie minęliśmy – zasugerował Roperig.
   Czarny okrąg nie był zbyt zapraszający.
- Jak do tej pory to ścieżkę wyznaczono dokładnie do tego miejsca – powiedział Stutts – Jako najstarszy z kolegów to ja powinienem pójść tam pierwszy…
- Nie, nie ty – zaoponował Sturm – Ja jestem uzbrojony. Pójdę pierwszy i upewnię się, że jest to bezpieczne.
- Och, wspaniały pomysł! – oznajmił Roperig.
- Dobrze, skoro się upierasz… - odparł Stutts.
- Będziesz potrzebował światła – rzekł Flash.
   Odpiął jedną z przepastnych kieszeni znajdujących się na przedzie nogawic.
- Daj mi chwilkę a pożyczę ci mojego projektu SkładającąSięSamoZapalającąKieszonkową-
-Lampę, Wzór XVI.
   Flash odpakował płaskie, conowe pudełko i postawił je na posadzce. Z drewnianego pudełka wydostał jakieś kleiste coś, co przypominało smar do osi. Wpakował łyżkę tego czegoś do lampy. Z inej kieszeni wyciągnął wąską, kryształową fiolkę. Dokładnie zakorkowaną. Zerwał woskowe szczeliwo i odkorkował. Ostry, ulotny aromat rozszedł się po całej jaskini. Flash przykucnął i ostrożnie wyciągnął ramię w stronę lampy. Przyknął oko gdy pojedyncza kropla płynu spadła z fiolki.
   Kropelka spadła na masę smaru i nagle wszystko buchło! Jasny błysk rozświetlił całe otoczenie a smar zaczął się wesoło palić. Sturm sięgnął po lampę, która zachwiała się nagle i rozesłała wokoło kawałki płonącego smaru oraz kupki iskier.
- Jesteś pewny, że to jest bezpieczne? – spytał.
- Cóż, po paru minutach pewnie cyna się stopi 0 odparł Flash – Ale do tego czasu wszystko będzie w porządku.
- Cudownie.
   Podniósł niewielką acz lekko wybuchową lampę za cieniutki metalowy pierścień i ruszył z nią przez otwór w ścianie. Gnomy zebrały wokoło wznosząc do góry różowe twarze okolone białymi brodami. Przypominał wiązankę stokrotek obracających się za słońcem. Sturm ruszył po krzywej rampie i po chwili wszedł do komnaty gdzie panowała pełna szacunku cisza. Nawet wciąż pryskająca lampa zdecydowała się zmniejszyć płomień i uspokoić. Zszedł z rampy prosto na posadzkę z ledwo oczyszczonego kamienia i napawał się widokiem jakiego żaden śmiertelnik nie doświadczył od tysiącleci.
   Smocze jaja. Rząd za rzędem wyrzeźbionych nisz, półka nad pólką. Rozciągało się to daleoko poza zasięg chwiejnego światełka kieszonkowej lampki Wzór XVI. Brzegi każdej niszy połyskiwały wilgocią uformowaną gdy parne powietrze z dołu spotyka chłodniejsze powietrze znajdujące się w tej komnacie. Do Sturma dotarły głosy gnomów.
- Co tam widzisz?
- To jest to – odparł osłaniając usta dłonią – Wielka komnata jaj!
   Gnomy runęły rampą i wlały się do jaskini mijając ruchem błyskawicy Sturma. Musiały lepiej widzieć! Ich ochy i achy mieszały się z bardziej ognistymi wykrzyknikami ze świętej trójcy zawołań: na Reorxa, na przekładnie, o hydrodynamiko!
- Jak sądzisz, ile tu może być tych jaj? – zapytał bez tchu Fitter.
   Sturm rzucił spojrzenie na Sightera.
- W polu widzenia jest osiem półek – powiedział gnom – I sześćdziesiąt dwa na każdej, to…
- Całkowita suma… - dziko dodał Curwood.
- 496 – powiedział Sturm pamiętając liczbę wymienioną przez Cupelixa.
- Prawidłowo – dodał Stutts kończąc obliczenia.
   Pomaszerowali naprzód pod przewodnictwem Sturma. Wingover wlókł się raczej z tyłu bowiem światło lampy praktycznie go oślepiało. Był w stanie widzieć poprzez aksamitną ciemność tak więc szedł z tyłu i miał oko na otwór wejściowy.
- Ouć! – mruknął Sturm podnosząc lampę drugą ręką bowiem pierścień stał się już bardzo gorący.
- Tędy! Skręcamy tutaj! – zawołał nagle Roperig.
   Sturm skręcił w lewo.
- O co chodzi? – spytał.
- Coś się tam poruszało. Nie widziałem zbyt wyraźnie.
   Coś kruczo czarnego przedreptało z niszy za jajami i skoczyło prosto w powietrze w stronę niesionego przez Sturma światła. Niezdarnie się cofnął i upuścił lampę. Coś niewielkiego i jakby futrzastego otarło mu się ostopy i uciekło. Gnomy zaczęły coś wykrzywkiwać i wszystkie zaczęły skakać.
- Cisza! Cisza, powiedziałem! – huknął Sturm.
   Odnalazł upuszczoną lampę. Paliwo w niej było już na ukończeniu. Pozostała tylko niewielka korona błękitnego płomienia krążąca nad resztką smaru. Sturm ochronił dłonią wątlutki płomień a wtedy ten troszkę urósł. Podniósł lampę i popatzył na gnomy.
   Nie były w nawet najmniejszym stopnu przestraszone. Wingover podbiegł do przodu ze swego miejsca w szyku i nadepnął stopą na to coś, co wyskoczyło z niszy jaja. Skręcało się to pod paluchem stopy usiłując uciec. Na pierwszy rzut oka przypominało tłustego, włochatego pająka, lecz gdy Sturm przybliżył lampę wszyscy mogli już rzecz rozpoznać.
- Ależ to rękawiczka! – zdumiał się Stutts.
- Jedna z rękawic Kit – powiedział Sturm rozpoznając szew na wierzchu rękawicy – To jedna z tej pary co ją zostawiła na Mistrzu Chmur gdy ruszyliśmy na ekspedycję w poszukiwaniu rudy.
- Ale skąd się tu wzięła? – pytał Rainspot.
   Bircall wyćwierkał własne pytanie.
- On pyta: dlaczego to jest żywe? – dodał Stutts.
   Rainspot chwycił rękawicę ujmując ją za „palce” i powiedział Wingoverowi by ten podniósł stopę. Przepowadacz pogody podniósł rzecz do oczu i mruknął.
- Silna mała rzecz!
   Sighter już patrzył przez szkło powiększające.
- Ta rękawica jest wykonana z krowiej skóry futra królika, lecz szwy jakoś zniknęły.
   Nacisnął miękką skórę palcami.
- To coś ma własne bicie tętno.
- Niedorzeczne! – powiedział Flash – Rękawice nie ożywają.
- Na Lunitari – wtrącił Stutts – Czemu nie?
   Sturm pamiętał wzmiankę Cupelixa na temat skumulowanej siły życia smoczych jaj będącej odpowiedzialną za intensywność aury magicznej na Lunitari. Powiedział to gnomom.
- Ach – powiedział Sighter z mądrym wyrazem twarzy – Poziom mocy magicznej musi być w tych jaskiniach niezwykle wysoki. Ośmielę się przypuszczać, że każdy produkt pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego pozostający tu wystarczająco długo będzie w stanie rozwinąć własny sposób życia.
   Roperig popatrzył w dół na własne, wykonane ze świńskiej skóry, buty.
- Chcesz powiedzieć, że moje buty mogą nagle ożyć i uciec gdzieś unosząc mnie ze sobą?
- Nie będziemy tu raczej aż tak długo by coś takiego mogło się stać – uspokajał Stutts.
   Rainspot odłożył rękawicę na posadzkę i przyszpilił ją stopą. Cutwood zasugerował, że można by dokonać sekcji i zbadać jej organy wewnętrzne.
- Puście ją. Jest niegroźna – powiedział Sturm – Nie mamy czasu na takie głupstwa.
   Rainspot uniósł stopę i rękawiczka szybko dotruchtała. Skryła się w kolejnej niszy smoczego jaja.
- Zatanawiam się – mruknął Flash – Co jedzą żywe rękawiczki?
- Palcowe pożywienie – odpalił Fitter.
   Roperig lekko pacnął go w głowę i jego ręka natychmiast się tam przykleiła.
- Skończyliście? – niecierpliwie odezwał się Sturm – Tej jaskini jest jeszcze całkiem sporo a nie sądzę, żeby lampa długo wytrzymała.
   W rzeczy samej kiey tylko skończył to mówić srebrzyste krople stopionej cyny zaczęły skapywać z lampy.
   Pognali tunelem dalej. Nagle dotarł do nich dźwięk ruchu więc się zatrzymali. Tylne odnóża i kroplo kształtny odwłok pracującego Mikona wyłonił się z ciemności. Mikon wyczuł niesione przez nich światło i dotruchtał obok intruzów. Anteny mrówki niemalże się wyprostowały gdy tak badała ludzi i gnomy. Sturm poczuł przez moment płomień strachu. Jeżeli Mikon zaatakuje to jego samotny miecz nie da rady.
   Mikon pokiwał czułkami ponownie i obrócił się wstecz. Sturm i gnomy wydali kolektywne westchnienie ulgi. Prześliznęli się o cale od gigantycznej mrówki. Była zajęta ociosywaniem szklistej „rosy” spod półki na której leżały smocze jaja. Fragment takiego kryształku wylądował u stóp Rainspota, który szybko go podniósł i wrzucił do jedwabnej torby.
- Do późniejszej analizy – powiedział.
   Nic nie wskazywało na to, że jaskinie mają zamiar się gdzieś skończyć. Po spenetrowaniu kolejnych stu jardów Sturm dał hasło do zarzymania. Miejsce, gdzie się zatrzymali było pełne Mikonów a gigantyczne mrówki przechodziły obok podróżników zwracania na nich uwagi. Cupelix nakazał im ignorowanie obecności intruzów a mrówki były posłuszne; na swój własny, precyzyjny i niezachwaiany sposób.
- Lepiej zacznijmy wracać nim zostaniemy tu rozdeptani –powiedział Sturm unikając nawałnicy nóg Mikonów.
   Rainspot uniknął kolejnych gdy mrówki podeszły do czyszczenia kolejnych smoczych jaj. Odrzucały wióry i namaszczały twarde jaja po czym wystawiały na powietrze dolne, dotąd ukryte, ich powierzchnie. Niektóre skorupy miały już szorstkie warstwy złuszczeń więc mrówki skrupulatnie usuwały martwe części. To własnie te odpadki tworzyły pergemino podobną wykładzinę jaką napotkali w pierwszej komnacie. Rainspot podniósł jeden plik takich  płatków odrzuconych ze spodniej części jaja. Najbliższy z Mikonów ostro się odwrócił i chwycił skórzaste fragmenty żuwaczkami.
- Nie! – wrzasnął z uporem Rainspot – To moje, już to przecież wyrzuciłeś!
   Gnom zaparł się piętami i pociągnął. Skrawki nie puściły, mrówka też. Raispot stawał się powoli coraz bardziej zły. Otaczająca go chmura pociemniała a w jej wnętrzu zaczęły błyskać niewielki błyskawice.
- Rainspot, puść. Weźmiemy próbki z zewnętrznej jaskini – namawiał Wingover.
   Nieustępliwy opór Mikona powodował narastające w spokojnym dotąd gnomi szaleństwo, i to coraz większe. Czterostopowej szerokości cyklon uderzył w mrówkę a niewielkie grzmoty odezwały się echem w jaskini.
   Sturm wszedł w niewielką burzę Rainspota. Ku jego zdumieniu woda w niej była gorąca.
- Rainspot! – zawołał łapiąc nieiwiekiego człowieczka za ramię – Chodźmy!
   Grot błyskawicy, jak na warunki sił natury raczej niewielkiej bo liczącej wszytkiego pięć stóp, uderzył Mikona w sam środek łba. Uderzenie odrzuciło Sturma i Rainspota przynajmniej sześć stóp wstecz. Gnom wylądował na Sturmie, potrząsnął głową, i spostrzegł trzymany w ręku kawałek skórzastej skorupy jaja.
- Mam to! – zawołał tryumfalnie.
   Sturm leżał płasko na plecach i nie promieniał szczęściem.
- Nie mógłbyś?
   Rainspot się zarumienił i stoczył z brzucha mężczyzny.
- Popatrzcie tylko – powiedział zdumiony Cutwood.
   Gnomy pierścieniem otoczyły mrówkę uderzoną piorunem.
   Błyskawica rozłupała głowę stwora na pół z precyzją znaną tylko przecinającym diamenty jubilerom. Bezgłowe ciało Mikona padło na posadzkę i leżało nieruchomo. Natychmiast pojawiła się dwójka innych Mikonów i zaczęła sprzątać. Pozozrywali zwłoki mrówki na kawałki i poodnosili je wszystkie gdzieś dalej.
- Przynajmniej wiemy, że to można zabić – powiedział Roperig.
- I nasz Rainspot tego dokonał! – powiedział Fitter.
   Delikatny przepowiadacz pogody wydawał się śmiertelnie zasmucony.
- Nigdy w życiu nie straciłem opanowania do tego stopnia – powiedział – Tak mi przykro. To jest niwybaczalne. Biedny sługa tylko wykonywał swe obowiązki a ja go zabiłem.
- Bardzo poważnie go zabiłeś – powiedział Sturm będąc pod wielkim wrażeniem całego zajścia – Przypomnij mi, bym cię nigdy nie rozzłościł.
- Mam nadzieję, że Cupelix się nie rozzłości – Rainspot wbył ciężko wystraszony.
- Przecież nie zrobiłeś tego specjalnie – pocieszał go Roperig.
- Wątpię, by pojedyncza mrówka tak wiele dla niego znaczyła – odparł Sturm – A teraz już wracajmy.
   Lampa skończyła się nim jeszcze dotarli do rampy prowadzącej do parnej jaskini. Przewodnictwo przejął Wingover i każdy trzymał teraz rękę osoby przed nim i za nim. Poruszali się jak żywy łańcuch. Ominęli raczkujące mrówki w jaskini narodzin – choć Flash bardzo łakomie popatrywał na swą kurtkę wciąż wiszącą jeszcze ze szczęk Mikona – i za niedługo znaleźli się w komnacie pokrytej śmieciami i odpadkami. Szóstka Mikonów była dokładnie tam, gdzie je zostawili, nie poruszyły się nawet o cal. Sturm i gnomy zaczęli je dosiadać i bez słowa czy gestu gigantyczne mrówki ruszyły w drogę.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#24 2017-12-09 19:34:49

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 24

Spodnie małego Fittera

   Smok na szyi którego siedziała jak przyklejona Kitiara, rozłożył skrzydła i jak kamień ruszył w dół ze swej kryjówki. Na tej wysokości skrzydła miały tylko ułatwiać lądowanie i opóźniać lot. Kitiara zdążyła odrzucić opończę i dopaść otworu wejściowego ukształtowanego jak zwykłe rozcięcie gdy Mikonowie wnieśli Sturma i całą gromadę gnomów.
- Czas najwyższy! – zawołała – Wszyscy do broni, wszyscy… Lunitarianie ustawiają się do ataku!
   Kaskada szklanych oszczepów wpadła łukiem przez otwór wejściowy i roztrzaskała się na marmurowej posadzce. Gnomy, chociaż wyraźnie zaciekawione, cofnęły się przed deszczem szklanych odłamków. Lunitarianie dziko huczeli.
- Chodzi im o ciebie –powiedział Cupelix – Chcą twojej krwi.
- Przecież z pewnością nie mogą tu wejść? – powiedział pytająco Rainspot.
- Drzewo ludy nie posiadają rozsądku – odparł smok.
- A więc nadchodzą –ponuro stwierdził Sturm.
   Zrzucił wierzchnie okrycie i zacisnął pancerz i hełm. Kitiara niestrudzenie przechodziła przez drzwi w te i z powrotem przyciągając uwagę drzewo ludów.
- Dziabniemy je choć troszkę? – spytała Sturma.
- Trzeba ich koniecznie zniechęcić – przyznał i zwrócił się w stronę smoka – Mógłbyś pożyczyć paru Mikonów? Wyrównałoby to trochę nasze szanse.
- Nie na wiele się przydadzą – odparł Cupelix.
   W powietrzu gwizdnął szklany topór i uderzył w łuskowaty korpus. Odbił się nieszkodliwie i rozleciał na posadzce. Cupelix spokojnie popatrzył na rozbitą broń.
- Mikonowie są niemal całkowicie ślepi w blasku dnia – powiedział – Jeśli spuszczę ich ze smyczy to mogą równie dobrze jak drzewo ludy was pociąć na kawałeczki.
- Dość gadania – warknęła Kitiara i umieściła tarczę na przedramieniu – Zamierzam trochę stalą pomachać!
   Sturm zacisnął mocniej pas swego miecza.
- Kit, zaczekaj na mnie!
   Nie miał tarczy, lecz jego kolczuga była znacznie cięższa. Dobył miecza i ruszył w stronę drzwi.
   Drzewo ludy wspinały się na wał ziemny usypany  przez Mikonów a teraz używały jego wysokości do uzyskania rozpędu pozwalającego rzucać dalej włóczniami. Kitiara wyżej uniosła tarczę a oszczep za oszczepem się o nią rozbijał.
- No, chodźcie tu, korą okryte paskudy! – wołała – Rzucajcie! Kitiara Uth Matar nadchodzi po was!
   Ruszyła pod górę zbocza. Z powodu zarówno stromości zbocza jak i sypkości gleby nie było jej łatwo. Bardziej rozważny Sturm obiegł obelisk do miejsca gdzie wał nie był tak stromy. Wpadł na szyt właściwie w tym samej chwili co i Kitiara, tyle że dzieliło ich teraz około czterdziestu jardów i ponad dwudziestu drzewo ludów.
   Sturm musiał szermować przeciw Lunitarianom na górze i uchylać się przed włóczniami ciskanymi z dołu. Lunitarianie huczeli najgłośniej jak tylko mogli. Nie trzeba było wielkiej wyobraźni by ujrzeć gniew na zniekształconych, prostych twarzach.
   Kitiara wpakowała się w trójkę drzewo ludów wyraźnie zresztą nad nią górujących. Niewiele więcej mmogła zrobić poza zadawaniem głębokich ciosów tnących swym mieczem. Jednego złapała za konarzyste ramię, pociągnęła je do dołu i odrąbała jednym cięciem. Odcięta kończyna upadła na ziemię i zaczęła się czołgać w poszukiwaniu dotychczasowego właściciela. Wplątała się w nogi Kitiary która natychmiast się potknęła i upadła na plecy w samej zawierusze ciosów szklanych włóczni. Drzewo ludy dosłownie zalały kobietę tak więc Sturm mógł tylko myśleć, że jest poważnie ranna. Ryknął na wrogów i zaczął z furią ciąć ich plecy. Nie mogąc pchnąć i trafić w serce skoncentrował się raczej na nogach. Szklane ostrze musnęło twarz. Zostawiło gorejącą kreskę, która już zaczęła krwawić. Zignorował to. Lunitarianie przewracali się i spadali z ziemnego nasypu. Lecieli prosto na dół, przewracając towarzyszy jak uderzone kręgle.
   W prawej nodze Sturm poczuł potworny, rozdzierający ból. Spojrzał za siebie i ujrzał szklaną włócznie wbitą w tył uda. Po jej ostrzu już spływała purpurowa krew. Machnął mieczem i rozbił włócznię pozostawiając jej grot w nodze. Kitiary nie mógł nigdzie dostrzec. Zszedł na dół. Był osłabiony bólem i upływem krwi. Ześliznął się po zboczu nasypu jak najbliżej obelisku. Huczące drzewo ludy ruszyły za nim wykrzykując własną wersję jego imienia.
   No, to koniec – pomyślał – tak się to wszystko kończy. Spodziewana nawałnica ostrzy jednak nie spadła na nieopancerzoną twarz i szyję. Dźwięki bitwy rozgorzały gdzieś powyżej. Ze zdumieniem jednak odnotował, że w tych dźwiękach słychać wysokie piski radości i tryumfu. Gnomy? Przecież nie mogą się nawet wychylić! Zostaną zaszlachtowani!
   Huczenie rozszalałych Lunitarian przygasło. Sturm z wielkim wysiłkiem podniósł głowę by sprawdzić co się właściwie dzieje. Na szczycie nasypu stał drzewo lud wywijający szklanym mieczem jakby starał się odeprzeć jakiegoś niewidzialnego wroga. Jakiś ciemny przedmiot gwizdnął w powietrzu i uderzył drzewo luda w twarz z głośnym ŁUP! Lunitarianin zniknął po drugiej stronie nasypu goniony okrzykami i śmiechem gnomów.
   Ktoś obrócił Sturma dokoła. Z oczu posypał mu się czerwony kurz. Kitiara.
- Wygląda, że dopadłeś jednego – powiedziała przyjacielsko.
   Miała podrapaną twarz i zacięcia na dłoniach, lecz poza tym nie odniosła ran.
- Nic ci nie jest? – spytał słabo.
   Kitiara potrząsnęła głową i przytknęła mu do ust szyjkę własnej butelki z wodą. Krople deszczówki okazały się największym przysmakiem w jego życiu,
- Hej, Panie Sturm! Pani Kitiaro! Zwyciężyliśmy! – oznajmił Stutts.
   Wpakował kciuki za szelki i wypiął pierś do przodu.
- ImprowizowanyCepNogawkowy Wzór I okazał się sukcesem!
- Co?
- Nieważne – wtrąciła Kitiara – Musimy cię zabrać do środka.
   Podniosła go z taką samą łatwością z jaką on podniósłby dziecko i zaniosła do wnętrza obelisku.
   Gnomy poklepywały się wzajemnie po plecach i gadały tak głośno i szybko jak tylko gnomy potrafią. Sturm ujrzał przedziwną konstrukcję stojącą po jednej stronie przejścia: pionowy zbiór dźwigni i przekładni z którego zwisały trzy pary gnomiego rozmiaru portek napełnionych czymś ciężkim, pewnie ziemią. Cupelix, wszystko intensywnie obserwując, siedział na najniższej belce. Gdy tylko ujrzał, że Sturm jest ranny, natychmiast zaoferował pomoc w leczeniu.
- Żadnej magii – z uporem odezwał się Sturm.
   Cała noga bolała go już przeraźliwie, cała była już drętwa. Była też zimna, absolutnie lodowata. Szeroka, spiżowa głowa smoka zniżyła się szybko do twarzy rycerza.
- Żadnej magii, nawet gdy chodzi o twoje życie? – spytał głos wypolerowanego jaszczura.
- Żadnej magii – z uporem powtórzył Sturm.
   Rainspot obrócił twarz Sturma i podał mu gorzko smakujący korzeń prosto do usta.
- Przeżuj, proszę – powiedział.
   Ufając, że jest pod opieką bardzo nie magicznych gnomów Sturm zrobił, o co go poproszono. Po chwili odrętwienie ogarnęło całe jego ciało.
   Nie zasnął. Całkiem wyraźnie słyszał konsultacje gnomów nad jego raną, raczej słyszał niż poczuł ja wyjmowano ostrze szklanej włóczni z mięśni, słyszał jak smok doradzał w jaki sposób najlepiej zamknąć otwartą ranę. A potem leżał na brzuchu, odrętwienie minęło. W nodze pulsowało mu niemiłosiernie. Podniósł się opierając na przedramionach.
- Jeżeli zapytasz „gdzie ja jestem” to cię palnę – serdecznie odezwała się Kitiara.
- Co się stało? – spytał.
- Byłeś ranny – odparł Sighter, który właśnie przyklęknął obok głowy Sturma.
- To akurat dobrze pamiętam. Kto odparł drzewo ludy?
- Chciałabym móc powiedzieć, że to ja – powiedziała Kitiara.
- My tego dokonaliśmy – oznajmił Stutts wychodząc zza pleców Sightera.
   Cupelix coś tam zagrzmiał, czego Sturm nie zdołał zrozumieć a co spowodowało, że Stutts lekko przybladł i dodał.
- Z pomocą smoka, oczywiście.
- Przystosowaliśmy projekt gnomiej katapulty – powiedział Wingover.
   Ukląkł obok Stuttsa i spoglądał ponad ramieniem Sightera.
- Użyliśmy portek Cutwooda, wypełniliśmy je ziemią jako próbkę do katapultowania. Birdcall zasugerował, żeby od razu rzucić nimi w Lunitarian ale to by starczyło tylko na jeden strzał…
- … więc ja i Roperig daliśmy jeszcze nasze – dodał Fitter, który właśnie nadszedł a długie kalesony na jego nogach wyraźnie potwierdzały słowa – wypełniliśmy je ziemią i i przywiązaliśmy do ramion miotających…
-… i użyliśmy systemu przekładni do obicia wroga na wale – zakończył za swego praktykanta Roperig.
- Bardzo pomysłowo – przyznał Sturm – Tylko dlaczego rozwścieczony lud drzewny tak uciekał gdy uderzyły go tylko pary jakiś tam portek? Dlaczego was wszyscy nie napadli?
- A to już moja sprawa – skromnie odezwał się Cupelix – Utkałem zaklęcie iluzji nad gnomami i ich machiną. Lunitarianie widzieli tylko wielkiego, ziejącego ogniem, czerwonego smoka, który właśnie ich atakuje. Jego straszliwe szpony chwytały po kolei drzewo ludy i ciskały poza ten wał. Efekt fizyczny w połączeniu z iluzją okazał się bardzo efektywny. Drzewo ludy uciekły.
- A cóż zabroni im dojść do siebie po jakimś czasie i tu wrócić? – spytała Kit.
- Po zachodzie słońca wyślę Mikonów by pogonili ich do wioski, raz a dobrze.
   Gnomy, skończywszy opowieść, zaczęły się rozchodzić. Sturm przywołał Stuttsa z powrotem.
- Tak? – spytał najstarszy z gnomów.
- Sprawdzałeś jak idą naprawy Mistrza Chmur?
- Jeszcze nie.
- Przyjacielu, pogoń troszkę kolegów. Musimy opuścić ten świat i to szybko – powiedział Sturm.
   Stutts pogładził krótką, jedwabistą bródkę.
- Po co ten pośpiech? Przecież nowe elementy naszego silnika muszą jeszcze zostać przetestowane.
   Sturm zniżył głos.
- Smok może wierzyć, że drzewo ludy już tu nie wrócą, lecz ja nie mam zamiaru podejmować takiego ryzyka. Poza tym Cupelix będzie…
   Zamknął usta bowiem zobaczył nadchodzącą Kitiarę.
- Pogadamy później – zakończył.
   Stutts skinął głową i poczłapał w stronę Mistrza Chmur z paluchami zahaczonymi o kieszenie kamizelki. Kitiara nie zwróciła uwagi na jego przesadną nonszalancję. Przysiadła obok Sturma.
- Bardzo boli?
- Tylko podczas tańca – odparł z nietypowym dla niego poczuciem humoru.
   Parsknęła.
- Przeżyjesz – powiedziała i poklepała zabandażowaną powierzchnię – Pewnie nawet siniaka nie będzie. Co cię podkusiło, żeby szarżować na drzewo ludy? Nie miałeś tarczy i żadnego opancerzenia na nogi.
- Widziałem, że leżysz – odparł – Więc pognałem na pomoc.
   Kitiara przez chwilę była cicho.
- Dziękuję.
   Sturm ostrożnie odwrócił ciało na zdrową stronę i wreszcie usiadł prosto.
- O, tak lepiej! Dostawałem już bólu głowy od takiego leżenia! Wiesz, co w tym wszystkim jest absolutnie niewybaczalne? To, że ty i ja, dwójka dobrze wyszkolonych wojowników, prawie mistrzów w sztuce walki, musiała ulec bandzie wściekłych drzew i została uratowana przez paczkę stukniętych gnomów używających jako pocisków portek wypchanych ziemią!
   Kitiara zaczęła się śmiać. Wszelkie napięcia i podejrzenia jakie jeszcze istniały nagle zniknęły w wybuchu jej śmiechu. Łzy leciały potokiem z oczu dziewczyny, nie mogła się powstrzymać.
- Portki małego Fittera – powiedział Sturm czując już jak głęboko w gardle narasta mu wielka gula śmiechu – Portki małego Fittera przebrane za szpony czerwonego smoka!
   Kitiara bezsilnie skinęła głową, twarz wykrzywiał jej grymas wręcz histerycznego rozbawienia. Ogromny, grzmiący wybuch śmiechu wydarł się z gardła Sturma. Wywołane nim wstrząsy wznowiły ból w ciasno opatrzonej nodze, lecz i tak nie umiał się powstrzymać. Spróbował się odezwać, lecz jedynym skutkiem było to, że zdołał wysapać.
- NogawkowyCep!
   Po czy wybuchł nową kaskadą śmiechu. Kitiara oparła się oń i ciężko usiłowała złapać oddech w krótkich przerwach między radosnymi konwulsjami. Jej głowa spoczęła w końcu na ramieniu Sturma a ręce owinęły wokół szyi towarzysza.
   Gdzieś wyżej Cupelix przysiadł w ocienionym narożu wieży a wstęga bursztynowego światła słońca padła na rozwinięte końcówki skrzydeł. Oświetlony z tyłu spiżowy smok pobłyskiwał niczym złotem.
* * * * *
   Niezależnie od poprzednich protestów kiedy tylko Kitiara przyniosła miskę polewki z dziczyzny Sturm zjadł wszystko bez mrugnięcia okiem. A nawet coś jeszcze ponadto: gdy zaoferowała przygotowanie dla niego podparcia pod plecy z noszonego przez nią futra i jej derki zgodził się bez wahania. Takie traktowanie przedtem by odrzucił i cierpiałby dalej ze zwykłym stoicyzmem.
   Gnomy, chyba jak zawsze, jadły wszystko z apetytem i entuzjazmem siedząc pod delikatnym oświetleniem czwórki Mikonów jakie pozostały na miejscu gdy reszta ruszyła przegnać precz Lunitarian. Mrówki zwisały głowami w dół wisząc na przednich nogach i wyglądając jak groteskowe, papierowe lampiony. Jedynymi przerażającymi aspektami potulnej raczej figury były złowieszcze żądła.
- Nowe części nie wykazują żadnych wad ani zmęczenia materiału – powiedział Flash pracując ciężko chochlą w garnku – Jeżeli tylko uzyskamy porządne ładowanie za pomocą błyskawicy to nie widzę powodu, żebyśmy nie mogli odlecieć do domu choćby zaraza.
   Chciał odłożyć metalową chochlę z powrotem do miski, lecz niestety przywarła mu magnetycznie do dłoni. Dopiero Cutwood go od niej uwolnił przyklejając do siebie.
- Wiecie co – powiedział Sifgter bezwiednie mieszając swój pudding – Obierając prawidłowy kąt lotu moglibyśmy całkiem łatwo polecieć stąd na jakiś inny księżyc.
   Taka opcja została powitana grzmiącą ciszą.
- Solinari czy mroczny księżyc. Co o tym myślicie?
   Birdcall odpowiedział za wszystkich. Włożył dwa palce w usta i wydał wielce obraźliwy gwizd.
- Nie ma się o co obrażać – mruknął Sighter.
- Najważniejsze w tej chwili to wrócić do Góry Nieważne i powiadomić wszystkich o naszym sukcesie – oznajmił Stutts – Nawigacja powietrzna stała się faktem a naród gnomów nie powinien opóźniać badań nad możliwościami jakie ona oferuje.
   Sturm, wygodnie wyciągnięty na posadzce obok stołu obiadowego, pytał.
- Jakie możliwości przewidujesz?
- Podróże i przygotowanie map będą o wiele łatwiejsze z powietrza. To będzie dobrodziejstwo dla nawigacji. Cały ciężki transport, jaki teraz wykonują statki, może być znacznie efektywniej wykonany w locie. Już widzę w wyobraźni wielkie, powietrzne galeony o sześciu czy ośmiu parach skrzydeł, kursujące po podniebnych szlakach handlowych i dostarczających wszelkie dobra do najdalszych zakątków Krynnu…
   Stutts aż zapatrzył się w majestat swej koncepcji.
- A poza tym jest jeszcze wojna – złowieszczo dodał Sighter.
- Jak wojna – spytała Kitiara.
- Jakakolwiek. Na Krynnie gdzieś zawsze jest wojna, prawda? Możesz dojrzeć kawalerię wypadającą z chmur, nurkującą w dół i niszczącą pola, farmy, miasta, świątynie i zamki? To będzie łatwe. Tak, tak, łatwo będzie cisnąć w dół ogień i kamienie na głowy przeciwników. W warsztatach Góry Nieważne są rzeczy jeszcze dziwniejsze. Broń, która nie potrzebując magii może zniszczyć cały świat.
   Posępna wizja zmroziła wszelkie rozmowy. I wtedy, gdzieś z góry, odezwał Się Cupelix.
- Brzmi to tak, jakbyście wy, gnomy, planowały stworzenie nowej rasy swoich własnych smoków – mechanicznych smoków całkowicie posłusznych dłoniom ich władców. Wszystko to, o czym mówił Pan Sighter zdarzyło się już jakieś tysiąc czy więcej lat temy, gdy smoki służyły w wielkich wojnach.
- To może nie powinniśmy dzieić się sekretem nawigacji powietrznej – z wahaniem mruknął Fitter.
- Wiedza musi być upowszechniana – oznajmił Stutts – W czystej wiedzy nie ma zła. To dopiero sprawa jej użycia determinuje czy wyniknie z niej coś złego czy dobrego.
- Wiedza to moc – powiedział smok popatrując na Kitiarę.
   Schowała nos w czarce a gdy ją opróżniła odstawiła ją na stół z głośnym stuknięciem.
- Zapominamy wszyscy o bardzo ważnej sprawie – powiedziała ocierając usta wierchem dłoni – Jesteśmy tutaj co nieco winni, mamy dług. Nie powinniśmy odlatywać bez odpłaty.
- Dług? – spytał Cutwood – Wobec kogo?
- Naszego gospodarza – odparła Kitiara – Wspaniałego smoka, Cupelixa.
   Gnomy wybuchły głosnym, uprzejmym aplauzem.
- Dzięki, dzięki, jesteście bardzo uprzejmi – powiedział smok.
- Dawno już wpadlibyśmy w łapska Lunitarian gdyby nie interwencje Cupelixa – kontynuowała Kitiara – Teraz jesteśmy bezpieczni, latający statek jest naprawiony a my mamy dług do spłacenia. Co mamy z tym zrobić?
- Nie chciałbyś może trochę świeżej wody? – spytał Rainspot.
- Bardzo miłe, lecz całkowicie niepotrzebne – odparł smok – Mikonowie przynoszą mi wodę prosto z głębokich jaskiń.
- A może masz jakieś maszyny do naprawienia? – troskliwie spytał Flash.
- Kompletnie żadnej.
   Pozostałe gnomy przerzucały się różnymi propozycjami, które smok uprzejmie odrzucał jako niepotrzebne lub go całkiem nie dotyczące.
- A co w takim razie możemy zrobić? – zapytał zdesperowany Wingover.
   Cupelix wygłosił skróconą wersję opisu własnej sytuacji wewnątrz tego obelisku oraz opisał jak bardzo pragnie się z tego wszystkiego uwolnić. Gnomy popatrzyły po sobie i zamrugały oczami.
- I to wszystko? – spytał Roperig.
- Nic ponad to? – dodał (w tłumaczeniu) Birdcall.
- Tylko ta jedna, prosta sprawa – odparł smok.
   Sturm ostrożnie podparł się do pozycji siedzącej bowiem zraniona noga szybko przypomniała bólem o swoim stanie.
- Czy rozważyłeś, smoku, że to jakaś wyższa siła zamierzyła, że masz przeżyć życie między tymi ścianami? Czy uwalniając cię nie popełnimy czynu bluźnierczego?
- Bogowie wznieśli te ściany i umieścili tutaj to mnóstwo smoczych jaj, lecz przez te tysiące lat gdy byłem mieszkańcem obelisku żaden bóg, półbóg czy duch nie objawił żadnego boskiego planu wobec mnie – Cupelix, mówić to, przestępował z nogi na nogę – Sądzicie pewnie, że mój pobyt tutaj, podobny zresztą do pobytu kurczaka w kurniku, to dobra sprawa. Czy nie możecie popatrzeć na to tak, jak ja to widzę? Przecież na dobrą sprawę to jestem tu uwięziony. Czy jest złym czynem uwolnienie niewinnego więźnia?
- Co stanie się z tymi wszystkimi jajami smoków gdy ty stąd odejdziesz? – spytał Roperig.
- Mikonowie będą wiecznie o nie dbać i ich strzec. Bez świadomego bodźca żadne jajo nie zacznie się wylęgać. Jeśli tylko o to chodzi, to jestem tu całkiem zbyteczny.
- Jestem za tym, żeby mu pomóc – powiedziała Kitiara z przekonaniem.
   Pochyliła się nad stołem i popatrzyła gnomom w oczy.
- Kto z was może uczciwie powiedziać, że smok nie zasługuje na pomoc?
   Wszyscy byli cicho aż wreszcie przemówił Sturm.
- Zgodzę się gdy smok odpowie na jedno pytanie: Co uczyni gdy już będzie wolny?
- Będę się upajać wolnością, to chyba jasne. Zacznę natychmiast podróżować, ltać gdziekolwiek wiatry nieba mnie zaniosą.
   Sturm złożył ręce.
- Na Krynn? – spytał ostro.
- Dlaczego nie? Czy jest piękniejszy świat pomiędzy tutaj a gwiazdami?
- Smoki przegnano z Krynnu dawno temu ponieważ ich moc została wykorzystana do spiskowania i kontrolowania życia śmiertelnych. Nie możesz wracać na Krynn – powiedział Sturm.
- Cupelix nie jest złym smokiem – kłóciła się Kitiara – Czy sądzisz, że mógłby żyć tak długo na księżycu neutralnej magii i nie zostać jego wpływem złagodzony?
- Co by było gdyby… - powoli odparł Sturm – Cupelix nie jest zagrożeniem dla Krynnu. Nadal jest smokiem. Moi przodkowie walczyli i umierali by oczyścić świat ze smoków. Jakże mógłbym ich obrażać pomagając smokowi – nawet tak niewinnemu jak ten – w powrocie do świata?
   Kitiara wstała tak gwałtownie, że aż się jej krzesło przewróciło.
- Cierpiący bogowie! Ty myślisz, że kim jesteś, Sturmie Brightblade? Moi przodkowie też walczyli w Smoczych Wojnach. To były inne czasy i inne okoliczności.
   Odwróciła się w stronę gnomów.
- Do was się zwracam. Czy mamy odpłacić za opiekę smoka zwykłą obojętnością? Czy będziemy napychać sobie brzuchy jego jedzeniem, naprawiać statek z jego pomocą a potem odlatywać nawet próby pomocy w jego uwolnieniu?
   Teraz ich miała. Wszystkie dziewięć małych twarzyczek, wszystkie pobladłe z powodu krótkich dni Lunitari, były z uwagą wpatrzone w nią jedną. Kitiara wzniosła rękę i wskazała na cichego Cupelixa, który zdołał teraz wyglądać na osamotnionego i opuszczonego na marmurowej półce.
- Postawcie siebie w jego miejsce – powiedziała dostojnie.
- Który z nas? – spytał Cutwood.
- Bez znaczenia… każdy z was. Pomyślcie, jak byście się czuli spędzając całe swe życie wewnątrz tej wieży i nie mogąc nawet wyjść na zewnątrz. I rozważcie, że życie smoka to nie pięćdziesiąt, czy nawet dwieście, lat, lecz dwadzieścia razy po dwieście! Jak byście się czuli, uwięzieni w samotnej wieży, z nikim do pogadania i bez żadnych narzędzi?
   Roperig i Fitter sapnęli.
- Żadnych narzędzi?
- Tak. Nawet bez drewna czy metalu do obróbki. Żadnych przekładni, zaworów czy dźwigni.
- Przestraszne! – powiedział Flash.
   Birdcall wsparł jego opinię smutnym, cichnący gwizdaniem.
- A teraz my… wy… macie szansę, żeby tak straszny stan naprawić. Macie dość pomysłowości by zaprojektować jakiś sposób pozwalający Cupelixowi na uwolnienie. Zrobicie to? – spytała.
   Wingover skoczył na równe nogi.
- Zrobimy! Zrobimy!
   Rainspot i Fitter otwarcie szlochali nad niesprawiedliwością wyrządzoną smokowi podczas gdy Stutts i Sighter już bombardowali się nawzajem pierwszymi szkicami na sposób otwarcia obelisku. Wingover wlazł na swoje krzesło a potem i na stół i wskazał dramatycznym gestem na bezskrzydły kadłub Mistrza Chmur.
- Na statek! – zawołał – Musimy przygotować plan!
- Tak, tak, tam są narzędzia – dodał Cutwood.
- I pergamin, i ołówki!
- I materiały, i tygle!
- Liny i bloki!
- Rodzynki!
   Gnomy odbiegły hurmem od stołu przypominając niewielki strumień hałaśliwego idealizmu zmieszanego z rozklekotaną pomysłowością. Kiedy ostatni z nich zniknął na rampie Kitiara, teraz już uśmiechnięta, odwróciła się do Sturma.
- Bardzo sprytnie – powiedział w końcu – Dobrze sobie poradziłaś.
- Z czym? - spytała prostodusznie.
- Oboje dobrze wiemy jak impulsywne są gnomy. Między twoją namiętną mową o wolności a wielkim projektem inżynieryjnym Obelisk nie miał żadnych szans.
- Mam nadzieję, że masz rację – powiedział Cupelix.
   Niesamowite było to, jak łatwo było zapomnieć o obecności smoka siedzącego cicho powyżej linii zasięgu światła. Sturm się wzdrygnął.
- Nie bądź taki podejrzliwy – zbeształ go smok – Sądzisz może, że gdyby moje intencje były co najmniej mroczne to uciekałbym się do bankietów i perswazji? Moi Mikonowie zatrzymaliby statek w nieskończoność aż wreszcie zgodzilibyście się pomóc, lub może zostawiłbym was drzewo ludom.
- Nikt z nas nigdy nie twierdził, że reprezentujesz zło – upierał się Sturm – Jesteś wyrafinowany i bardzo zdeterminowany by osiągnąć cel. Gdybyś mógł wydostać się z tego więzienia poświęcając Kit, mnie czy gnomy to nie sądzę byś długo wahał nad poświęceniem nas.
   Cupelix rozłożył skrzydła i naprężył nogi do skoku w powietrze.
- Uspokój się, Panie Brightblade. Nie ma potrzeby nikogo poświęcać. Wszyscy jeszcze zobaczymy Krynn, przyrzekam.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#25 2017-12-11 15:46:27

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 25

Gnomoplany

   Gnomy podzieliły się na dwie grupy. Pierwsza z nich, składająca się z Stuttsa, Flasha, Wingovera, Sightera i Birdcalla, miała przestudiować problem przełamania ścian obelisku. Pozostałe cztery gnomy zajęły się problemem bezpiecznego usunięcia wszystkiego co zostało w wieży włączając w to samego Cupelixa, Mistrza Chmur, Sturma i Kitiary. Mikonowie powrócili nim minęła połowa nocy i na rozkaz smoka zrównali z gruntem wał ziemny, który parę dni temu usypali. Ponieważ zaś tych gigantów było przy pracy ponad pięćdziesiąt to ziemia wokół obelisku wkrótce była wygładzona i wyglądała jak uprzednio. Kitiara natomiast wraz z Grupą Przełamania (jak sami się nazwali) wyszła na zewnątrz by zbadać mur.
- Na poziomie gruntu marmurowe ściany mają grubość nie mniej niż jedenaście stóp – raportował Stutts czytając swoje notatki – Mając najlepsze nawet stalowe dłuta i oskardy grupie kopaczy przebicie się przez tą ścianę zajmie wiele dni.
- A na domiar wszystkiego – dodał Sighter – z moich analiz wynika, że kamień jest niezwykle twardy. W rzeczy samej o wiele twardszy od zwykłego marmuru. Jest zeszklony.
- Zeszklony? Hmmm.
   Kitiara popatrzyła na wysoką wieżę obelisku. Gdzieś na jej szczycie pobłyskiwała czerwona aura. Przypomniała gnomom potężne wyładowania jakie widzieli gdy słońce zaczynało wschodzić.
- Cała taka energia musiała chyba utwardzić kamień – powiedziała.
   Stutts wyciągnął dłoń i dotknął zimnego kamienia. Pomiędzy szerokimi kamieniami widać było warstwę słyszącej, czarnej i jeszcze zimniejszej od marmuru zaprawy.
- Metal – mruknął – Metal jako zaprawa.
- Doprawdy? – zdumiał się Flash – jaki to rodzaj metalu?
   Stutts podrapał paznokciem po szerokiej na sześć cali warstwie. Barwa nie schodziła.
- Wygląda na miękki – powiedział – Być może to ołów.
   Sighter i Birdcall również sprawdzili zaprawę. Birdcall wygwizdał potwierdzenie, te metal to rzeczywiście ołów.
- Całkiem solidny – powiedział Wingover poklepując mur.
- Mam pewien pomysł – oznajmiła Kitiara.
   Gnomy popatrzyły na nią zupełnie tak, jakby nagle stwierdziła, że wyrasta jej druga głowa.
- No co, mam. A oto on: wiele razy widziałam, jak mury zamkowe padały podczas oblężenia przez obcą armię, a bywały i tak grube jak ten, choć może i nie tak twarde jak ta ściana. Oblegający po prostu kopali pod nimi tunel, podkopywali fundamenty i w ten sposób mur padał.
   Na twarzach Grupy Przełamania wykwitł wyraz konsternacji.
- Cóż, to piekielnie proste – oznajmił Stutts.
- Dlaczego my o tym nie pomyśleliśmy? – spytał Flash.
- Wszystko co trzeba zrobić to wykopać cały ten piach! - zawołał Wingover.
  Opadli na kolana aż się kurz purpurowy podniósł. Kitiara pokręciła głową i wróciła do wnętrza statku. Sturm był już na nogach oparty o kule jakie zmajstrował mu Cutwood. Musiał trzymać się z dala od przygotowań lecz zapytał jaką decyzję podjęły gnomy.
- Teraz tylko kopiemy – odparła Kitiara.
   Przywłaszczyła sobie z zapasu narzędzi potężny pręt do rozbijania i wróciła do wariackich kopaczy. Sturm pokuśtykał w jej ślady.
   W tak krótkim czasie gnomy zdążyły już wyryć krater głębokości ich własnego wzrostu. W dalszym ciągu jednak struktura fundamentów obelisku nie różniła niczym od budowli ponad ich głowami – po prostu więcej masywnych bloków marmuru połączonych ołowiem. Kitiara wygoniła wszystkich z wykopu i potężnie zamachnęła się trzymanym łomem.
- Czekaj – krzyknął Wingover – to jest twardy…
   Cofnęła łom głębokim łukiem i uderzyła fundament muru z cała swą, nowo pozyskaną, siłą. Rozległ się trzask podobny do łamania suchej gałązki i drobny odprysk marmuru poleciał w powietrze. Upadł u stóp Sturma jak upuszczony płatek kamiennej róży.
- Popatrz na łom! – krzyknął Flash.
   Kitiara uniosła gruby na cal żelazny pręt. Płaskie, penetrujące zakończenie przypominało kształtem grzybek a cały łom był zgięty pod bardzo zgrabnym łukiem. Kitiara oparła łom o kolano i starała się go wyprostować, lecz zdołała go tylko wygiąć w drugą stronę. Zniesmaczona cisnęła narzędzie precz.
- Właśnie chciałem ci to powiedzieć – rzekł Wingover gdy tylko Kitiara wyszła z dołu – Cały fundament wieży spoczywa na sklepieniu jaskini. To twardy kamień.
- Są w nim przecież dziury – powiedział Sighter – Dziury Mikonów. Przecież sami przechodziliśmy. No, wtedy gdy poszliśmy zonaczyć smocze jaja.
- Górnictwo na nic się tu nie zda – smutno stwierdził Stutts – Przez fundament nie damy rady się przebić, podobnie jak przez ściany powyżej.
   Kitiara wylazłszy z dziury zaczęła się otrzepywać z różowego kurzu i czyścić nogawice. Oddech zaczął jej się skraplać w mgiełkę w nocnym powietrzu.
- Wasza kolej, gnomy.
   Twarze małych ludzi popatrywały na siebie nawzajem przez parę minut a potoczysta dyskusja nie pozwalała ludziom nic zrozumieć. Na zakończenie Stutts podniósł twarz i powiedział.   
- Musimy skonsultować się z kolegami.
- Macie jakiś plan? – spytał Sturm.
- Podstawy planu, lecz wciąż potrzebujemy mądrości towarzyszy wewnątrz statku.
   Gnomy odeszły zwartą gromadką.
   Sturm popychał stopą łom.
- Tak wielką siłę chyba trudno jest kontrolować, prawda? – a gdy Kitiara nie zamierzała odpowiadać kontynuował – Robisz się cały czas silniejsza, Kit? Czy to dlatego poruszasz się tak, jakby cały świat był zrobiony ze szkła?
   Podniosła jedną ręką łom i przytrzymała. Nacisnęła kciukiem prawej ręki a łom powoli się zaczął prostować – tylko pod naciskiem kciuka! Odrzuciła łom i spytała.
- To właśnie chciałeś zobaczyć?
* * * * *
   Cupelix i ludzie usiedli z uwagą po jednej stronie obelisku, tzn. Kitiara i Sturm siedli na skrzynkach podczas gdy smok usiadł na najniższej półce nad nimi. Gnomy przysiadły na belce z twarzami zwróconymi w stronę ludzi. Cutwood rozstawił przed nimi sztalugę przykrytą luźną tkaniną. Stutts stał przy sztaludze a w dłoni trzymał długi, zaostrzony wskaźnik.
- Pani, Panie, Bestio – zaczął.
   Porywiste westchnienie smoka zawiało brodę Stuttsa aż za jego ramię.
- Pani, Panie, Smoku – zaczął jeszcze raz – Nie mi będzie wolno przedstawić ObeliskowyŚwiderUcieczki Model I.
   Jednym ruchem zerwał tkaninę i oczom wszystkich ukazał się kawał pergaminu przypięty do sztalugi. Fantastycznie wyglądające urządzenie narysowano brązowym atramentem. Na podstawie zbudowanej z potężnych belek znajdował się spiralny świder, potężnie powiększona wersja narzędzia używanego przez stolarzy do wiercenia otworów w drewnie. Zgodnie z rysunkiem na pergaminie samo wiertło miało średnicę piętnastu stóp, co według Stuttsa stanowiło wymiar optymalny aby Cupelix mógł przejść.
- Bardzo pomysłowo – powiedział smok popatrując na dziwny rysunek z widocznym sceptycyzmem – A jak to działa?
- Poprzez korbę mimośrodową, o tutaj – wskaźnik puknął w odpowiednie miejsce rysunku – Wszyscy jedenastu jak tu jesteśmy będzie korbą kręcić. Zgodnie z naszymi dokładnymi obliczeniami świder przejdzie przez ścianę po sześćdziesięciu siedmiu godzinach pracy.
- To prawie trzy dni! – krzyknęła Kitiara.
- Na Lunitari tylko dwa dni i noc – powiedział Sighter.
- To mało istotne – wtrącił Sturm – Skąd weźmiecie stal by wykonać wiertło? Skąd weźmiecie drewno do budowy tej ramy?
- Ach – powiedział Cutwood – Poza samymi ostrzami wiertła i najbardziej obciążonymi miejscami takie jak łożyska na przykład, wszystkie części ObeliskowegoŚwidraUcieczki będą wykonane z drewna.
- Jakiego drewna!
- No jak to, z kadłuba i masztów Mistrza Chmur.
- O rany! – zawołała Kitiara.
   Ciężko opuściła głowę i podparła ją dłońmi. Sturm tylko westchnął.
- Jeżeli rozbierzecie latający statek, to czym wrócimy do domu? – zapytał przywołując jednocześnie całą cierpliwość na jaką jeszcze mógł się zdobyć.
   Zaskoczone gnomy popatrzyły jeden na drugiego. Bardzo przyciszonym głosem Fitter bąknął coś o powtórnym złożeniu statku gdy już smok będzie na zewnątrz.
- Nie! – zawołała Kitiara – Nigdy nie zdołacie pozbierać do kupy tych desek tak, żeby był to znowu latający statek. Musicie się, chłopcy, lepiej postarać!
- Nie ma obawy! – przyłączył się dyskusji Stutts.
   Zerwał skomplikowany rysunek ObeliskowegoŚwidraUcieczki ze sztalugi. Pod spodem znajdował się inny, równie wyrafinowany i pełen detali, projekt.
- To jest, co z dumą mogę oznajmić, ObeliskowyPoszerzaczWejścia – oznajmił Stutts – Uznając, że istniejący otwór wejściowy reprezentuje strukturę naturalną przygotowaliśmy alternatywne wyjście z sytuacji. Te bolce śrubowe – wskaźnik znowu poleciał w stronę rysunku – zostaną wkręcone w otworze wejściowym. Przez dokręcanie ich przy pomocy tych kluczy w tym, tym i tym miejscu doprowadzimy do rozpadu obramowania, co skutkować będzie znacznym poszerzeniem wyjścia.
   Sturmowi i Kitiarze wystarczyła niecała minuta aby zdemolować projekt PoszerzaczaWejścia, głównie zresztą z tego samego co uprzednio powodu: brak materiałów wysokiej jakości. Po prostu nie było skąd wziąć dobrego drewna ani metalu poza tym, jaki został przywieziony przez Mistrza Chmur i jego załogę.
- Wygląda, że to wszystko jest beznadziejne – smutno westchnął smok.
- Nigdy! – zakrzyknął Wingover.
   Zdarł bandaże z twarzy tak, by każdy mógł zobaczyć jego oczy. Stały się całkowicie czarne. Daremnie Wingover zakrył je dłońmi.
- Widzicie, co się ze mną stało – powiedział – Nie mogę już od siebie odciąć żadnego obrazu. Muszę nawet spać twarzą w ziemi gdzie tylko liczę kolejne warstwy aż do serca tego księżyca.
   Wskazał palcem na stojącego obok Cutwooda.
- Mój dobry kolega słyszy jak każde ziarno pisku przesypując się trze o kolejne. Ręce Roperiga są już właściwie całkiem sklejone, nieprawdaż Roperigu? Ubrania Rainspota zaczynają gnić od ciągłej wilgoci. Wszyscy pozostali też mają problemy, lecz nie odejdziemy stąd dopóki nie rozwiążemy problemu.
   Sturm z uwagą wysłuchał wynurzeń Winovera.
- Skoro już mówimy o wszystkich naszych „darach” to pozwólcie, ze i ja coś pokażę – powiedział.
   Podarł bandaż na nodze. Dwie noce i jeden dzień temu była tam paskudna, ziejąca rana. Teraz była tylko gładka, nienaruszona skóra.
- Ta sama magia, która powoduje, że drzewa zaczynają chodzić a nawet walczyć uleczyła moją ranę. Nie prosiłem o nic takiego, lecz to jednak przekonało mnie o jednym. To nie jest miejsce dla śmiertelnych. Pomogę ci smoku z całych sił choćby z tego jednego powodu. Im dłużej pozostajemy na Lunitari tym dłużej magia na nas wpływa. Skoro zaś moi towarzysze zdecydowali się ci pomóc, to mój opór może tylko przeszkodzić ich postępom.
- Witaj w zmaganiach – odparł Cupelix.
- Wingover – powiedziała Kitiara – Skoro możesz patrzyć poprzez grunt na którym stoimy, to powiedz czy widzisz tam jakieś złoża żelaza lub miedzi? Czegokolwiek, czego moglibyśmy Użyć?
- Niestety, pani, nic. Cały ten księżyc składa się z piasku, potem leży granit, a potem więcej piasku.
- Piasek – mruknął Sighter.
   Zeskoczył z ławki i poczłapał do odległej ściany i z powrotem. Pociągnął grubym palcem po widocznej warstwie ołowiu łączącej marmurowe bloki poukładane jeden na drugim.
- Piasek! – krzyknął – Piasek, piasek, pasek!
- Uważajcie! – powiedział Rainspot – Chyba mu się przekładnia poluzowała.
   Sighter wziął głęboki wdech i pomaszerował w stronę Stuttsa w wyraźnie dystyngony sposób.
- Piasek – powiedział – Jest jedynym materiałem jakiego ten świat dostarcza w obfitości, prawda?
- No, tak – odparł Stutts.
   Sighter gwałtownie otworzył lunetę i położył ją na dłoni swego kolegi.
- Z czego zrobione są soczewki?
- Szkło – odparł natychmiast Roperig.
   Sighter zawirował i wskazał palcem wszystko-klejącego gnoma.
- A z czego robią Lunitarianie swoją broń?
- Szkło – razem odpowiedzili i Kitiara, i Sturm.
- Tak! A z czego jest zrobione szkło? – zawołał Sighter.
   Nikt nie chciał wypowiedzieć słowa. W końcu zdecydował się Fitter.
- Ze szkła, ale…
- Piasek, szkło, soczewka! Nie widzicie? Możemy zrobić gigantyczną soczewkę i z jej pomocą skupić promienie słoneczne w płonący punkt. W ognisku promienie będą znacznie gorętsze niż to wymagane do stopienia ołowiu, więc…
- Cała ściana runie na dół – powiedział Cupelix – Myślisz, że możecie tego dokonać?
- Nic nigdy nie jest pewne – powiedział Sighter z bardzo nie gnomijską ostrożnością – Będziemy potrzebowali ciągłego zaopatrzenia w gorąco, żeby móc stopić piasek
- A co ze źródłem ciepła, jakie znaleźliśmy w jaskini? – powiedział Sturm – Będzie to wystarczająco gorące?
- Hmm, płynna magma to znacznie więcej niż potrzeba do stopienia piasku – odparł Flash.
- Mikonowie mogą dostarczyć każdej ilości piasku jak będzie potrzebna – rzekł Cupelix – Mam ich paganiać?
- Może jednak najpierw wypchniemy Mistrza Chmur na zewnątrz – powiedział Stutts – Będziemy potrzebowali do roboty całą powierzchnię posadzki.
   Cupelix przywołał dwie mrówki a gnomy zaprzęgły je do dzioba latającego statku. Mikonowie przeciągnęli trzeszczący kadłub przez wejście i dalej na gładką powierzchnię. Gnomy wyniosły zdemontowane skrzydła i ułożyły je w cieniu kadłuba. Cupelix rozpoczął długą, telepatyczną komunikację ze swymi podwładnymi i już po krótkim czasie Mikonowie zaczęli zbierać się w dolinie. Ze wszystkich stron otoczyli obelisk jak armia milczących, stukających stworzeń wsłuchanych w głos, który tylko one mogły usłyszeć. Bez żadnej, słyszalnej komendy trzy grupy gigantycznych mrówek obróciły się tyłem do wieży i zaczęły zagarniać łbami ziemię. Bruzdy szaro czerwonego piasku zaczęły odwracać się w gwiaździste niebo a pozostali Mikonowie zaczęli spychać piasek w wygodne sterty.
   Sighter wyrysował pośpiesznie projekt zapalającej soczewki, dwadzieścia dwie stopy średnicy i siedem stóp grubości w centrun.
- Myślisz, że to zadziała? – spytała Kitiara.
- Jeśli uda się soczewkę zrobić w jednym kawałku to jej polerowanie nie potrwa długo. A poza tym… tutaj jest naprawdę dużo piasku – odparł gnom.
   Zwinął pergaminowy projekt i wetknął go pod pachę. Na zewnątrz trudzili się Mikonowie. Ziemia drżała pod naporem siły nieustępliwych łbów.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#26 2017-12-13 13:40:59

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 26

Soczewka

   Piasek trzeba było oczyścić celem wyeliminowania wszelkich ciał obcych. Gnomy postanowiły więc go umyć. Biedny Rainspot został wciągnięty na najniższą z półek Cupelixa i poinstruowany, że ma sobie życzyć deszczu przez co najmniej kilka godzin. Posadzka obelisku szybko pokryła się brudem na który składał się zarówno mokry piach jak i wilgotny muł warzywny. Smok powrócił ze swego schronienia i przyniósł nowinę, że chmury zaczęły się zbierać nawet tam, u góry. Niewielki deszczyk zaczął padać na Rainspota z wysokości czterystu pięćdziesięciu stóp. Cieniutkie strumyki błyskawic pobłyskiwały w płytkiej wodzie niczym płotki nad powierzchnią błyszczącego marmuru. Cupelix był daleki od najmniejszych oznak złego humoru, wręcz przeciwnie, wydawał się tym bałaganem rozanielony. Czytał o czymś tak tajemniczym jak „pogoda”, lecz nigdy tego nie doświadczył.
- Tak się wewnątrz normalnie nie dzieje – kwaśno stwierdził Sturm.
   Był kompletnie przemoczony ponieważ jego powleczone olejem okrycie gnomy zastosowały jako wiadro na czysty piasek
   Mikonowie zostali zaopatrzeni w parę wielkich bukłaków usytuowanych jak torby przy końskich siodłach, w poprzek okrągłych odwłoków. Szybko dreptali na dół jaskini z ciężkim ładunkiem na grzbietach a tam już Sighter, Birdcall i Flash przygotowywali kadź, w której miał zostać stopiony piasek. Kadź ta przypominała kształtem soczewkę i była zrobiona po rostu ze zwykłego błota. Rozpylony pył roślinny, pokrywający właściwie cały księżyc, zmieszany z suchym piachem dawał w sumie doskonałą glinkę. Gnomy w jaskini przygotowały szeroką wannę z błota, wzmocnioną kilkoma łatami „pożyczonymi” z Mistrza Chmur. Około poranka kadź była już gotowa. Używając Mikonów jak poborowych w wojsku gnomy podniosły kadź ponad wulkaniczne rozcięcie. Teraz tylko mogli usiąść i czekać aż glina stwardnieje.
   Głowa Flasha nagle wychynęła z jednej z dziur w posadzce główne komnaty.
- Jesteśmy gotowi na piasek! – zawołał.
   Roperig podszedł bliżej dziury i zapytał.
- A co cię trzyma?
- Nic – odparł pokryty błotem gnom – Mówiłem, jesteśmy gotowi.
- On miał na myśli, co cię podtrzymuje w tej dziurze? – powiedział Sturm.
- Och! Stoję na Mikonie.
   Gigantyczna mrówka wisiała pionowo na ścianie, głową w dół, a na jej odwłoku stał Flash. Cała grupa, poza Kitiarą i Rainspotem, udała się na dół do wielkiej jaskini. Cała kolejka Mikonów osiodłanych torbami piasku stała w jednym rzędzie, jak oddział kawalerii na paradzie. Za każdym razem gdy Birdcall wytykał głowę poza zębate przejście w skale i gwizdał, jedna z mrówek ruszała i postępowała za gnomem.
   W głębi jaskini, poza komnatą narodzinową Mikonów, gnomy pracowały przy szklanej kadzi. Sturm obserwował jak opróżniały kosz za koszem, torba za torbą prosto do czary ze ze spieczonej gliny. Jak równo rozsypywały piasek po całym dnie i jeszcze dosypywały przeróżnych proszków dostarczonych z latającego statku. Upał w komnacie był przerażający. Na rozkaz Cupelixa Mikonowie otworzyli jeszcze jedno z ujść magmy więc więcej stopionego kamienia rozlało się na posadzkę. Gigantyczne stworzenia były chyba zupełnie odporne na te temperatury. Kadź była umieszczona, dość zresztą ryzykownie, na kilku podporach z kamieni tuż nad magmą. Mali ludzie nonszalancko chodzili tuż obok ognistej jamy. Chyba nawet nie zauważali ryzyka nagłej i bardzo gorącej śmierci gdyby się tylko pośliznęli. Już nie po raz pierwszy Sturm odczuł rodzaj podziwu a nawet pewnej admiracji wobec gnomów. Byli może głupawi czasami, czasem wystawiali się sami na ciężkie próby, lecz gdzieś tam w środku stawali się wręcz nieugięci.
   Piasek stawał się coraz gorętszy, zaczął intensywnie parować. Cały proces był zbyt nagły i zbyt i zbyt wyrafinowany by dało się wszystko dostrzec, lecz twarde drobiny zaczęły nagle mięknąć i tworzyć gładką masę, najpierw pomarańczową a potem prawie oślepiająco białą gdy temperatura wzrosła do najwyższego poziomu. Blask stawał się nie do zniesienia i Sturm wraz z gnomami cofnął się do chłodniejszej części pieczary.
- W jaki sposób przeniesiecie stopione szkło do formy soczewki! – spytał.
- Nie zrobimy tego – odparł Stutts wycierając pot z krzaczastych brwi – Surową soczewkę odlejemy tutaj, na dole.
   Ledwie to powiedział a Mikonowie dostarczyli do jaskini świeże błoto. Birdcall, który chyba znalazł własną metodę porozumiewania się z mrówkami, pokierował je do naturalnego zagłębienia w posadce gdzie zrzucili swój ładunek. Birdcall i Sighter złapali natychmiast za kielnie i zaczęli rozprowadzać purpurowe błoto łagodnymi, okrężnymi ruchami formując wielką czarę.
   Kiedy tylko błoto stwardniało, choć jeszcze nie było całkiem suche, Stutts naradził się z Sighterem. Każdy tylko czekał na odpowiednie słowo – gnomy, Sturm, Mikonowie a nawet Kitiara i Cupelix gdzieś wyżej w obelisku. Stutts popstrykał palcami i zaczął coś gadać zbyt szybko zresztą by Sturm zrozumiał. Sighter skinął głową. Czwórka Mikonów zajęła miejsca wokół kadzi ze szkłem. Birdcall dosiadł jednego z nich po czym świergotaniem i wymachiwaniem zaczął kierować wysiłkami mrówek. Mikonowie zamknęli szczypcowate szczęki na zgrubienia, jakie gnomy pozostawiły na błotnych ściankach i z łatwością podniosły kadź ponad magmowy piec. Podparci na dwudziestu czterech łącznie nogach wymanewrowali kadź po posadzce w stronę formy.
- Gotowi? – zawołał Stutts do Birdcalla na co świergoczący gnom odpowiedział Wysokiem gwizdem – Możecie wylewać!
   Dwie mrówki wysoko uniosły kadź. Białe z gorąca i stopione szkło wysunęło się poza brzeg kadzi i ciężko spłynęło do podstawionej formy. Zakłębiły się strumienie pary gdy woda z wciąż jeszcze wilgotnego błota szukała drogi ucieczki.
- Wyżej! – zawołał Stutts – Tamten brzeg wyżej!
   Część kadzi, ta bardziej uniesiona, zaczynała pękać. Masa stopionego szkła naciskała na nadwątloną ściankę. Na brzegu kadzi pojawiły się rysy.
- Zabierz ich stamtąd! – nakazał Stuttsowi Sturm.
   Gnomy, napędzane wewnętrznym przymusem zobaczenia wszystkiego, zebrały się tłmnie przy brzegu formy. Jeżeli kadź pęknie zostaną przykryci stopionym szkłem. Stutts odepchnął kolegów na trochę bardziej bezpieczny dystans.
   Kadź była już ustawiona pionowo a ostatnie kęsy szkła wpadały do formy. Stopionego szkła było zresztą więcej niż forma mogła pomieścić więc trochę się po brzegach wylewało. Gdy tylko Mikonowie ustawili kadź poziomo nadpęknięta krawędź rozpadła się do reszty.
- Uff! – powiedział Stutts ocierając wciąż czoło – W ostatniej chwili!
   Forma tymczasem, mocno wsparta na skale, trzymała się dobrze. Brzegi soczewki nabierały już czerwonego koloru w miarę stygnięcia od przeraźliwej bieli. W samym środku pojawiły się bąble gdzie para przeciskała się z błotnej wykładziny. Sighter zmarszczył brwi na ten widok.
- To nie było planowane – powiedział – Takie bąble mogą zniekształcić szkło.
- Nie musi być najwyższej jakości – odparł Stutts.
- Ile czasu minie aż ostygnie? – spytał Sturm.
- Tak całkowicie to pewnie dwadzieścia godzin, może więcej – odparł Sighter – Stwardnieje znacznie wcześniej, lecz formy nie można rozbić nim nie upewnimy się, że środek soczeki jest zimny.
- Może Rainspot rozpyliłby trochę wody – zasugerował Cutwood.
- Nie! Rozpadłaby się na milion kawałków!
   Mogli teraz tylko czekać. Sturm i wszystkie gnomy poza Sighterem opuścili jaskinię. Zostało jeszcze trochę dziennego światła na powierzchni a gnomy koniecznie chciały przywrócić Mistrza Chmur do zdolności latania.
   Latający statek dumnie spoczywał na wyrównanej powierzchni doliny. Kiedy zaś przytwierdzono na powrót skrzydła do kadłuba uzyskał wygląd wręcz majestatyczny. Cień obelisku szybko jednak przesuwał się po dolinie wraz z gwałtownie zapadającym zmrokiem.
- Gotowi do testu skrzydeł? – zawołał Wingover przez rurę komunikacyjną.
   Skrzeczące, przytłumione „Tak” odezwało się w rurze.
- Odpalić silnik!
    Kitiara poczuła głęboką wibrację gdzieś pod stopami. Czubki skrzydeł uniosły się, rozciągnęły i ruszyły w dół, lecz bardzo niechętnie. Agonalny wstrząs przeszedł przez cały kadłub statku. Skrzydła opadły na dół i ciągle drżały.
- Nie, nie! Wyłączyć! – wrzeszczał Wingover.
   Drzwi jadalni otworzyły się z hukiem i ukazał się w nich kaszlący Flash. Wingover wytknął głowę ze sterówki i zawołał.
- Co się stało!?
- Ten głupi Birdcall zainstalował przełącznik do góry nogami! Gdy podłączyłem błyskawicę do silnika ta uderzyła wstecz po kablu i spaliła dzban magazynowy! Nie mamy mocy! – zawołał tonący we łzach Flash.
   Kitiara złapała gnoma za ramię i obróciła do siebie.
- Nie mam moc? – powiedziała – Co to znaczy?
- To znaczy, że nie możemy lecieć do domu!


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#27 2017-12-18 14:39:35

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 27

Najeźdźcy

  Z zastaniem nocy zaciążyło wszystkim przygnębienie. Birdcall został zdrowo wymyślany za spaskudzoną robotę, lecz kiedy już złość minęła gnomy znowu stały się, jak zwykle zresztą, grupką dobrych przyjaciół. Kitiara była wściekła, Sturm zrezygnowany. Smok usiłował podnieść ich na duchu.
- Trochę odwagi! – doradzał – Jeśli już dojdzie do najgorszego to polecę do Góry Nieważne i powiadomię władze gnomów o waszej sytuacji. Z całą pewnością przygotują ekspedycję ratunkową. To znaczy, jeżeli w ogóle zdołam się wydostać z tej wieży.
- Tak, jeżeli zdołasz – powiedział Sturm.
   Podszedł do gnomów by złożyć im wyrazy współczucia.
   Kitiara podkradła się do miejsca gdzie na belce siedział Cupelix.
- Możesz mnie słyszeć? – zapytała najcichszym szeptem.
   Telepatyczny głos smoka popieścił jej umysł.
- Oczywiście, że mogę.
- Kiedy się stąd wydostaniesz to chcę, żebyś zabrał mnie ze sobą.
- I zostawić za sobą przyjaciół?
- Sam powiedziałeś, że gnomy na Sancrist zostaną powiadomione. To może potrwać miesiące, lecz dotrą do kolegów uwięzionych na Lunitari.
   Zrujnowany silnik Mistrza Chmur spowodował pełne zrozumienia dla smoka uwięzionego na tym księżycu jak w pułapce. Poza tym obawiała się, że Cupelix, już uwolniony, nie będzie włóczył się po Lunitari przez cały czas gdy gnomy będą męczyć się nad naprawą latającego statku. Jej sny o partnerstwie ze smokiem się skończą.
- A co ze Sturmem?
- Ktoś musi zadbać o małych ludków – powiedziała – Nie sądź, że brak mi troski; po prostu czuję, że muszę się stąd wydostać.
- Fortuna do zdobycia, wojny do wygrania.
- Nie zapominając o pokazaniu ciebie.
- Tak, oczywiście. Wciąż jednak się zastanawiam, Kit. Gdybyś to ty mogła polecieć a ja nie, czy też byś mnie tu zostawiła?
   Wykrzywiła w odpowiedzi twarz.
- Jesteś stanowczo za wielki, żebym mogła cię wynieść – odparła.
   Kolacja była zdarzeniem bardzo przygaszonym. Wkrótce po niej wszyscy położyci się spać. Cupelix wycofał się do schronienia na szczycie wieży natomiast ludzie i gnomy rozproszyli się po obszernej teraz komnacie.
   Sturm był jakby wybudzony. Leżał na plecach i wpatrywał się w czarną czeluść wieży. Dobrze pasowała do jego nastroju. Czy taki miał być ostateczny los, uwięzienie na zawsze na czerwonym księżycu? Smok coś mówił o rzeczach nigdy tutaj nie umierających. Więc ma żyć wiecznie, w goryczy, samotności, już na zawsze pozbawiony rycerskiego dziedzictwa?
   Mroczna przestrzeń nad nim zamknęła się. Dziwne, nieumiejscowione uczucie raz jeszcze go opanowało:
   Usiadł i usłyszał jak świerszcze trzeszczą w krzakach. Korony drzew niemal odcięły widok nieba na Krynnie. Mógł teraz zobaczyć rzeźbioną linię wysokich murów zamku w oddali. Wiedział, że jest to Zamek Brightblade.
   Przepłynął przez ziemię okrytą całunem nocy prosto do głównej bramy zamku. Zaskoczony zauważył, że pochodnie wciąż się palą w bocznych uchwytach a dwie natarczywe postacie stały po bokach. Podszedł bliżej.
- Hej! Kto idzie? – zapytał strażnik po prawej ręce Sturma.
   Wystawił halabardę prosto w pierś rycerza.
   On mnie widzi! Sturm uniósł dłoń i odparł.
- Jestem Strum Broghtblade. Ten zamek należy do mojego ojca.
- Durniu, nikt nie idzie – powiedział drugi strażnik – Odłóż tą halabardę.
- A właśnie, że jest.
   Prawostronny strażnik sięgnął po pochodnię, wyjął ją z uchwytu i ruszył stronę – i poprzez – Sturma. W świetle sosnowego płomienia Sturm dostrzegł twarz strażnika. Nie była ludzka, krasnoludzka, elfia, kenderska czy gnomia. Sterczący ryj był zielony i łuskowaty a zębiaste kły wystawały z szerokiej gęby. Oczy miały, podobnie jak u Cupelixa, pionowe źrenice.
   Smokowcy! Sturm był wściekły, że te paskudne stwory zajmują jego rodowy zamek. Poszedł do bramy , przeszedł ją prosto i znalazł się na wewnętrznym dziedzińcu. Wszędzie były tu wozy i wózki, wszystko wyładowane mieczami, włóczniami, toporami i całymi wiązkami strzał. Smokowcy zamienili Zamek Brightblade w arsenał. Tylko dla kogo?
   W wielkiej komnacie rozpalono wielki, trzeszczący ogień. Obozowe stólki ustawiono przed paleniskiem a stół na kozłach pokryty był zwojami. Sturm podpłynął do stołu. Zwojami były mapy, zwłaszcza mapy Solamni i Abanasini. Stal zadzwoniła o kamień i Sturm aż podskoczył, zapomniał, że przecież nie mogą go widzieć. Wysoka, potężna postać wmaszerowała do komnaty. Mężczyzna był bez hełmu, twarza miał twardą i pozbawioną wyrazu. Długie, gładkie loki białych włosów  spadały mu aż na ramiona. Mężczyzna przeszedł między ogniskiem a stołem i usiadł na jednym ze stołków. Odłożył na bok trzymany hełm. Takiego hełmu Sturm jeszcze nigdy nie widział. Z przyłbicy sterczały kły a całość formą przypominała głowę morderczego owada.
- Chodź tu i usiadź – powiedział mężczyzna uznany przez Sturma za generała. Z ciemności wychynęła druga postać. Nie weszła… a może nie weszło… w krąg światła. Szczupła ręka w ciemno szarym rękawie sięgnęła i przyciągnęła do ciemnego zakątka komnaty jeden ze stołków.
- Zapominam, że nie dbasz o ogień – powiedział generał – Szkoda. Ogień to przydatna siła.
- Któregoś dnia światło i ogień będą przyczyną mojej porażki – wychrypiała postać w ciemnej szacie – Swoją śmierć widziałem w płomieniach. Jakoś nie kwapię się do jej spotkania już teraz.
- Nie wtedy, gdy tyle jeszcze do zrobienia – odparł generał i przyjrzał się mapie Solamni – Kiedy dowiesz się od swej Pani, że Czerwone Skrzydło tu przybędzie? Armia rdzewieje w tym mokry, starym zamczysku.
- Cierpliwości, Merinsaard. Mroczna Królowa dobrze zbadała gniew tej ziemi i nakaże ruch armii gdy znaki będą najbardziej korzystne.
   Generał parsknął.
- Gadasz o znakach i przepowiedniach jakby to one wszystko określały. Tu chodzi o szarżę lancy, uderzenie kawalerii, to decyduje o losach bitwy i całych imperiach, Sorotin.
   Kryjący się czarodziej zachichotał. Rozkład i zgnilizna tego chichotu zmroziły Sturma.
- Ludzie czynu zawsze wolą myśleć, że ich los jest w ich rękach. Tak jest wygodniej, no i czują się ważni.
   Merinsaard nie odpowiedział. Pochylił się w stronę paleniska, wydobył płonącą szczapę i gwałtownie wytknął ją w stronę ocienionego towarzysza. Sturm dostrzegł w przebłysku płomienia jego twarz i poczuł się mocno zaskoczony. Mogłaby być nawet przystojna gdyby nie ta śmiertelna bladość i zło emanujące z płonących , głęboko osadzonych oczu. Mag Sorotin warknął i odchylił się od płomienia. Merinsaard poruszył płonącym drzewcem jeszcze bliżej niego.
- Bacz na swój język – powiedział – I pamiętaj, że ja tutaj dowodzę. Jeśli mnie rozczarujesz, lub w nekromancji zawiedziesz sam cisnę cię w ogień.
   Czarodziej zatrząsł się ze strachu.
- Nie tak ostro, mój panie. Jest tu ktoś, kto nas obserwuje i nie jest nam przyjazny.
   Serce Sturma zamarło na moment.
- Co takiego? – powiedział generał.
   Sięgnął natychmiast pod stertę map i wyciągnął morderczo wyglądający, zakrzywiony sztylet. Lepka, zielonkawa trucizna była dobrze widoczna na krawędzi ostrza.
- gdzie ten intruz? Gdzie?
- Stoi pomiędzy nami, wielki generale.
   Wyraźnie mówił o Sturmie! Merinsaard ciął puste powietrze.
- Głupcze! Nikogo tu nie ma!
- Nie w stanie cielesnym, nie, mój panie. To duch co przybył z daleka, z bardzo daleka jeśli dobrze czytam jego aurę. Być może z tak daleka jak… Lunitari? To doprawdy daleko.
- Pozbądź się tego! Czymkolwiek zresztą jest – powiedział Merinsaard – Zabij szpiega! Nikt nie może poznać naszych planów!
- Spokojnie, mój panie. Nasz gość nie przybył tu na przeszpiegi. Wyczuwam, że kiedyś to był jego dom.
- Stary ramol! Od dwudziestu lat już ten zamek jest pusty, nikt tu nie żyje. Ostatni władca zamku został stąd wypędzony.
- To prawda, potężny Merinsaardzie – powiedział Sorotin – Czy mam tu ducha ściągnąć cieleśnie, czy odesłać skąd przybył?
   Przez chwilkę Sturm mocował się z własnymi uczuciami. Usiłował na samym sobie wymóc materializację aby móc wyzwać tego łotra do walki. Nie potrafił jednak wyczuć żadnej zmiany swego stanu.
- Czy może przemawiać do żywych na tym świecie? – spytał Merinsaard.
- Nie sądzę. Jest zbyt osłabiony ogromem przebytej przestrzeni. Magicznej wiedzy też w nim nie wyczuwam.
- Więc przegoń go z powrotem do nieszczęsnego cielska i tam go trzymaj! Nie mam czasu na niematerialnych wysłanników.
   Sturm dostrzegł rozbłysk w mroku. Usłyszał przyjemne dzwonki. To czarodziej zadzwonił w srebrny dzwonek jaki miał przy sobie.
- Usłysz mnie, duchu! Gdy po raz trzeci magicznym dzwonkiem zadzwonię odejdziesz z tego zamku, tej ziemi, tego świata i nigdy nie powrócisz.
   Dzwonek zabrzmiał po raz pierwszy.
- Argon!
   Po raz drugi.
- H’rar!
   Po raz trzeci.
- W imię Smoczej Królowej!
   Sturm odczuł szarpnięcie w każdym mięśniu jednocześnie. Czuł dosłownie, jak spada z wielkiej wysokości, lecz tylko obudził się we własnym ciele, w obelisku na Lunitari. Usiadł ciężko dysząc i potrząsając głową. Cała wizja minęła a on niczego się nie dowiedział o miejscu pobytu ojca. To już było wystarczająco denerwujące, lecz machinacje Merinsaarda i Sorotina – i to w Zamku Brightblade – napełniły go oburzeniem. Komuś trzeba przekazać wieść! Podnieść alarm!
   Wyciągnął Sightera z owijającej go derki.
- Obudź się! – powiedział – Spojrzmy na tą waszą soczewkę.
- Teraz? – spytał gnom ziewając rozdzierająco.
- Tak, Czemy by nie? Minęły już całe godziny.
   Mikonowie stali tuż obok, jakby w gotowości na rozkazy, więc Sturm i Sighter dosiedli ich i zjechali na sam do komnaty narodzin. Cała jaskinia była wypełniona skraplającymi się oparami mgły. Gigantycznej mrówce taka wilgotność wcale się Ne podobała. Zdarzyła się nawet raz czy dwa, że ostre stopy pośliznęły się szkolstej ścianie co sprawiało, że Sturm mocniej chwytał się linkowej uprzęży a Sighter przywierał do Sturma jeszcze mocniej.
   Soczewka wciąż jeszcze świciła rubinowo czerwoną poświatą, lecz prawie wcale nie grzała, ciepło już nie promieniowało.
   Sturm delikatnie popukał palcami w brzeg formy. Czwarte pacnięcie odłamało kawałek stwardniałego błota, teraz już całkowicie suchego i kruchego. Widać już było wewnętrznie nachylony brzeg soczewki. Sighter stanął na palcach i badał szkło.
- Nie – zamruczał.
   Wyjął szkło powiększające i dokładnie badał czerwonay twór.
- Na połamane przekładnie i oślizłe krążki! – krzyknął – Soczeka jest do niczego!
- Co?
- Szkło, szkło! Jest niemal nieprzezroczyste!
- To niemożliwe – powiedział Sturm.
   Sighter wręczył mu szkło powiększające. Sturm dokładnie przyjrzał się soczewce. Wszystko, co mógł dostrzec to miliony maleńkich białych bąbelków zamkniętych w stwardniałym szkle. To, no i oczywiście czerwonawa barwa, powodowało, że niemożność skupiania promieni słonecznych do temperatury ognistego łuku stawała się oczywista.
- Może, gdyby tak wypolerować… - z nadzieją zaczął Sturm.
- Nigdy! – zabełkotał Sighter – Większa byłaby szansa na skupianie promieni słonecznych gdybyś użył pnia cedru!
   Cisnął na posadzkę szkło powiększające i skakał po nim aż potrzaskało się na kawałki.
- Co się dzieje? – spytał jakiś głos.
   Stutts z resztą gnomów też zeszli, żeby zbadać wielką soczewkę. Sighter gorzko objaśniał, że cała ich praca poszła na marne. Załamane gnomy okrążyły formę wokoło i z niedowierzaniem patrzyły na soczewkę.
- Bezwartościowa – powiedział Fitter.
- Bezużyteczna – dodał Roperig.
- Strata czasu i wysiłku – zakończył Cutwood.
- I co teraz zrobimy? – pytał Rainspot.
- Postaramy się jakoś to smokowi wyjaśnić – powiedział załamany Sighter.
* * * * *
   Nikt się długo nie rozwodził na temat niepowodzenia z soczewką, nikt poza Cupelixem. Tak zazwyczaj serdeczny i miły, tak przestrzegający dobrych manier tym razem miał chyba napad złości iście smoczych rozmiarów.
-  Grzmiący durnie! Pozbawieni rozumu… nieudolni! Ogromni, telepatyczni GŁUPCY!
- Uspokój się, proszę – poważnie powiedziała Kitiara – Smok w twoim wieku, a zachowije się jak rozpuszczony bachor! Czy sądzisz, że mali ludzie są gwarancją sukcesu?
   Sturm obserwował skutki besztania bestii przez Kitiarę. Uszy Cupelixa, dotąd spoczywające płasko na głowie jak przyklejone, zaczęły się powoli podnosić a wyrzuty kwaśnych oparów przestały strzelać mu z nozdrzy.
- Takie miałem nadzieje! – przyznał smok.
- Cóż, wygląda na to, że wszyscy pozostaniemu tu na troszkę dłuższą chwilę – powiedziała Kit – Będziemy więc mieli mnóstwo czasu na wymyślenie sposobu w jaki można by cię wydobyć z tej marmurowej celi.
   Udobruchany smok przygotował im jeszcze zimną przekąskę i wycofał się do swej samotni aby pomedytować nad problemem. Sturm, Kitiara i gnomy wyszli na zewnątrz i przyglądali się Mistrzowi Chmur. Biedny, pozbawiony życia kadłub, nieruchomu i opuszczony, leżał smutno na czerwonej ziemi Lunitari. Sturm podparł brodę dłonią i ciężko zastanawiał się, by zrozumieć wyjaśnienia Wingovera nad techniką lotu Mistrza Chmur. Skrzydła były bezużyteczne bez błyskawicy, która uruchomiłaby silnik. Wszystko co im pozostało, to na wpół pusta torba powietrza eterealnego.
- A co z powietrzem eterealnym? – spytał.
- A o co ci chodzi? – pytaniem odpowiedział Wingover.
   Sturm poczuł się speszony, że o detalach technicznych ma dyskutować z gnomami , więc tylko odparł:
- Bellcrank zawsze mówił, że jeśli tylko torba powietrza eterealnego będzie pełna to całkiem wystarczy by unieść statek.
- Z całym szacunkiem dla naszego niedawno zmarłego kolegi muszę jednak powiedzieć, że moc unosząca torby jest znacznie za mała jak na wagę całego kadłuba statku – powiedział Stutts.
   I znowu zapadła cisza. Sturm dalej się zastanawiał. Oczy Kitiary zwęziły się w szparki bowiem i ona mocno się koncentrowała.
- A gdyby tak odchudzić statek? – powiedział Fitter.
- Co? – spytał Sturm.
- Co? Zawołali Stutts, Wingover, Sighter, Rainspot i Flash.
- Co! – krzyknąłCutwood, za nim Roperig i (po przetłumaczeniu) Birdcall. Kitiara przestała się wykrzywiać, co zresztą w ostatnich dniach rzadko jej się zdarzało.
- Odchudzić statek! – zawołała – No, teraz coś rozumiem!
   Podniosła małego Fittera i tak nim radośnie potrząsnęła, że mu wszystkie zęby zadzwoniły. No a potem pogoniła ich do roboty. Gnom pobiegł pod pokład i otworzył drzwi wiodące na rampę wejściową. Pozostałe gnomy runęły na pokład poganiane zapałem i desperacją. Zanim jeszcze Sturm i Kitiara zdążyli dojść do rampy wewnątrz staku już rozległy się głośne traski odgłosy łamania drewna.
- Mogą z rozpędu rozwalić wszystko – kwaśno stwierdził Sturm – Pokład, podłogi, deski i słupy.
   Gnomy zorganizowały się w łańcuch z najniższego pokładu aż do najwyższego relingu i zaczęły wywalać wszystko, na czym tylko zdołały położyć ręce. Splądrowały własne kabiny i wyniosły wszystkie prywatne rzeczy. Sturma zdumiała ich ilość jak i różnorodność: koce, książki, narzędzia, kubki, talerze, liny, linki, nici żaglowe, płótno na żagle, skrzynka atramentu, pióra, kostki mydła, dwie harmonijki, skrzypce, flet, szesnaście par butów (wszytkie za duże nawet na Sturma, a tym bardziej na jakiegokolwiek gnoma w historii) rękawice, pasy, a nawet wypchany kozioł trzymany w kabinie Cutwooda. Niektórych rzeczy nie dało się ręcznie wynieść na górny pokład.W pewnej chwili Kitiara znalazła Roperiga i Fittera leżących twarzą do pokładu u boku sporej beczki.
- Nie możemy jej unieść – wysapał Roperig.
- Ja się tym zajmę – odparła.
   Obróciła beczkę, by zobaczyć czy nie ma gdzieś otwartego szpuntu. We wnętrzu beczki zachlupotał jakiś płyn natomiast na jej denku był szablonem wymalowany napis, jedno słowo w języku gnomów.
- A tak nawiasem mówiąc, to co to jest? – spytała.
   Fitter spojrzał na napis z ukosa.
- Oleum witriolowe. Pewnie należał do Bellcranka – powiedział.
   Zauważyła, że na wspomnienie kolegi broda mu lekko zadrżała.
- Witriol, hę?
   Przypomniała sobie bałagan, jaki się zaczął gdy kwas dostał się do Bellcrankowego WspaniałegoBezustnegoSyfonu jeszcze na Krynnie.
- A dlaczego to się jeszcze nie przeżarło przez beczkę?
- Och, pewnie jest pokryta jakimś zabezpieczeniem od wewnątrz – odparł Roperig.
   Otarł dłonią tył karku i ta dłoń natychmiast tam przylgnęła na dobre.
- Och na suchą rdzę!
   Kitiara bębniła palcami po denku beczki.
- Hmmm, dobrze wiedzieć. A więc to coś rozpuszcza jedne rzeczy, lecz innych już nie?
- Tak – zniecierpliwiony Roperig usiłował uwolnić własną dłoń, która teraz sterczała wraz z ramieniem ponad barkiem.
- Na cholerną rdzę!
- A czy to oleum rozpuści marmur? – spytała.
- Możliwe. Zazwyczaj nie rusza substancji szklistych.
- A ołów?
- Tak, z pewnością. Fitter, przestań podskakiwać i mi pomóż.
   Pozostawiła dwójkę gnomów zmagających się z przyklejoną do karku dłonią Roperiga. Szukała innego gnoma, Stuttsa, a ten był na zewnątrz statku. Znalazła go, jak sortował całaą górę rzeczy jakie gnomu powyrzucały. Kitiara złapała go za kurtkę i odciągnęła od tej góry.
- Wiem już, jak uwolnić smoka!
- Co? – powiedział gnom – No jak?
- Witriol Bellcranka – machnęła lekko ręką w stronę statku – Na pokładzie jest tego cała beczka. Jeżeli powolimy, by ten kwas wyżarł zaprawę u dołu obelisku to i ściany się zawalą, no nie?
   Wyraz zrozumienia powoli rozjaśniał twarz Stuttsa. A ptem to zrozumienie uderzyło z całą mocą.
- Hydrodynamika! To zadziała!
   Gnomy usłyszały okrzyki Stuttsa i natychmiast przybiegły gnane ciekawością. Pomagając sobie extra waganckimi wymachiwaniami ramion i gęsto komplementując Kitiarę, Stutts wyjaśnił cały pomysł. Gnomy wybuchły radosnym podnieceniem. To takie proste! Takie eleganckie! Tak się nastawili na rozwiązanie mechaniczne a tutaj kobieta ludzi zaproponowała rozwiązanie chemiczne!
   Sturm usłyszał cały ten zgiełk i pośpieszył w dół rampy. Zgodził się, że plan jest z pewnością dobry, lecz wskazał na jeedną sprawę, jaką należy jeszcze rozpatrzyć.
- Co stanie się z Cupelixem, gdy ściany runą? – spytał – Nawet spiżowy smok nie oprze się naciskowi ton marmuru spadającego mu na głowę.
- Musi być na to jakiś sposób – powiedziała Kitiara.
- A może zapytajmy smoka? – zaproponował Sturm.
   I tak uczynili. Smok z początku był nadąsany i odmówił zejścia ze swej samotni. Kitiara łajała go za nieznośność, lecz odpowiedzi nadal nie było. Nagle głęboko w jej głowie rozległ się głos:
- Nie mam ochoty na kolejne rozczarowanie.
- Niczego nie przyrzekamy – zapowiedziała głośno – Mamy nowy plan i sądzimy, że zadziała, lecz jest z tym jeden poważny problem. Uwalniając cię możemy cię zabić.
- Wyjątkowe rozwiązanie. Już nigdy nie będę więźniem.
- Och, zamknij się. Jeżeli nie możesz tu zejść i pogadać z nami jak rozsądny smok to po prostu zwalimy obelisk prosto na ciebie – Kitiara machnęła ręką pozostałym – Idziemy.
- Nie użyjemy chyba witriolu, gdy on wciąż jeszcze pozostaje na górze, prada, pani? – powiedział Fitter.
- Dlaczego nie? Przecież chcecie sprawdzić, czy to zadziała, co? – odparła.
- Ale możemy zranić smoka – Cutwood w zamyśleniu gryzł ołówek – Tak się zastanawiam. Jaka może być wytrzymałość ciała i kośćca smoka?
   Sighter natychmiast wyciągnął pergamin.
- Możemy dokonać obliczeń!


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#28 2017-12-20 20:51:16

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 28

Przełom

   Mistrz Chmur, pozbawiony kilku setek funtów bezużytecznej wagi, kołysał się lekko ponad gruntem. Wingover nawet zabawiał się „podnoszeniem” wielkiego statku jedną ręką. Roperig doradził by jednak zakotwiczyć kadłub do ziemi więc w grunt wbito DrewnianeKotwy i tak latający statek został zabezpieczony.
- Poza zapasami żywności i wody nie pozostało nic zbędnego na pokładzie – zameldował Stutts – Większość konstrukcji wewnętrznej też została zdjęta.
- A co z silnikiem? – spytał Sturm – Waży pewnie tyle co cała reszta kadłuba razem wzięta.
- No pewnie – odparł Flash nie bez odcienia dumy.
- Więc trzeba go wywalić.
- Ależ nie nasz piękny silnik! Drugiej takiej maszyny nie ma na całym świecie!
   Nie znalazł na to żadnego argumentu więc skierował się do miejsca, gdzie Kitiara, Cutwood i Sighter rozważali problem użycia środków rozpuszczających ołowianą zaprawę obelisku.
-… będzie trzeba drabin, żeby sięgnąć do wyższych poziomów – stwierdziła Kitiara.
- Rusztowanie byłoby lepsze – odparł Sighter – A przecież mamy odpadowe drewno ze statku.
- Jak tam podamy witriol? – pytał Cutwood.
- Szklane pojemniki i zlewki – odparł Sighter – Takie coś przeżre się przez wszystko inne.
   Sturm odchrząknął. Kitiara popatrzyła z niecierpliwością.
- No mów, Sturm.
- Statek jest już właściwie tak lekki, że mógłby latać, lecz Birdcall i Flash nie zgadzają się na rozbiórkę silnika a ten jest już przecież bezużyteczny – oznajmił.
- No to co? Weź młot i rozwal go na kawałki – odparła – Tak się sprawy załatwia.
   Cutwood i Sighter popatrzyli po sobie z niejakim zaskoczeniem, lecz Sturm roztropnie wolał nie komentować. Miast tego spytał, czy już mieli jakąś odpowiedź od Cupelixa.
- Nawet nie pisnął. Strasznie się zrobił uparty.
   Sturm wszedł do środka. Wielka, otwarta komnata przypominała teraz pustynię. Statek, gnomy, cały ich dobytek, dosłownie wszystko zostało usunięte. I tylko trzy otwory Mikonów pozostały takie same.
- Cupelix? – powiedział – Cupelix, wiem, że mnie słyszysz. Zejdź na dół.
   Głos rycerza rozlegał się echem w pustej przestrzeni.
- Kitiara zamierza wdrożyć ten plan z witriolem. Zawali całą wieżę tuż obok twych uszu tylko po to, by udowodnić, że to potrafi.
   Poczuł słaby lecz dość zdecydowany dotyk smoczego, mentalnego głosu.
- Wierzę ci, Brightblade. Ty mówisz tylko prawdę.
- Prawdomówność mężczyzny jest jego obowiązkiem wobec Reguły – odparł Sturm.
¬- Dobiłem targu z naszą drogą Kit. Jeżeli zdoła przekonać do mnie gnomy tp będę jej towarzyszył przez dwa lata po powrocie na Krynn.
   Sturm zmarszczył czoło.
- Po co?
- Nie wiem. Było to jednak dla niej tak ważne, że zdecydowana była opuścić ciebie i twych przyjaciół byle tylko wracać na Krynn.
- To chyba żart! Kitiara nigdy by tego nie zrobiła!
- Jestem bardzo poważny, Brightblade. Kiedy uwierzyła, że statek został zrujnowany to zaczęła naciskać, żebym zabrał ją ze sobą jeśli się uwolnię.
-Dlaczego mi to mówisz?
- Jej ambicje mnie przerażają. Każdy z żyjących ma swoją aurę; słyszałeś może o tym? To jest prawda. Aura odkrywa tą iskrę życia, jak ożywia ciało. Twoja, na ten przykład, jest złoto żółta, silna, promienna, niezmienna. Aura Kitiary jest wściekle czerwona i poplamiona czernią. Ta czerń w niej narasta.
   Sturm machnął ręką lekceważąco.
- Nie mam pojęcia o czym mówisz. Kit jest impulsywna i ma mocny charakter, to wszystko. Mylisz się, mój cnotliwy przyjacielu. Chodź po prostu na dół i pomóż w uwolnieniu cię stąd. Tyle miałem do powiedzenia.
   Sturm wymaszerował na zewnątrz. Gnomy już zmontowały dolny poziom rusztowania. Sturm zauważył pojaśnienie nieba.
- Wschodzi słońce – powiedział – Lepiej wejdźmy do środka i przeczekajmy aż wieża się wyładuje.
   Gdzieś wysoko mocno zadudniło. Słońce wychyliło się zza gór okalających dolinę i pierwsze promienie padły na marmurową budowlę. Trzaski pierwszych błyskawic rozległy się gdzieś ze szczytów wieży. Dudnienie narastało. Cała dolina aż trzęsła się od mocy. Nastawał kolejny, krótki dzień na Lunitari.
- Nie musicie aż tak trząść wieżą! Zamierzam się jednak przyłączyć.
   Cała grupa wybuchła śmiechem pełnym ulgi.
- Mocno nam ufa, prawda? – parsknęła Kitiara.
   Poszli rzędem w stronę nieukończonego rusztowania.
   Stutts bardzo szczegółowo wyjaśnił Cupelixowi cały, witriolowy plan działania. Smok nie był zbyt optymistycznie nastawiony. Wolałby raczej usunąć cały szczyt wieży, lecz nie mieli tyle materiałów, żeby zbudować rusztowanie na wysokość pięciuset stó.
- Szkoda wielka, że nie możesz zejść do w dół do jaskini – zmartwił się Wingover – Byłbyś tam znacznie bezpieczniejszy.
- A kto powiedział, że nie mogę? – sprzeciwił się smok.
- Otwory w posadzce nie są wystarczająco duże być mógł przez nie przejść – argumentował gnom.
- No to je powiększmy. Czy to coś żrącego przeżarło by się przez marmur?
- Ach, nie mamy pewności – odparł Stutts – Żałuję, że nie poświęciłem więcej czasu na studiowanie alchemii, mógłbym ci wtedy odpowiedzieć.
- Więc może popróbujemy w praktyce? Rozlejmy trochę witriolu na posadzkę – zaproponował smok.
   Były porcelanowy dzbanuszek do mleczka z pokładu latającego statku został zmuszony do usług transportu witriolu. Przechylono ostrożnie beczkę i nakapano do dzbanka aż wreszcie był pełny.
- Tylko ostrożnie! – ostrzegł Stutts.
   Kitiara skinęła głową i zacisnęła wargi gdy kropla witriolu spadła z dzbanka na posadzkę, zaskwierczała i pozostawiła tylko czarny, dymiący znak.
   Dziewczyna poszła bardzo wolno w stronę obelisku a po jej obu bokach aż tańczyły wszystkie gnomy oferując ze szczerego serca zupełnie bezużyteczne rady. Sturm pośpieszył przodem żeby oczyścić drogę. Cupelix zszedł na dół aż na samą posadzkę, chciał być tak blisko eksperymentu jak tylko się da. Trzymając dzbanuszek na odległość wyciągniętego ramienia Kitiara rozlała strumyczek witriolu na obrzeże jednej z Mikonowych dziur. Żrący płyn zasyczał i zaczął wściekle skwierczeć aż po paru minutach bulgotanie ucichło.
- Fuj! – powiedziała Kitira – Ależ to coś śmierdzi.
   Wingover obstukał skażoną powierzchnię niewielkim, mineralogicznym młotkiem.
- Kamień z całą pewnością został naruszony – oznajmił – jednak nie za wiele. Potrzeba by tutaj galonów a galonów oleum witriolu żeby skruszyć tak gruby marmur.
- Nie mamy do dyspozycji nieskończonych dostaw – przypomniała mu Kit – Pięćdziesiąt galonów: to wszystko.
- A zatem pozostają dłuta i oskardy – rzekł Sturm – Ręczna robota. Wiedziałem, że skończy się to wszystko na dużej ilości potu i pęcherzy na dłoniach.
   Gnomy wyszły na zewnątrz pracować nad rozrastającym się rusztowaniem otaczającym trzy strony obelisku. Kitiara i Sturm wybrali najcięższe narzędzia gnomów przeznaczone do kopania i ruszyli do pracy. Ciężko to szło. Posadzka była twarda a narzędzia zbyt małe. Co było dla gnoma potężnym pełnowymiarowym kilofem w dłoniach ludzi okazywało się lekkim toporkiem. Wewnątrz więzy było gorąco a wokoło już latały wyłupane odłamki marmuru. Kitaira zdjęła wierzchnią opończę i kolczugę pracowała tylko w lekkij bluzce. Sturm odłożył pancerz i watowany kaftan. Cupelix robił co mógł byle im ulżyć w parcy. Wentylował wnętrze wymachami potężnych skrzydeł i zmiatał im z drogi pył i okruchy kamienia. Opowiadał zabawne i ciekawe historyjki jakie nagromadził mnóstwo czytając.
   Sturm odkrył, że smok jest miłośnikiem elfickiego poety i barda, Quivalena Sotha. Smok znał „Pieśń o Humie” na pamięć. A jeszcze bardziej interesujący okazał się cały cykl zapomnianych pieśni Quivalena o Humie i Srebrnej Smoczycy. Kitiara nigdy nie słyszała opowieści o miłości Humy do Srebrnej i była tą pieśnią zafascynowana.
- Prawdziwa tragedia – powiedział Cupelix posyłając im kolejną bryzę – Że też smok zdecydował się na takie zniżenie ze swej naturalnej, szlachetnej postaci do zwykłej formy śmiertelnika. No, no.
   Sturm wymienił niewielki toporek na równie mały młotek kowalski. Uderzył w posadzkę z mocą, jak odezwała się bólem w dłoni.
- Uważasz więc, że smoki są lepsze od ludzi? – spytał.
- Bez wątpienia. Smoki są większe, silniejsze, mają więcej zdolności i mocy, żyją dłużej i posiadają niezrównane cechy charakteru – odparł Cupelix – Cóż takiego ludzie mogą zrobić, czego nie zrobiłby smok?
- Mogą stąd wyjść – odparła Kitiara opierając się o kilof.
   Wywołujące przewiew skrzydła straciły na chwilkę rytm, lecz po chwili znów zaczęły powiewać.
- Fatalnie, że nie możesz, choćby na chwilkę, zmienić postaci na ludzką – rzekł Sturm – Całe to kopanie byłoby zbędne.
- Niestety, zdolność zmiany postaci nigdy nie była talentem przypisanym smokom spiżowym. Są na temat specjalistyczne teksty, spisane chyba przez elfiego czarodzieja Dromonothalasa są tu chyba najlepsze. Niestety, moja biblioteka posiada tylko wzmianki o tekstach, samych tekstów już nie.
   Kitiara odkopnęła szeroki klin wyłupanego kamienia. Spadł prosto w dziurę. Po kilku sekundach rozległ się stukot świadczący, że spadł na dno jaskini.
- Skąd masz te wszystkie księgi? – spytała.
- Wszystkie były tutaj od samego początku. Dostarczył je chyba twórca obelisku, tak sądzę, aby Strażnik Nowych Istnień posiadał jakąś wiedzę o świecie szerszym niż tylko Lunitari. Są tam całe tomy poświęcone historii, geografii, pismom, medycynie, alchemii…
- Oraz magii – wtrącił Sturm spuszczając młot na posadzkę.
- Połowa zwojów odnosi się do magii – przyznał Cupelix.
   Po dwóch godzinach harówki ludzie zdołali poszerzyć otwór o kilka cali w każdą stronę. Cupelix wyraził satysfakcję z postępu prac, lecz Kitiara była najwyraźniej zdegustowana.
- W takim tempie to zanim dziura będzie wystarczająco wielka byś przez nią przeszedł to my będziemy już za starzy, żeby te narzędzia podnieść – powiedziała do smoka.
- Tak myślę, że chyba wybraliśmy najgorszy sposób – zamyślił się Sturm.
   Barki i plecy aż jęczały z bólu a głowie dudniło od ciężkiej pracy i ogromnego wysiłku w bardzo rozrzedzonym powietrzu.
- Pamiętam, jak kamieniarze pracujący na zamku rozłupywali kamienie grubości tej posadzki jednym, czy dwoma uderzeniami. Dajcie mi trochę zimnej wody to nad tym pomyślę.
   Odebrał od Kitiary dzban wody i osunął się tuż przy ścianie.
   Kit wyszła na zewnątrz. Ku jej nieskrywanemu zdumieniu gnomy zdążyły rozklekotaną platformę rusztowania wznieść już na wysokość sześciu stóp i to wokół trzech stron obelisku. Deski, paliki, narzędzia ręczne a nawet belki zostały pospinane i związane razem gdzie tylko na to wolna przestrzeń pozwalała.
- jak idzie? – spytała jednocześnie się odwracając i omal nie wywracając Stuttsa.
- Mocujemy wszystko razem – odparł – A jak postęp prac z posadzką?
- Niewielki, niestety – pomacała się po lewym bicepsie – Zmarnują się te extra muskuly. Jeśli walnę choćby trochę mocniej to połamię narzędzia.
- Rozumiem – Sturm popatrzył krzywo na południowe słońce – Jeszcze dwie i pół godziny i nie będzie już światła. Popatrzmy na wasze postępy.
   Weszli do środka i zastali Sturma klęczącego na posadzce wpatrującego się w dzbanek wody. Przenosił spojrzenie od niego do potrzaskanej powierzchni marmuru, którą niedawno razem rąbali. A potem znów na dzbanek. Cupelix z powrotem wskoczył na skalną półkę.
- Co ty wyczyniasz? – spytała Sturma Kitiara.
- Już pamiętam, jak oni to robili – odparł Sturm – Kamieniarze na Zamku Brightblade wydobywali ogromne bloki granitu pracując tylko w czterech.
- Jak tego dokonali? – spytał Stutts.
- Nawiercali otwory wzdłuż bloku jaki zamierzali wydobyć i wtykali w nie grube kawałki drewna. Nasączali te kawałki wodą. Rozszerzające się drewno rozłupywało kamień.
   Stutts popatrzył na Sturma i zamrugał.
- To bardzo pomysłowe!
- Tylko czy zdołamy wywiercić otwory w marmurze? – spytała Kit.
- Mamy kilka stalowych wierteł – odparł gnom – Przy twojej sile i pewnym wysiłku … tak, bez trudu!
   Stutts pognał w stronę góry usypanych elementów wywalonych ze statku i szybko wrócił niosąc podporę i wiertło. Wyjaśnił pośpiesznie jak ważną sprawą jest ciągłe chłodzenie i smarownie wiertła podczas pracy. Sturm miał ciągle polewać okolice wiertła podczas gdy Kitiara miała wiercić. Spróbowali… otwór o głębokości dwudziestu cali wywiercili w mniej niż trzydzieści minut. Rozpaleni sukcesem wywiercili kolejne otwory, łączą pierwszy otwór Mikonów z drugim, który znajdował się jakieś dwanaście stóp dalej. Opierając się na linii tych otworów jako bazie wyznaczyli trójkąt sięgający w głąb jaskini. Zaczęli wiercić i byli już dość daleko drugiego boku trójkąta gdy zaszło słońce a reszta gnomów zgodnym rzędem weszła do środka. Flash oznajmił, że rusztowanie jest gotowe.
- To poszukajcie drugiego wiertła i do roboty – powiedziała Kitiara – Więcej wody, Sturm! Rękojeść staje się gorąca!
   Było już dobrze po północy gdy wreszcie skończyli. Wywiercono całe trzydzieści sześć otworów. Cupelix też się postarał i wszyscy zostali nakarmieni pożywną zupą i mnóstwem chleba. Zużyli do cna cztery wiertła a ręce Kitiary były całe w bąblach. Rainspot zaoferował jej jakąś kojącą maść, lecz zdecydowanie odmówiła.
- Dawajcie dalej, do dzieła – rzekła – Dawać kołki.
   Gnomy wyciosały drewniane kołki używając do tego pozostałości odpadowego drewna ze statku a Sturm powbijał je w otwory kowalskim młotem. Wszyscy jak jeden mąż opuścili powierzchnię trójkąta utworzonego przez wywiercone otwory. Kitiara napełniła bukłaki wodą i wręczyła je Sturmowi.
- Czyń honory domu – powiedziała – To twój pomysł.
   Uchwycił bukłak.
- Na cześć strażnika Zamku Brightblade – powiedział polewając jednocześnie kołki, napełniając bukłak z powrotem i dalej polewając. Nic się nie stało.
- Więc? – powiedziała Kitiara opierając dłoń o biodro.
- To wymaga trochę czasu – odparł Sturm – Przecież kołki muszą nasiąknąć. Lepiej zbierzmy więcej wody.
   Sturm jeszcze trzykrotnie polewał wszystkie kołki. Ich czubki były już wyraźnie spuchnięte, lecz poza tym nic więcej się nie działo.
- Cudownie – powiedziała sakastycznie Kitiara.
   Odwróciła się parskając ze źle skrywaną pogardą. Gnomy, jeden po drugim, poddawały się i zaczynały wychodzić. Sturm potrząsnął głową.
- To działało gdy brali się do tego kamieniarze mojego ojca – powiedział.
- Kamieniarstwo to trudne rzemiosło – powiedział Cupelix – Jego tajników nie tak łatwo użyć osobie bez przygotowania.
   Posadzka lekko trzasnęła.
   Obok otworu z takim trudem powiększonego przez Sturma i Kitiarę pojawiła się cienka jak włos rysa biegnąca od pierwszego kołka, poprzez marmur, do kołka po drugiej stronie dziury. Sturm oparł młot na ramieniu i pędem podbiegł do dziury. Miał już młotem walnąć w dzielący się kamień gdy usłyszał kolejny trzask i ujrzał, jak szczelina powoli rozbiega się zygzakiem od dalekiego wierzchołka trójkąta w stronę jego bazy. Podniósł młot do uderzenia.
- Nie, poczekaj – powiedział zafascynowany smok.
   Linia pomiędzy otworami Mikonów zaczęła się gwałtownie poszerzać, tak gwałtownie, że Sturm musia się pośpiesznie wycofać. Cała sekcja kamienia, większa od wszystkiego co dotąd ręcznie zdołali wykruszyć, została odłupana i zanurkowała do jaskini poniżej. To jakby otworzyło tamę powodzi; cały trójkąt zapadł się z głośnym hukiem w dół. Cały obelisk odpowiedział wstrząsem na upadek ton marmuru na posadzkę ponad sto stóp poniżej.
   Kitiara wpadła do środka a po piętach deptały jej wszystkie gnomy.
- Na miłosiernych bogów! Co to było? – zawołała.
   Sturm otrzepał dłonie z kurzu dramatycznym gestem wskazał na ogromną dziurę w posadzce.
- Droga do jaskiń dla Cupelixa jest gotowa – powiedział.
   Wszystkie gnomy były za tym by jeszcze tej nocy zwalić obelisk, lecz Sturm i Kitiara byli już zbyt zmęczeni i zdecydowanie odmówili. Cupelix ich poparł mówiąc, że na górze ma całą masę rzeczy jakie chciałby uchronić przed zniszczeniem zanim wieża zostanie zawalona. Odleciał też zaraz do swej samotni na wysokości i pozostawił śmiertelników by dobrze wypoczęli.
   Gnomy powoli się uciszały gdy już początkowy gwar odniesionego sukcesu zaczął opadać. Udali się całą grupą do Mistrza Chmur  i tam położyli do snu. Z głębi kadłuba szybko zaczęło dobiegać pochrapywanie przypominające nieco dźwiękową wojnę między ropuchami a świerszczami. Sturm wyciągnął się na derce w otoczeniu poustawianych skrzynek. Niebo, jak zwykle zresztą, było nieskazitelnie czyste więc zaczął liczyć gwiazdy, by szybciej usnąć.
   Kitiara spacerem wyszła zza skrzynek.
- Śpisz? – spytała.
- Co? Nie, jeszcze nie.
   Przysiadła naprzeciw opierając się o skrzynie.
- To może być nasza ostatnia noc na Lunitari.
- Dobrze brzmi, przynajmniej dal mnie.
- Wiesz, starałam się określić jak długo tu jesteśmy. Według tutejszego czasu wychodzi mi czterdzieści cztery dni i czterdzieści pięć nocy. Tylko ile to oznacza tam, w domu?
- Nie mam pojęcia – przyznał.
- Przypuśćmy, że wracamy na Krynn i okazuje się, że minęły całe lata?
   Prawie wybuchł śmiechem na takie fantazje, lecz jednak się powstrzymał. Nie miał jak dowieść, że ich pobyt na księżycu nie wiąże się z latami przemijającymi  w domu.
- Dużo jest starych opowieści o ludziach, którzy odeszli do królestw elfów i wrócili po, jak sądzili, kilku miesiącach podczas gdy ich dzieci dorosły a przyjaciele pomarli ze starości – powiedziała Kit.
   Początkowo Sturm sądził, że Kitiara tylko duma nad jakimiś prawdopodobieństwami, lecz w końcu stwierdził, że jest naprawdę przejęta.
- Czego się obawiasz, Kit? – spytał delikatnie.
- Spotkanie za pięć lat. Ważne, bym go nie przegapiła.
- Tanisa też?
- Tak.
- Masz zamiar wrócić do niego?
   Poruszyła się nieco niewygodnie.
- Nie, nie o to chodzi. Nie rozstawaliśmy się w najprzyjaźniejszy sposób, więc chciałabym sprawy ułagodzić zanim…
   Coś zaczęła, lecz nagle się zatrzymała.
- Zanim co? – naciskał Sturm.
- Zanim zacznę wędrówki z Cupelixem.
   A więc o to w tym wszystkim chodziło.
- Porzucasz myśl o odnalezieniu ojca i jego ludzi?
- Mój ojciec zawsze mówił, że nie jest własnością rodziny – powiedziała – Chciałabym może podjechać do ich drzwi i napluć w gęby, lecz partnerstwo ze smokiem będzie chyba bardziej ekscytujące – wzruszyła ramionami – Do Otchłani ze wszystkimi Uth Matar!
   Cisza się wydłużyła a oczy Sturma powoli zaczęły się zamykać. Już miał odpłynąć w sen gdy Kitiara znów się odezwała.
- Sturm, jeżeli ujrzysz Tanisa Półelfa zanim ja go zobaczę, to powiedz mu, że jest mi przykro, i że to on miał rację?
   Sturm zbyt mocno czuł się rycerzem i dżentelmenem by wypytywać o cóż może jej być przykro. Na swój honor, na honor Brightblade’a przyrzekł, że taką wiadomość zaniesie Tanisowi Półelfowi.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#29 2018-01-06 16:00:12

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 29

Obelisk upada

   Smok zaczął wszystkich wywoływać budząc powoli z ciężkiego snu. Gnomy od razu podskoczyły, jak zawsze chętne do rozpoczęcia kolejnej roboty. Sturm przetarł oczy i rozejrzał się dokoła. Kitiary nigdzie nie widział.
   Przeciągnął się i sięgnął po bukłak z zimną wodą. Zdążył pociągnąć jeden, tęgi łyk gdy Kitiara się pojawiła. Odsunęła na bok ręczną piłę i powiedziała.
- Czego nasza bestia tak się wydziera? Nie jestem w stanie go zrozumić.
- Chce żebyśmy się już zabrali za rozwalanie tego przybytku – odparł Sturm.
- W porządku. Ja jestem gotowa.
   Zebrano wszystkie szklane i porcelanowe dzbanki, kubki i filiżanki by użyć ich jako pojemniki na witriol, który zostanie rozlany na zaprawę ołowianą. Gnomy poustawiały się w linię jak żołnierze (no, niemal) trzymając czarki i filiżanki przed sobą jakby trzymali miecze. Kitiara oddała im żartobliwy salut i powiedziała, żeby wyczekali na odpowiedni moment.
   Wewnątrz więzy niecierpliwie przestępował Cupelix z jednej potężnej łapy na drugą.
- Wszystkie książki i rękopisy już zabezpieczone – powiedział – Mikonowie przenieśli wszystko w bezpieczne miejsce w jaskini.
   Nie było powodu do dalszej zwłoki. Cupelix postawił trójpalczastą stopę na krawędzi dziury a ogon mocno przycisnął do piersi. Wiedział, że będzie ciasno.
- Skrzydła zwiń mocniej do ciała – powiedział Sturm – Bardziej. O to chodzi.
- Dobrze, że jestem raczej smukłym przedstawicielem swej rasy – powiedział Cupelix.
   Ciało smoka znikło już w dziurze i tylko głowa wciąż jeszcze była wewnątrz obelisku.
- Chyba będę tęsknił za tym miejscem – powiedział.
- Naprzód! – krzyknęła Kitiara.
   Głowa Cupelixa znikła. Opadł już chyba ze czterdzieści stóp nim zdołał rozłożyć skrzydła. Uderzył o posadzkę jaskini z siłą wystarczającą by zatrzęsły się fundamenty wieży, lecz dla smoka był to tylko lekki prztyczek. Telepatycznie przekazał śmiertelnikom, że czuje się świetnie i że mogą kontynuować.
- Cupelix jest bezpieczny w jaskini – powiedział Sturm do Stuttsa gdy tylko wyszli na zewnątrz.
   Stutts wpakowal dwa paluchy w usta i wydał przeciągły, przeraźliwy gwizd.
- Zacząć polewanie! – zawołał.
   Gnomy, porozstawiane wzdłuż trzech stron obelisku, zaczęły podawać witriol na ołów. Wstęgi trujących oparów zaczęły ciągnąć się wzdłuż murów dusząc wszystkie gnomy poza Roperigiem i Fitterem, którzy wynaleźli NosowyOrazUstnyFiltrŻrącychDymów (Model II). Uważny obserwator szybko by zauważył, że filtry zostały wykonane ze starych chust i szelek.
- Dobrze! Teraz zejść z górnego poziomu i lać na drugim! – zawołał Stutts.
   Co poręczniejsze zlewki z witriole  zostały już rozmieszczone na niższym poziomie rusztowania.
   Flash zszedł na dół po patykowatej kolekcji palików i desek. Obrócił się na drugim poziomie i w tej samej chwili kopnął zlewkę. Witriolowe oleum spłynęło po rusztowaniu pożerając po drodze drewno, wiążące je liny oraz z tym samym zapałem, ołówianą zaprawę.
- Uważaj! – krzyknął Sturm.
   Paliki pod Flaszem zwisly i zaczęły się rozlatywać. Gnom wahnął się do przodu, potem do tyłu na samych czubkach laców aż wreszcie spadł z deskowania.
   Kitaia obserwowała ten upadek i szybko zrobiła krok do przodu. Wyciągnęła ramiona i zręcznie chwyciła nurkującego gnoma.
- Wielkie dzięki – powiedział gnom.
- Oczywiście – odparła.
   Ściany obelsku spowijte były w witriolowe opary. Czarne strumyki spływały po niewzruszonym, czerwonym marmurze gdy tylko upłynniony ołów spadał w dół. Agresywny płyn zajadle wżerał się w szczeliny między głazami i już po pół godzinie od rozpoczęcia procedury gnomy zeszły na czwarty poziom rusztowania.
- Wygląda to tak, jakby ściana płakała – zauważył Sturm – Lecz chyba nie poniosła większych szkód.
- Efekt musi się skumulować – odparł Stutts – Bez wsparcia ołowiu każdy głaz opadnie w dół pod ciężarem wyżej położonych bloków. Nim zejdziemy di poziomu gruntu to już cała budowla będzie się odchylać od pionu o co najmniej trzy stopy. Czwarta ściana nie zdoła podtrzymać takiej nierównowagi i cały obelisk się rozpadnie.
   Ciemno czerwone niebo, ciemne jak wino czerwone, powoli zaczęło jaśnieć. Sturm się wzdrygnął.
- Wschód słońca – powiedział – Czy wyładowania płyną na cały proces?
- A jakże by nie! – odparła Kitiara – Zwalą nam to wszystko na głowy!
   Podbiegła do podnóża rusztowania i zawołała z całych sił.
- Ruszać się tam! Zaczyna się się wschód!
   Gnomy jak to gnomy, nadciągający świt wprawił ich w gwałtowne poruszenie więc bez wypadków się nie obyło. Porozlewany witriol spalał wszystko i chlapał na wszystkie strony. Gwiazdy na nieboskłonie przygasały a purpura nieba stopniowo różowiała. Zwyczajowy już strumień meteorów przelatywał od jednego horyzontu do drugiego a intensywna w swej głębokości cisza została nagle przełamana napięciem w powietrzu jakiego Sturm nie mógł wyczuć, lecz Kitiara czuła dobrze.
- Szybko! – krzyknęła.
   Gnomy spadały z rusztowania jak myszy z płonącego budynku. Drewniana platforma trzeszczałai i gięła się gdzie tylko witriol na nią kapnął a dolan trzecia część obelisku była już spowita gęstą, szarą parą.
- Biegiem! – krzyknął Sturm – Jak szybko i daleko dacie radę!
   Złapał Cutwooda, najwolniejszego z gnomów, i poderwał go do góry. Kitiara wpakowała pod pachy Roperiga i Flaha, ostatnich uciekających z rusztowania. A potem wszyscy pognali daleko, mijając z rozpędu miejsce gdzie pozostawili Mistrza Chmur po nienaruszonej stronie obelisku. Hałas potwornego tarcia wypełnił całą dolinę zagłuszając nawet trzask porannych wyładowań. Flash wykręcił głowę pod ramieniem Kitiary i popatrzył wstecz.
- Bloki się poddają! – zawołał.
    Gromkie odgłosy tarcia i darcia zamroziły ich w biegu. Każdy stanął, odwrócił się i gapił oniemiały.
   Groty błękitnych błyskawic strzelały wciąż z samego szczytu obelisku, lecz już nie w kierunku odległych klifów okalających dolinę tylko prosto w czerwoną glebę nie dalej jak sto stóp od podnóża wieży. Obelisk wyraźnie się przechylił a całe strumienie pokruszonego marmuru poleciały prosto na ziemię. Przez moment nawet wydawało się, że wtrzyma brak pokruszonych bloków, lecz ogromna waga wyższych kondygnacji stanowiła za duży nacisk by mógł go wytrzymać osłabiony fundament. Powlo, omalże z gracją, pięćset stopowy obelisk runął w dół. Kamienie potrzaskały na kawałki pod przeogromnym naciskiem. Górna część, z potwornym hukiem, rozpadła się jeszcze w locie na poszczególne głazy. Bloki długie na dwanaście stóp, wysokie na sześć i grube na trzy stopy upadały na ziemię drążąc głębokie kratery w miękkim gruncie. Obelisk położył się jak upadające drzewo. Kawałki ważące po kilkanaście ton uderzały o siebie nawzajem, pękały, kruszyły się by na koniec wreszcie lec spokojnie jakby im sił do dalszych skoków brakło. Piramidalne zwieńczenie wieży, pojedynczy blok, strzeliło błękitno biełymi iskrami. Błędne ogniki zamigotały w chmurach powstałego kurzu i zgasły. Tylko cisza świadczyła o upadku potężnej budowli.
   Prawdziwa cisza. Wszelki rumor zgasł.
- O bogowie – poważnie mruknął Stutts.
- Zadziałało – dodał Wingover.
- Doprawdy zadziałało – szepnął Rainspot.
   I nagle Kitiara wyrwała się z głośnym okrzykiem pełnego tryumfu.
- Juhuuuu! – wrzasnęła i wyskoczyła wysoko w górę – Dokonaliśmy tego! Daliśmy radę!
   Sturm spostrzegł, że oto uśmiecha się od ucha do ucha, lecz gdy wraz z całą, niewielką grupką zbliżał się do upadłego giganta i on zachowywał zupełną ciszę. Wiekie bloki kamienne sterczały wokoło zagrzebane w ziemi na jedną trzecią swej wielkości. Sturm patrzył i podziwiał. Kształt obelisku był nadal rozpoznawalny w tym potężnym rumowisku powstałym po zawalonej budowli. Sturm wspiął się na stertę głazów w pobliżu byłej podstawy wieży. Kurz, powstały w wyniku zawalenia wieży, rozlał się szeroko w powietrzu i zamglił niebo różowym obłokiem. Rycerza dopadła dziwaczna myśl: czy badacze gwiazd na Krynnie są w stanie dostrzec obłok kurzu? Rizciąga się już na całe mile a jest ciemniejszy od gleby księżycowej. Może astronomowie go widzą, teoretyzuję na jego temat, prowadzą uczone dysputy na temat jego powstania i znaczenia?
   U podstawy obelisku zebrali się już wszyscy. Kopuła bloków spadła na posadzkę i zakryła dziurę. Tylko osoba niezwykle mała miałaby szansę przecisnąć się przez pozostałe wciąż szczeliny. Kitiara zawołała Fittera.
- Gnaj tam i zawołaj smoka – powiedziała – Spradź, czy wszystko z nim w porządku. Nie słyszę jego odpowiedzi.
- Tak, pani – Fitter popędził w głąb kamiennego sklepienia.
   Gdy tylko zawołał głośno wszyscy usłyszeli telepatyczną odpowiedź.
- Sukces!
- Żyje – stwierdził Stutts.
- Będziemy musieli oczyścić wyjście z tych głazów – mruknął Sturm.
- Zmykaj, malutki Fitter, ja wychodzę!
   Fitter się wyczołgał a wszyscy śmiertelnicy daleko się cofnęli. Cała mas bloków poleciała na zewnątrz i pojawił się Cupelix. Potężną twarz przedzielał szeroki uśmiech. Wielkie zębiska zajaśniały w przytłumionym świetle gdy odchylał łeb i oddychał pełną piersią.
-Radujcie się ze mną, śmiertelni przyjaciele! Jestem wolny! –zawołał.
- Nie miałeś jakoś problemu z odrzuceniem tych głazów – powiedziała Kitiara.
- Najmniejszego, moja droga Kit. Kiedy tylko budynek runął to i ochronne zaklęcie zostało złamane – Cupelix zaciągał się się świeżym, chłodnym powietrzem wciągając iście smocze hausty – Ależ to słodkie, prawda, te pierwsze oddechy wolności.
   Nikt nie miał pojęcia co też teraz należało czynić.
- Przypuszczam – powiedział zadumany Stutts – że chyba powinniśmy zacząć przygotowania do naszego odlotu – tu oparł dłonie na mocno zaokrąglonym brzuchu – oczywiście, o ile tylko Mistrz Chmur będzie mógł lecieć wyłącznie dzięki powietrzu eterealnemu.
- Zaufaj mi _ powiedziała Kitiara.
   Sturm rzucił w jej kierunku pytające spojrzenie. Mrugnęła i uśmiechnęła się jak tylko dawna Kit umiała po czym odeszła w stronę wierzchołka zwalonej wieży.
   Cupelix tymczasem, nie ostrzegając nikogo i nie uprzedzając, rozwinął skrzydła na całą szerokość. Spędzając wieki w ciasnym zamknięciu nigdy nie mógł ich rozpostrzec i cieszyć się ich wspaniałością. Teraz pomrukiwał z radością i rozciągał skórzaste skrzydła. Jednym skokiem wystrzelił w powietrze i zamachał skrzydłami spokojnie, radośnie i elegancko. Z każdym ich uderzeniem qznosił się coraz to wyżek okrążając wciąż miejsce swych narodzin. Robił koziołki, pikował, szybował, machał pełnymi skrzydłami by nagle je zwinąć i spadać jak kamień. Wspiął się tak wysoko, że stał się już tylko złotawą kropką na nieboskłonie po czym dał nura tak szybkiego i dzikiego, że wydawało się nieuniknionym iż rozwali się o rumowisko wieży.
   Sturm z niejakim trudem odwrócił wzrok od rozradowanego smoka i spostrzegł, że wszyscy go już opuścili. Kitira była już prawie na szczycie ruin natomiast gnomy rozproszyły się po gruzowisku, mierzyły, dyskutowały i niezmiernie cieszyły się z odniesionego sukcesu.
   Gdzieś w gruzach Kitiara odnalazła cudowne gobeliny, które widziała w prywatnej samotni Cupelixa. Były podarte, lecz całe fragmenty pozostały rozpoznawalne. Cupelix nie zatroszczył się o ich uratowanie i Kit mogła się tylko dziwić dlaczego tak się stało. Znalazła fragment ze Zgromadzenia Bogów, fragment przedstawiający Mroczną Królową. Utkana twarz maiała szerokość wzrostu Kitiary, lecz jakoś zdołała zwinąć fragment i zawiązać go jak pas w talii. Czuła, że powinna go ocalić.
- Masz ochotę na przejażdżkę? – spytał Cupelix.
   Kitiara spojrzała w górę. Smok zawisł nad nią a poruszające się skrzydła wprawiały kurz z ruin w ruch. Pomyślała przez chwilkę i ostrożnie odparła.
- Tak. Tylko bez akrobacji.
- Oczywiście, że nie.
   Paszczę Cupelixa rozszerzył denerwujący grymas. Wylądował a Kitirara dosiadła jego szyi. Uchwyciła się spiżowych łusek o powiedziała.
- Gotowa.
   Wystrzelił prosto w górę a Kit poczuła jak dech jej w piersi zapiera. Powolnymi, wręcz leniwymi machnięciami skrzydeł Cupelix krążył nad ruinami i latającym statkiem. Kitiara znów odczuła radość jakiej doświadczyła podczas pierwszych minut pobytu na Mistrzu Chmur gdy cały Krynn rozpościerał się poniżej niej. Z wiatrem w krótko przyciętych włosach patrzyła na twarz Sturma wyrażającą ogromne zaskoczenie.
- Hej, Sturm Brightblade! Hej-jah! – pomachała mu jedną ręką – Sam powinieneś spróbować!
   Gnomy wzniosły radosny okrzyk a Cupelix rozpoczął powolną wspinaczkę w niebo. Sturm obserwował jak smok unosi Kitiarę coraz wyżej. Czuł dziwny niepokój. Nie obawiał się o Kit. Coś w obrazie człowieka dosiadającego smoka zmroziło go do samej głębi.
- Cóż, cieszę się, że tak się dobrze bawią – kwaśno stwierdził Sighter – Lecz czy my nie powinniśmy zacząć własnych przygotowań?
   Sturm pomachał Kitirze i zawołał by już wracała na dół. Po kilku pozornych atakach nurkujących na rumowisko, gnomy czy samego Sturma Cupelix wylądował a Kitiara zeskoczyła na ziemię.
- Dziękuję, smoku – powiedziała z zarumienioną twarzą.
   Poklepała Sturma po ramieniu powiedziała.
- No dobra, bierzmy się do dzieła. Nie ma powodu by tu stać cały dzień i gapić się na latający state.
   W chwili kreatywnego wandalizmu Flash i Birdcall zgodzili się, że należy zdemontować bezużyteczne teraz skrzydła i ogon. Statek nabrał surowego, poobcinanego wyglądu. Kitiara tymczasem się uśmiechała i nuciła pod nosem żołnierską piosenkę.
- Trzymaj krok, żołnierzu – pwoedziała do Sturma wpierając ramię w jego bark.
- Z czego się tak cieszysz? – spytał – Statek może być całkiem niezdolny do lotu.
- Uwierz mi, mamy polecieć to polecimy.
- Mogę nawet polubić zawroty głowy jeśli to tylko pomoże.
   Roześmiała się głośno słysząc ponury ton. Statek załadowano wodą i żywnością, jakie gnomy zdołały zebrać, oraz paroma niezbędnymi przedmiotami – zapasowe drzewce, narzędzia, gwoździe i temu podobne. Sturm wychylił się poza reling i spostrzegł, że kil siedzi mocno w ziemi. Gnomy zebrały się na rampie. Sturm z Kitiarą przystanęli z jedną nogą na rampie a drugą wciąż jeszcze na ziemi czerwonego księżyca.
- Czy ktokolwiek zdoła uwierzyć, że tu byliśmy? – spytał rycerz rozglądając się wokoło – Wygląda to na jakiś dziki sen.
- A cóż to za różnica? – odparła Kitiara – Wiemy sami, czego dokonaliśmy i gdzie byliśmy i nawet gdybyśmy nikomu o tym nie powiedzieli, to tak będziemy wiedzieć.
   Weszli po trapie i wciągnęli go za sobą. Zabezpieczono właz i Sturm udał się na główny pokład. Kitara zniknęła w czeluści ładowni. Cupelix podleciał, potężnie machnął skrzydłami i łagodnie osiadł obok Mistrza Chmur.
- Wspaniale, moi przyjaciele! Otom został odrodzony – nie, urodziłem się po raz pierwszy! Uwolniony z kamiennego sarkofagu w którym musiałem bytować jestem teraz nowym smokiem. Odtąd już nie jestem Cupelix, jestem Pteriol, Lotnik!
- Miło cię poznać, Pteriol – uprzejmie odezwał się Fitter.
- Lepiej już odlatujmy – przerwał im Sturm – Póki jeszcze jest światło.
- Tak, tak – odezwał się Stutts – Słuchajcie wszyscy: każdy staje przy linie cumowniczej. Kiedy tam sygnał zwonicie węzły i zaczniemy się wznosić.
- Tylko powiedz im, żeby potem wciągnęli liny. Więcej już ich nie mamy – doradził Roperig.
- I wciągnąć potem liny! – zawołał Stutts – Wszyscy gotwi?
   Gnomy okrzykami potwierdziły gotowość.
- Bardzo dobrze! Wszyscy razem – luzować liny!
   Właściwie udało się im wyluzować liny cumujące jednocześnie, tylko Rainspot na rufie zmagał się z jakimś mocnym węzłem i został nieco z tyłu. Statek się zakołysał a deski poszycia ostro zaskrzypiały.
- Jesteśmy za ciężcy! – krzyknął Wingover.
   Wyraźny dźwięk rozdzieranego drewna zagrzmiał im pod stopami. Prawa burta uniosła się osro do góry rzucając wszystkich na lewą stronę. Sturm grzmotnął tyłem głowy o deski nadbudówki. I wtedy, wydając rozdzierający uszy trzask, Mistrz Chmur wyprostował się i uniósł w powietrze.
- Hallo! – zawołał Pteriol – Coś zgubiliście!
   Sturm i gnomy stłoczyli się przy relingu. Wznosili się dość powoli, lecz z wysokości około pięćdziesięciu stóp dostrzegli szeroką sekcję deskowania z drewna oraz masę ciemnego metalu spoczywającego na ziemi.
- Silnik! – wrzasnął Flash.
   Birdcall wrzasnął ptasim głosem naśladując krzyk jastrzębia. Ruszyli biegiem do zejściówki. Ledwie jednak doszli do zejścia z pokładu już Flash wpadł w ramiona Kitiary. Wesoło pogwizdywała taneczną melodię z Solace.
- Szybko! – zawołał podekscytowany gnom – Straciliśmy silnik! Musimy wracać i go zabrać!
   Kitiara przestała pogwizdywać.
- Nie – powiedziała.
- Nie? Nie?
- Nic nie wiem o nawigacji w powietrzu, lecz wiem, że ten statek był za ciężki by móc się wznieść w powietrze. Spowodowałam więc, że nadmiarowa waga pozostała daleko za nami.
- Jak ro zrobiłaś? – dopytywał Stutts.
- Przepiłowałam poszycie statku dookoła silnika – odparła.
- To nie jest w porządku! Tak nie można! – wykrzykiwał zalany łzami Flash.
   Birdcall wydawał całkiem podobne dźwięki. Sturm poklepał ich obu po ramionach.
- To może nie jest w porządku, lecz i tak jest jedyną rzeczą jaką można było zrobić – powiedział delikatnie – Przecież będziecie mogli zbudować inny silnik gdy już znajdziecie się na powrót w Sancrist.
   Stutts i Wingover przecisnęli się obok Kitiary i zaczęli schodzić po drabinie do ładowni.
- Lepiej sprawdźmy tą dziurę – powiedział Stutts – Kadłub może być poważnie osłabiony.  Nie mówiąc już o przeciągach.
   Słowo „przeciąg” okazao się sporym niedopowiedzeniem. W kadłubie ziała potężna dziura o wymiarach dwunastu stóp na osiem. Była dokładnie w tym miejscu, gdzie przedtem znajdował się silnik.
- Bogowie! – mruknął Stutts patrząc z wysoka na odległą powierzchnię księżyca.
   Byli już na wysokości ponad stu stóp.
- Bardzo to interesujące.  Powinniśmy byli zbudować okno w dnie statku na samym początku konstrukcji.
- Zapamiętaj to na przyszłość – powiedział Sturm, który jednak trzymał się z dala od brzegów otworu – Jakoś to będzie trzeba jednak zatkać, choćby po to byśmy sami nie zwalili się na dół.
   Działania Kitiary niezupełnie go zaskoczyły. Było to coś typowego jeśli chodzi o nią: szybko, bezpośrednio i cokolwiek brutalnie. Tak, czy inaczej, wreszcie oderwali się od gruntu.
   Spiżowe łuski Pteriola pobłyskiwały złoto gdy przelatywał poniżej statku. Smok wznosił się spiralnym lotem machając leniwie skrzydłami. Mistrz Chmur powoli ulatywał na zachód oddalając się od obalonej wieży.
   Wingover postąpił do przodu aż wreszcie palce stóp miał już poza krawędzią drewnianych bali poszycia kadłuba. Odsunął gwałtownym ruchem badaże spowijające mu głowę. Niesamowite oczy gnoma skupiły się na czymś daleko w dole.
- Co to jest? – spytał wskazując coś na ziemi.
- Niczego nie widzę – odparł Stutts.
- Tam na dole ktoś idzie.
- Drzewo lud? – zasugerował Sturm – Słońce wciąż świeci.
- Za mały. No i chodzi zupełnie inaczej, podobnie do – Wingover przetarł oczy niewielką piąstką – Nie! To przecież niemożliwe!
- Co? Co?
- Wygląda zupełnie jak gnom… jak Bellcrank!
   Strum aż się szarpnął.
- Bellcrank nie żyje.
- Wiem! Wiem! Ale to wygląda jak on. Jego uszy też miały taki śmieszny kształt – tu Wingover pogłaskał własne uszy – Tyle, że on jest teraz cały czerwony!
   Na górnym pokładzie rozległy się głośne okrzyki. Sighter wypatrzył przez lunetę maszerującą postać. Sturm, Stutts i Wingover pognali na pokład. Astronom również zidentyfikował Bellcranka. Fitter zadrżał.
- Czy to jest duch? – spytał słabym głosem.
- Raczej nie – odparł Sighter – Właśnie się wywalił o kupkę gleby.
- A zatem jest żywy! Zawołał Cutood – Musimy po niego wrócić!
   Flash, Roperig i Birdcall natychmiast go wsparli. Stutts odchrząknął głośno by zwrócić na siebie ich uwagę.
- Nie możemy wrócić – powiedział smutno – Nie możemy kontrolować ani kierunku, ani wysokości lotu.
   Rainspot zaczął już pociągać nosem. Cutwood przecierał rękawem oczy.
- Czy nic już nie możemy zrobić? – dopytywał Sturm.
   Wtedy właśnie po lewej burcie pojawił się Pteriol. Był w ostrym przechyle na skrzydło i właśnie wykręcał beczkę nad torbą powietrzną. Każdy na Mistrzu Chmur czuł telepatyczne uniesienia zachwytu.
- Smok! Smok może go dostarczyć! – zawołał Rainspot.
- Może – potwierdziła Kitiara.
- On cię najbardziej lubi. Poproś go – powiedział Cutwood.
   Spiżowa sylwetka przeleciała lotem strzały po prawej burcie a podmuch powietrza spod skrzydeł spowodował niewielki dryf latającego statku.
- Hej, smoku! Cupelix! O bogowie, to znaczy Pteriol! – wołała Kitiara.
   Smok przeleciał za rufą i pognał pod statkiem.
- Nie słyszy mnie – Kitiara była doprawdy wkurzona – Wielki, durny brutal.
- jest jak pijany wolnością – powiedział Sturm – Nawet winić go nie można zwłaszcza po tych stuleciach spędzonych we wnętrzu obelisku.
- Ależ tracimy Bellcranka! – wołał Fitter widząc jak statek przepływa nad klifami okalającymi dolinę.
   Niewielka, czerwona figurka znikła z pola widzenia nawet dla ostrego wzroku Wingovera. Rozmyła się w szkarłatnym terenie. Gnomy bez słowa obserwowaly jak Mistrz Chmur oddala się od utraconego przyjaciela. Z cichego płaczu wyłamał się Cutwood, który zszedł na niższy pokład. Wrócił dość szybko przynosząc młot, piłę i parę szczypiec. Wyrzucił to wszystko za burtę.
- Dlaczego to robisz? – spytał Sturm.
   Cutwood odwrócił różową twarzyczkę do wysokiego mężczyzny.
- Bellcrank będzie potrzebował narzędzi – powiedział.
   Sighter, Stutts i Wingover odeszli od relingu. Flash i Birdcall pozostali troszkę dłużej, lecz i oni po chwili odeszli. Roperig odciągnął Fittera. Rainspot i Cutwood stali w miejscu pomimo, że dolina była już coraz dalej i dalej.
- Tak ciężko w to uwierzyć – powiedział Rainspot – Bellcrank był martwy. Pochowaliśmy go.
- Może w tym, co mówił smok, jest jakieś ziarno prawdy – zasugerowała Kitiara i na pytanie Cutwooda o czym mówi, dodała – Powiedział mi kiedyś, że na Lunitari nic jeszcze nie umarło.
- Czy chcesz powiedzieć, że tam na dole to nie był Bellcrank, lecz coś bardzo do niego podobne?
- Nie wiem, niejestem ani kapłanem, ani filozofem – odparła – Widzieliśmy już, nawet na Krynnie, jak martwi potrafią się poruszać. Przy całej tej magii pochłaniającej wręcz Lunitari to chyba nie będzie zanadto dziwne, że Bellcrank mógłby powrócić.
   Nikt nie potrafił na to odpowiedzieć. Kitiara poprawiła kołnierz opończy i poszła na dół. Rainspot i Cutwood pozostali samotni przy relingu.

* * * * *
   Przelatywali teraz nad wieloma miejscami, które już przeszli pieszo – pole kamini (teraz, w świetle dnia, pełne życia) oraz łańcuch wzgórz pozbawionych rud. Patrząc z wysoka to ta dżungla, choć tak krótko żyjąca, miała jednak uspokajający wpływ. Rośliny skręcały się i falowały jak grzywacze na morzu smaganym wiatrem. Po jakimś czasie i ten widok stał się lekko nudny więc Sturm zszedł niżej, by sprawdzić, co też dzieje się wokół dziury w jadłubie statku.
   Omal się własnym oddechem nie udławił, gdy zobaczył, vco też wyczyniają gnomy. Cutwood i Fitter, obydwaj rozpłaszczenie brzuchami, leżeli na cienkich deskach przełożonych w poprzek dziury. Od długiego, bardzo długiego upadku oddzielało och tylko skromne drewno o grubości nawet nie całego cala. Rainspot i Flash podawali im krótsze odcinki desek, by przybili je poprzecznie. W takim błazeńskim stylu, metodą próbi błędów, gnomy naprawiały dziurę.
   Gdzieś na rufie Kitiara popatrywała w dół na czerwony księżyc. Byli już w powietrzu ponad trzy godziny więc ziemia była na tyle daleko, że na jej powierzchni niczego już nie można było dostrzec. Był to już tylko obracający się kłąb czerwonego aksamitu, nie bardziej realny niż nieskończona czerń nieba. Cupelix (Kitiara drwiła z nowego imienia smoka) leciał za nimi i troszkę niżej. Ciągły wysiłek lotu wyraźnie go męczył, nie było już mowy o żadnych akrobacjach i tańcach w powietrzu. Była tylko mozolna, powolna i ciężka praca.
- Jak ty to robisz?
- Co jak robię! – spytała Kit.
¬- W jaki sposób lecicie tym statkiem tak bez żadnego wysiłku?
- Powietrze eterealne nas utrzymuje w górze – odparła – To wszystko, co wiem. Mam tu przywołać Stuttsa, żeby to lepiej wyjaśnił?
- Nie. Wyjaśnienia gnomów przyprawiają mnie o ból głowy.
   Roześmiała się serdecznie.
- Mnie też!
   Cieniutki welon oparu wpadł pomiędzy statek i lecącego smoka.
- Chmury – powiedziała Kitiara – Jesteśmy już całkiem wysoko.
- Klatka piersiowa mnie boli. Nie przywykłem do takiego wysiłku.
- Daleka droga na Krynn.
¬- Jak daleko?
- Przy tej prędkości to sporo dni. Może i tygodni. Czy myślałeś, że Krynn jest tuż za horyzontem?
- W twoim głosie niewiele słychać współczucia, moja droga.
- Nie jesteś już, i już nie będziesz, panem własnego świata. Uznaj to za lekcję dyscypliny.
- Twarda z ciebie kobieta.
- To życie jest twarde – powiedziała Kit.
   Odwróciła się od relingu. Powietrze zaczęło się robić wyraźnie chłodniejsze i rzadsze. Musiała przywdziać rękawice. W pomieszczeniu byłej jadalni (teraz już bez ław i stołu) Kitiara zgrabnie wślizgnęła się w wysokie buty. Naciągnęła ciepłe nogawice i ciasno owinęła się linką w biodrach. Na lince minęła stary węzeł. Straciła co najmniej dziesięć funtów wagi. Bez znaczenia, pomyślała, zamieniłam dziesięć funtów wagi na siłę dziesięciu mężczyzn.
   Zaciągnęła kokardę na lince. W zniecierpliwieniu szarpnęła trochę za mocno i na jednym końcu zawiązał się twardy węzeł. Popatrzyła zdumiona i zaskoczona – nie dlatego, że niechcący zawiązała węzeł, lecz że linka nie pękła jak pajęczyna pod takim naciągiem. Wokoło nie było nikogo, więc spróbowała. Złapała w obie dłonie plecioną linkę i szarpnęła. Linka nie pękła.

Ostatnio edytowany przez janjuz (2018-01-06 16:03:33)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#30 2018-01-07 17:24:57

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 30

Mały Czerwony Człowiek

   Powietrze na wielkich wysokościach jest czyste i ostre jak elficki miecz. Wobec braku ciągłego bicia skrzydeł, nie istniał żaden wskaźnik na pokładzie Mistrza Chmur wskazujący na jakiś ruch. Całkiem odwrotnie; wydawało się, że to słońce, gwiazdy i sam Lunitari jest w ruchu podczas gdy statek jest zakotwiczony na niebie. Efekt takiego trybu lotu okazał się dziwnie pozbawiony poczucia czasu. Tylko nakręcany zegar w sterówce dowodził, że jednak czas biegnie dalej, że wciąż płynie.
   Od startu minęło już ponad pięć godzin i Lunitari był już na tyle daleko, by znowu przypominać kulę. Nie było jeszcze widać Krynnu, nie było nawet śladu, i to bardzo niepokoiło podróżnych. Sighter zapewniał wszystkich, że ich glob ojczysty ukaże się natychmiast, gdy tylko Lunitari zmieni swą trasę na niebie.
- Mamy teraz największą szansę na osiągnięcie Krynnu niż kiedykolwiek – powiedział poważnie – Jako największe ciało niebieskie posiada on też największą zdolność przyciągania również nas, tak samo zresztą jak przyciąga więcej słonecznego światła niż Lunitari. Nadal jednak musimy zachować uwagę, by w odpowiednim momencie odpuścić trochę powietrza eterealnego gdy nadejdzie odpowiednia chwila. Tylko wtedy opadniemy swobodnie prosto do domu.
   Taki dziwaczny, pozbawiony ruchu lot denerwował Sturma tak więc udał się szybko pod pokład. W takim miejscu deski pokładu i poszycia kadłuba potrzaskiwały i skrzypiały. Sprawiało mu to ulgę. Zawsze uwielbiał żeglugę statkami.
   Łata na dziurze w kadłubie statku została ukończona, lecz nie był to bynajmniej popisowy przykład sztuki szkutniczej. Deski, łaty i kawałki drewna został zbite i zmocowane ponad ziejącą dziurą w miejscach jakie tylko gnomom udało się znaleźć. Same gnomy przechodziły po tej łacie bez żadnych obaw, lecz Sturm raczej nie dowierzał by mogła ona przenieść jego własny ciężar. Przecisnął się obok łaty i przeszedł w stronę dziobu statku, na morzu tam właśnie znajdowałby się forkasztel.
   Kadłub był już ogołocony, wszystkie części wewnętrzne; dźwignie i przekładnie i temu podobne, dawno już zostały wyrzucone. Czuł się teraz jak wewnątrz szkieletu jakiejś ogromnej bestii, wszędzie tylko kości i żadnych oznak mięśni.
   Sturm wszedł po przedniej drabinie do sterówki. Nie było już koła bowiem i ogon, którym koło sterowało został zdemontowany. Wszystkie, tak delikatnie z brązu wykonane elementy zostały wywalone na złom byle tylko zmniejszyć ciężar statku. Zostało tylko krzesło Stuttsa chociaż i ono zostało pozbawione aksamitnej poduszki.
   Była tam Kitiara, siedziała na pokładzie i wpatrywała się w nicość za oknem.
- Chora jesteś, Kit?
- Czy wyglądam na chorą?
- Nie.
   Sturm usiadł na pokładzie naprzeciw Kitiary. Ta patrzyła przed siebie i machinalnie bawiła się linką nogawic.
- Sturm, masz jeszcze wciąż te wizje?
- Nie, od jakiegoś czasu już nie.
- Ale pamiętasz je? – spytała.
- Oczywiście, że tak.
- Jak wyglądała pierwsza?
- Cóż, to było… kiedy zobaczyłem… - po twarzy Sturma przeleciało zaskoczenie – Coś o moim ojcu?
   Wysokie czoło rycerza stało się masą zmarszczek gdy próbował sobie przypomnieć, co właściwie widział.
- A co pamiętasz z ostatniej? – spytała Kitiara.
   Potrząsnął głową.
- Był w tym jakiś mag… tak myślę.
- Straciliśmy to – miękko powiedziała Kitiara – Naturalna magia Lunitari wpływała na każde z nas. Ty nie pamiętasz treści swych wizji. Ja tracę swą siłę. Popatrz.
   Wzięła sztylet i umieściła między kciukami obu rąk. Naciskając powoli Kitiara wygięła cienką stal pod niewielkim kątem.
- Dla mnie to wygląda na sporą siłę – powiedział Sturm.
- Jeszcze wczoraj wygięłabym to ostrze i złożyła na pół używając tylko palców jednej ręki.
   Odrzuciła na bok skrzywiony sztylet.
- Chyba lepiej nam będzie bez tych mocy – powiedział Sturm.
- Łatwo ci tak gadać! Ja lubię być silna… potężna!
- W każdym pokoleniu żyją i umierają potężni wojownicy. Ci, co odeszli są zapominani przez aktualnie żyjących. Ci, żyjący teraz, znikną w odmętach niepamięci przyszłych pokoleń. Zalety, nie okrucieństwo czy przebiegłość, czynią z wojownika prawdziwego bohatera, Kit.
   Kitiara gwałtownie wyprostowała przygarbione plecy i odaprła ostro.
- Mylisz się, Sturm. Tylko sukces jest pamiętany. Nie liczy się nic innego nad sukces.
   Już otworzył usta by jej odpowiedzieć, gdy nagle drzwi sterówki otwarły się na oścież a do wnętrza wtargnął podmuch lodowatego powietrza. Cutwood, opakowany aż do czubka różowej głowy we flanelowe szmaty i kołdry stał w drzwiach w dramatycznej pozie a kluskowatym palcem wskazywał coś za rufą.
- Smok! – zawołał – Cupelix słabnie!
   Cała załoga już zebrała się na rufie. Gdy Sturm i Kitiara do nich dołączyli to łączna masa ciał stała się na tyle duża, że rufa statku zaczęła opadać.
- Rozproszyć się! Nie możemy stać w jednym miejs-s-scu! – zawołał Stutts.
   Wingover potrząsnął głową.
- Ty się jąkasz – powiedział.
- Teraz to nieważne – wtrąciła Kitiara.
   Cupelix pozostawał daleko z tyłu i jakieś pięćdziesiąt stóp poniżej wznoszącego się Mistrza Chmur. Trzymał skrzydła w pozycji dogodnej do szybowania i poruszał nimi tylko raz na kilka sekund. Potężne tylnie łapy smok, zwykle ciasno przytrzymywane przy korpusie, teraz bezwładnie zwisały.
- Cupelix! Cupelix, słyszysz mnie> - wołała Kitiara prze zwinięte dłonie.
- Tak, moja droga.
- Możesz tego dokonać, bestio. Słyszysz? Możesz tego dokonać!
- Nie. Dość już… za słaby.
   Ogon smoka opadł co spowodowało widoczne drżenie całego ciała.
- Machaj skrzydłami, niech cię licho! Nie poddawaj się! Pamiętaj, jesteś spiżowym smokiem! – wołała – To twoja szansa, Cupelix! Szansa na Krynn!
- Nie mogę latać… nie tak zamierzałem, droga Kit.
- Czy jest coś, co moglibyśmy zrobić? – zawołał Sturm.
- Powiedzcie innym, że jestem. Powiedzcie, niech odwiedzą Lunitari.
- Powiemy! – krzyknął Rainspot.
- Przyniosą książki. Przyniosą filozofów. Przyniosą…
   Myśli smoka się urwały. Cupelix coraz słabiej machał skrzydłami. Kitiara złapała Wingovera za kołnierz.
- Dlaczego nie może lecieć? Dlaczego leci na dół? – wypytywała.
- Powietrze jest tu zbyt rzadkie. Jego skrzydła nie są wystarczająco wielkie, by utrzymać go na tej wysokości – powiedział wielkooki gnom.
   Sturm rozluźnił uchwyt Kitiary  i postawił Wingovera na nogi. Gnom łapczywie nabrał powietrza.
- Mistrz Chmur mógł pozostawać w powietrzu ponieważ miał dwie pary skrzydeł i torbę powietrza eterealnego do podtrzymania. Smok tego nie ma.
- Żegnajcie.
   Kitiara dopadła relingu. Purpurowy glob Lunitari nie był teraz większy od obiadowego talerza. Na tle jasnego księżyca przesuwała się ciemna sylwetka smoka. Stawała się coraz mniejsza, zanikała. Cupelix, na krótko nazwany Pteriolem, spadał. Wingover wyjaśniał kolegom powody smoczego upadku. Potężne muskuły smoka zaczęły znowu pracować potężnymi uderzeniami. Skrzydła się skurczyły i posłały smoka w zapierające dech nurkowanie. Ogromnym wysiłkiem i jęczącymi z bólu mięśniami odzyskał równowagę i spowolnił upadek. Szlakie jego wariackiego lotu ciągnęły się spiżowe łuski oderwane od ciała potężnym wysiłkiem mięśni.
- Cupelix! Nie zostawiaj mnie! Nasza umowa! – desperacko krzyczała Kitiara – Moja siła gaśnie, słyszysz? Potrzebuję cię… nasze plany…
   Sturm objął jej ramiona i spokojnie odciągnął ją od relingu choć wpiła się weń z całych sił.
¬- Żegnaj, droga Kit.
  Usłyszeli tylko tyle i ostatni dotyk telepatycznego głosu smoka odszedł. Sighter wspiął się na reling i przy pomocy lunety przejrzał całą powierzchnię księżyca. Nie ujrzał już niczego.
- Żegnaj, smoku – powiedział.
    Sighter zeskoczył z relingu i z trzaskiem zamknął lunetę. Mali ludzie rozeszli się w ciszy. Kitiara szlochała na piersi Sturma.
- Tak mi przykro – powiedział.
   Łzy dziewczyny poruszyły go bardziej niż tragiczny upadek Cupelixa. Kitiara gwałtownie się odepchnęła i wypaliła.
- Głupia bestia! On i ja mieliśmy umowę! Nasze plany, nasze wspaniałe plany! – zawstydzona nagle swym wybuchem otarła łzy z policzków i głośno pociągnęła nosem – Wszyscy mnie opuszczają. Na nikim już nie mogę polegać.
   Sturm poczuł jak cała sympatia dla Kit gwałtownie znika.
- Na nikim wcale? – spytał chłodno.
   Kiedy nie odpowiedział odwrócił się na pięcie i zostawił Kitiarę samą.
* * * * *
   Cupelix, pokonany przez wysokości jakie miał nadzieję podbić, szybował szeroką spiralą w dół, w stronę powierzchni księżyca, który długo już był, i pewnie zawsze będzie, jego domem. Mięśnie lotne paliły go żywym ogniem bólu i zmęczenia a potworne zimno górnych warstw powietrza zmroziło mu serce i duszę. Ślizgał się nad powierzchnią znajomego krajobrazu, teraz skrytego w mrokach nocy, aż wreszcie klify jego doliny przemknęły pod zwieszonymi ze zmęczenia łapami. Ciężkim uderzeniem rogaty łeb smoka zarył w czerwonawy grunt. Cupelix podniósł łeb, potrząsnął aż kurz zawirował około i… kichnął.
- Na zdrowie! – zawołał głos.
- Dzięki – słabym głosem odparł smok – Zaraz… kto to powiedział?
   Niewielka, niepozorna postać wychynęła zza góry dóbr pozostawionych przez gnomów. Przypominała właściwie gnoma poza tym, że była całkowicie bezwłosa i była koloru czerwonego – skóra, oczy, ubrania, wszystko.
- Ja to powiedziałem – stwierdziła nieduża, czerwona postać – To zwyczajne pozdrowienie skierowane zwykle w stronę kichającego.
- Oj, wiem – marudnie odparł smok , czuł się zbyt zmęczony na gnomie gierki słowne – Kim jesteś?
- Miałem nadzieję, że ty możesz to wiedzieć – odparł mały, czerwony człowieczek – Obudziłem się wczoraj i od tego czasu się tylko włóczę.
   Cupelix podniósł się na tylnich łapach i ostrożnie złożył skrzydła. Każde poruszenie w stawach wywoływało wyraźny ból, tak duży, że w końcu syknął głośniej niż sto węży.
- Czy to boli? – spytał czerwony człowiek.
- Okropnie!
- Widziałem gdzieś tu buteleczkę maści. Być może zdoła to pomóc – mała, czerwona rączka powędrowała do ciemno czerwonych ust – Chociaż nie jestem nawet pewien, co to jest za maść.
- Nieważne, Mały Czerwony Człowieku – powiedział Cupelix – Jeśli możesz to dawaj to.
- Czy to moje imię?
- Jeśli ci odpowiada, to tak.
- Wygląda na odpowiednie do sytuacji, prawda?
   Mały Czerwony Człowiek potruchtał, by odszukać SkutecznąMaśćDrFingera. Zatrzymał się nagle i zawołał.
- A jak ci na imię?
- Cupelix – odparł smok.
   Miał już tu pozostać, to prawda, ale przynajmniej będzie miał towarzystwo do rozmowy. Rozpatrując wszelkie za i przeciw, nie było to najgorsze wyjście z sytuacji.
- Mały Czerwony Człowieku – zawołał przez całą dolinę – Nie zjadłbyś może czegoś?

Ostatnio edytowany przez janjuz (2018-01-07 17:26:44)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#31 2018-01-09 17:15:11

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 31

Wysokozłoty
   
   Druga podróż Mistrza Chmur bardzo różniła się od pierwszej. Nieustanne obroty silnika i stały ruch wachlujących skrzydeł dawał wszystkim na pokładzie poczucie ruchu, jakiejś aktywności. Cichy dryf statku, teraz wspieranego tylko przez powietrze eterealne, w niczym ruchu nie przypominał. Przeszywający letarg dopadał każdego na pokładzie. Niewiele było do roboty jeśli chodzi o sterowanie statkiem a im mniej było pracy tym mniej o nią każdy dbał.
   Gnomy też potrafiły się kłócić. Jeszcze nie tak dawno przerzucały się ciętymi uwagami i lekkimi ciosami w całkowitym spokoju; dziesięć sekund później nikt o tym nie pamiętał i jeszcze mniej o to dbał. Teraz jednak, zgromadzone w pustym kadłubie Mistrza Chmur gnomy jakby utraciły swą zwykłą, szczodrą naturę. Roperig i Fitter kłócili się o prawidłowy sposób przechowywania resztek lin jakie im zostały. Cutwood głuchł coraz bardziej i bardziej gdy przyzwyczajał się do normalnego poziomu słyszalności. Flash wrzeszczał na niego cały czas natomiast Wingover wrzeszczał na Flasha, że ten wrzeszczy. Wingover grał nieustannie w policzki z Birdcallem co skutkowało czerwonymi plamami na ich twarzach. Natomiast Rainspot, biedny delikatny Rainspot, siedział na międzypokładziu i płakał.
   Stutts odszukał Sturma.
- S-s-sprawy idą naprawdę ź-ź-źle – powiedział – Moi k-k-koledzy zachowują jak banda k-k-krasnoludów glebowych. Nudzą się. N-n-nie mają żadnego, wielkiego zadania, jak p-p-przewrócenie obelisku.
- I co ja mogę z tym zrobić? – spytał Sturm.
- M-m-musimy im dać cel. Coś, c-co odwróci ich m-m-myśli od powolności podróży.
- Jakiego rodzaju cel?
- Może by tak S-s-sighter zajął wszystkich nazywaniem wszelkich gwiazd?
- Będą się tylko kłócić – odparł Sturm.
- Możemy w-w-wypiec partię muffinek.
- Nie ma mąki – przypomniał mu Sturm – Próbuj dalej.
- Cóż, m-m-mógłbyś poważnie zachorować.
- O, nie, twoi wspaniali koledzy chcieliby mnie rozciąć byle tylko sprawdzić co jest nie tak. Próbuj dalej.
   Gnom opuścił ramiona w geście porażki.
- To był m-m-mój ostatni pomysł.
   No, to wygląda poważnie… pomyślał Sturm… słyszał kto o gnomie, któremu brakło pomysłu?
- Wiesz – powiedział przygładzając wąsa – może jest sposób, żeby ten statek poruszał się trochę szybciej.
- B-b-bez silnika?
- Statki krążą po świecie bez żadnych silników – zauważył Sturm – Jak to robią?
- Zastanówmy s-s-się – Stutts zwinął razem palce obu dłoni i ciężko myślał – Wiosła, ż-ż-żagle, zwierzęta pociągowe na b-b-brzegu, magia – z niechęcią popatrzył na Sturma – napędzane siłą mięśni koło łopatkowe, holowanie przez wieloryby lub węże m-m-morskie – w oczach zapaliło mu się jasne światełko – Wybacz mi teraz. M-m-muszę porozmawiać z kolegami.
- Dobry człowiek – mruknął Sturm.
   Obserwował gnoma śpieszącego do reszty i prawie podskakującego z radości. Po krótkiej chwili głośny okrzyk radości dobiegł spod pokładu: Stutts wyjaśnił sprawę pozostałym gnomom. Walnięcia i piski oznajmiały wszem i wobec, że bezczynność gnomów się skończyła. Sturm się uśmiechnął.
   Poszedł poszukać Kitiry. Nie było jej w jadalni więc zszedł niżej. Gnomy zebrały się na pokładzie sypialnym w rufowej części. Popatrzył przez pozbawione drzwi przejście i ujrzał jak Flash i Wingover jak szaleni szkicują coś na deskach poszycia przy pomocy kawałka węgla.
-  Nie, nie – mówił Sighter – Musisz zwiększyć stopień wypukłości odpowiednio do kąta natarcia.
- Gadasz, jakbyś się gęsiego sera nażarł! Każdy głupi wie, że musisz zmniejszać wypukłość aż do powierzchni płaskiej – ktoś się kłócił waląc pięścią w deski poszycia.
- Tak, każdy głupi!
   Sturm się wycofał. Gnomy na powrót były szczęśliwe. Zszedł po krótkiej drabince do ładowni. Było tam przeraźliwie zimno, ponieważ prowizoryczna łata w poszyciu ledwie mogła powstrzymać przeciąg, lecz już nie dała rady zimnu. Właśnie tam Sturm zastał Kitiarę siedzącą spokojnie na jednej z wręg kadłuba i pociągającą łyk z butelki na wodę.
- Dobrze wyglądasz – powiedział.
- Bo jest mi dobrze. Masz ochotę? – spytała wyciągając butelkę w jego stronę.
   Podała Sturmowi butelkę. Podniósł ją do ust, lecz zanim pociągnął łyk poczuł zapach słodkiego wina. Opuścił butelkę.
- Skąd to dostałaś?
- Cupelix zrobił to dla mnie. Wino z Ergoth.
   Sturm pociągnął malutki łyczek. Było bardzo słodkie a kiedy pierwsze krople spłynęły mu do gardła poczuł, jak mocno piecze. Twarz musiała mu chyba poczerwienieć bowiem Kitiara zaczęła chichotać.
- Zaskakujące, co? Początkowo smakuje jak syrop, by po chwili kopnąć jak muł ukąszony przez bąka.
   Oddał jej butelkę.
- Zawsze sądziłem, że wolisz ale¬ – powiedział.
   Kitiara pociągnęła kilejny łyk.
- Ale jest doskonałe no dobre czasy, do świetnego żarcia i w dobrej kompanii. Słodkie wino z Ergoth jest na melancholię, samotność i pogrzeby.
   Sturm przyklęknął obok niej.
- Nie rozumiem twej melancholii – powiedział – Jesteśmy w drodze do domu, w końcu.
   Kitiara oparła się o łukowatą wręgę.
- Czasami zazdroszczę ci tej cierpliwości. Innym razem znowu powoduje ona, że zgrzytam zębami – zamknęła oczy – Nigdy nie  zastanawiasz się, jak będzie wyglądać cała reszta twojego życia? – spytała.
- Czasami, i tylko w sprawach bardzo podstawowych – odparł Sturm – Widzisz, częścią rycerskiej drogi życia jest akceptacja przeznaczenia, jakie bogowie nam przygotowali.
- Nigdy nie umiałabym tak myśleć. Ja chcę swój los budować. Dlatego tak bardzo bolą utracone możliwości. Miałam siłę, która teraz zanika; miałam smoka jako sprzymierzeńca i on też odszedł.
- A Tanis?
   Rzuciła mu jedno, zimne spojrzenie.
-  Tak, do licha z tą twoją uczciwością. Tanis też odszedł. I mój ojciec – zakręciła prawie już pustą butelką – Zmęczona jestem. Zaraz uczynię postanowienie a ty, Sturm, będziesz moim świadkiem. Poczynając od dziś będę się zastanawiać, planować, rozumować i kalkulować; wszystko, co będzie działało na moją korzyść będzie dobre a cokolwiek będzie chciało mnie powstrzymać będzie złe. Nie będę polegać na nikim oprócz siebie; nie będę się dzielić z nikim tylko z najbardziej lojalnymi towarzyszami broni. Będę królową własnego królestwa – klepnęła się uda – i nie będę się bała niczego poza porażką.
   Podniosła na Sturma raczej załzawione oczy.
- I co myślisz o moim postanowieniu?
- Myślę, że za dużo było tego wina – chciał się podnieść, lecz go powstrzymała.
- Samej tu zimno – zaczęła się skarżyć.
- To choć na wyższy pokład.
   Kitiara wyciągnęła ramiona i próbowała wstać. Nie zaszła zbyt daleko tylko padła z powrotem na wręgę.
- Lepiej nie będę próbować – mruknęła – Chodź tutaj.
   Sturm stał nad nią. Zdołała uczepić się jego rękawa. Nadal była dość silna więc bez trudu ściągnęła Sturma w dół do swego poziomu. Próbował protestować, lecz tylko popchnęła go na zakrzywione deski poszycia i usadowiła się blisko.
- Po prostu zostań tu na troszkę – powiedziała z zamkniętymi oczami – to się ugrzeję.
   Tak więc Sturm leżał teraz w najzimniejszej części statku z Kitiarą zagnieżdżoną pod lewym ramieniem. Obserwował twarz dziewczyny wyglądającą z obrębionego futrem kaptura. Opalenizna Kitiary zdążyła przyblednąć przez ostatnie tygodnie, lecz ciemne rzęsy i loki wydawały się nie na miejscu u tak surowego wojownika. Ciemne wargi lekko się rozchyliły a zapach jej oddechu przyniósł woń słodkiego wina.
* * * * *
   Gnomy dostarczyły plany wielkiego projektu zwiększenia szybkości dryfującego Mistrza Chmur. Zajęło im to parę godzin i zajęli prawie całą jadalnię. Birdcall wyrysował cały plan na drewnianych ścianach używając kredy i węgla. Sturm usiadł na podłodze i słuchał z uwagą. Kitiara oparła się o ścianę kilka stóp dalej i zaciskała usta; chyba czuła już efekty działania wina.
- Jak widzicie – zaczął Wingover – Nasz plan zakłada otaklowanie Mistrza Chmur żaglami po obu stronach torby powietrza eterealnego. To, oraz oczyszczenie kadłuba z nadmiarowej wagi na rufie, powinno podnieść naszą prędkość o… ile tego określiłeś, Sighter?
   Astronom sprawdził notatki jakie prowadził na połach koszuli.
- Sześćdziesiąt procent, lub około dwunastu węzłów.
- A z czego zrobicie żagle? – dopytywał Sturm.
- Ze wszystkich zapasowych ubrań. Ciebie i Panią Kitiarę też poprosimy o przyłączenie się do tego.
- Ahm, dobrze, jeśli są jeszcze jakieś pytania…
- A co z drzewcami i masztami dla takielunku? – pytał dalej Sturm.
   Cutwood machał rękami żeby wreszcie zwrócono na niego uwagę. Wingover wpatrywał się w podłogę.
- Myślałem już o tym problemie – powiedział poważnie gnom – Za pomocą dłut i hebli możemy odciąć długie, cienkie płaty od belek i relingów statku. Zebrane razem mogą posłużyć jako drzewce.
- Pozwólcie powiedzieć o takielunku – powiedział Roperig.
- Ale ja też to wiem – skarżył się Cutwood.
- Niech Roperig to powie! – zarządził Fitter.
   Cutwood klapnął na pokład.
- Mamy pewien zapas lin – powiedział Roperig – Trochę linek, szpagatu, sznurka, wstęg…
- Dawaj dalej – naciskał Wingover.
- Wszystko wiedzący głupek – mruczał Cutwood.
- Z tego wszystkiego można wykonać  każdej grubości linę, jakiej będziemy potrzebować.
   Roperig strzelił palcami i usiadł. Tylko Fitter bił brawo.
- Możemy się więc wziąć do roboty? – spytał Sturm wstawiając.
   Na podłodze jadalni Mistrza Chmur zorganizowano kółko krawieckie. Całkiem pokaźny stosik odzieży zwalono pośrodku a wszyscy siedli wokoło. Nie był to łatwy kawałek roboty. Sturm nie umiał szyć a Kitiara stanowczo odmówiła nawet podjęcia takiej próby. Ograniczyła wkład swej pracy do rozcinania szwów poświęcanej odzieży lekko pokrzywionym sztyletem. Z całej grupy gnomów tylko Roperig i Fitter, co nie było żadną niespodzianką, okazali się sprawnymi szwaczami. Tak sprawnymi, że z rozpędu wszyli noszoną właśnie odzież w żagiel i trzeba ją było na nowo wycinać.
   Po przerwie na posiłek i odpoczynek prace wznowiono. Parę godzin później (trudno było określić upływ czasu wobec nie kończącej się nocy) szmaciane, liche żagle zostały jednak uszyte. Cutwood i Flash w tym czasie wydłutowali drzewca z najdłuższych belek na statku. Nadszedł czas otaklowania Mistrza Chmur żaglami. Końce drzewc przymocowali do wiązań torby powietrznej i rozciągnęli między nimi żagle. Żagle były zwykłymi prostokątami i teraz zachodziły lekko na siebie na wysokości kilkunastu stóp. Kiedy tylko zostały postawione latający statek zaczął powoli odchylać się na nowy kierunek.
- Jak tym teraz sterować? – pytała Kitiara - Zwykłe statki mają ster. Mistrz Chmur nie ma.
- Musimy dać sobie radę ustawianiem żagli – odparł Sturm.
   Był uradowany widokiem wiatru wypełniającego zabawny, łaciaty żagiel. Przenieśli cały luźny bagaż na dziób i statek ruszył naprzód z nowym wigorem. Można było teraz poczuć wiatr na pokładzie a sam statek kołysał się w przód i w tył jak skaczący koń. Gwiazdy i księżyce poruszały się teraz ze zwiększoną prędkością.
   Przed dziobem pojawiły się chmury a statek szybko je dopędził. Strumienie ciepławej mgły przepłynęły przez statek topiąc szron, jaki osiadł na oknach, schodach i pokrył górny pokład czyniąc z niego zdradziecką pułapkę. Przez chmury płynęli tylko krótki czas. Gdy tylko wyłonili się ze ściany bieli powitał ich widok wspaniały.
   Przed nimi wisiał w przestrzeni przecudnej urody, jak srebrna zabawka w dłoni dziecka, błękitny glob Krynnu. Z tej odległości wydawał się niewielki i tak kruchy, istna szklana kulka. Kolejne chmury zaczęły się wokoło gromadzić, lecz ostrząc i odpadając żaglami załoga Mistrza Chmur szybko warstwę chmur przebiła. Niektóre z nich pobłyskiwały piorunami. Oczy Rainspota patrzyły na to z tęsknotą. Od miesięcy już nie miał do czynienia z prawdziwą pogodą. Odwrotnie niż Kitiara, Rainspot był przeszczęśliwy tracąc swój magiczny dar. Zdecydował, że jednak nikt nie powinien spacerować wyłącznie w szalejącej burzy.
   Kiedy tak ostrożnie sterowali przez labirynt chmur i burz przydarzyła się dziwna sprawa. Słabe echo grzmotu przetoczyło się niedaleko a poprzez zamierający dźwięk Sturm usłyszał coś innego, jakby odległe beczenie albo może zawodzenie trąbki.
- Słyszałeś to? – spytał Flasha stojącego obok jego łokcia.
- Nie – odparł gnom – A co to było?
   Dziwny dźwięk rozległ się ponownie, tym razem głośniej i bliżej.
- O! Znowu słychać! – zawołał Sturm.
- Śmieszne, brzmi to zupełnie jak…
   Zanim Flash zdążył dokończyć zdanie nad ich głowami, pomiędzy płótnami żagli, przemknęła zielono-złota kaczka krzyżówka.
- Kaczka! – dokończył Flash pośpiesznie.
   Był to sporych rozmiarów kaczor, który zresztą o mało co nie porwał na strzępy żagli wpadając w pobliżu drzewc. Kaczor i drzewce się trochę poplątały i ptak upadł u stóp Flasha.
- Hej! Złapaliśmy kaczkę! Ale ładnie! – krzyknął.
- Co on powiedział? – pytał Roperig.
- Powiedział: padnij – odparł Fitter i już się schylał z twarzą do pokładu.
- Nie no, na Reorxa, on złapał kaczkę! – zawołał Wingover.
   Flash odchylił żagiel i kaczor mógł wystawić głowę. Paciorkowate oczy wpatrywały się w załogę Mistrza Chmur z czystą wrogością.
- Ciekawe, skąd się wziął – zastanawiał się Raindpot.
- Z jaja, głąbie – odparł Cutwood.
- Trzymajcie go – powiedziała Kitiara – Kaczki są smaczne.
   W tym samym czasie gdy jej siła gasła po opuszczeniu magicznego wpływu Lunitari również i patykowate rośliny traciły magiczne smaki. Teraz już były tylko gumowate i bezsmakowe. Kitiara oblizała wargi na samą myśl kruchym, brązowym mięsie kaczki.
- Nie za dużo tego na jedenastu – powiedział Sturm – Gdyby tak było ich więcej.
- Kaczki ahoj! – zawołał Roperig.
   Za relingiem prawej burty, aż czarne na tle szarej chmury, przelatywało potężne stado kaczek.
- Odejdź na bok! – krzyknął Sturm – Rozbiją nas jak w nas trafią!
   Gnomy pognały do takielunku i zwaliły w dół żagle na prawej burcie. Statek powoli odchodził od stada wciąż chwiejąc się pod torbą powietrzną niby wahadło. Kilka kaczorów uderzyło w kadłub i się odbiło. Kilka przeleciało nad pokładem skrzecząc niemiłosiernie. Na całe szczęście żaden z nich nie wpadł ani na żagle, ani na torbę.
- To zwariowane – stwierdziła Kitiara – Co robią kaczki tak daleko od domu?
   Flash stał obok wciąż ściskając pod pachą kaczora.
- Może właśnie tutaj są kaczki gdy co roku gdzieś migrują – zastanawiał się głośno.
- Ciekawa teoria – stwierdził Sighter – Czy one tak sobie latają przez trzy miesiące, czy może mają jakieś docelowe miejsce?
   Kitiara związała łapy kaczora kawałkiem sznurka a tasiemką unieruchomiła mu skrzydła. Fitter uważnie obserwował każdy jej ruch. Trochę ją to denerwowało, więc mu rzuciła.
- Chciałbyś sam to zrobić?
- Nie, tylko nie chcę byś mu krzywdę zrobiła.
- Krzywdę! Ja zamierzam go zjeść.
- Och, nie! On jest taki piękny. Te zielone i złote pióra… 
- O tak, a jeszcze lepiej będzie wyglądał obracając się na rożnie – odparła.
   Kaczor, który do tej pory zachowywał się jakby został pozbawiony zmysłów, wybrał właśnie ten moment by zatrzepotać skrzydłem i głośno kwaknąć. W sekundę wszystkie kaczki znikły poza kaczorem trzymanym przez Kitiarę. Kaczor głośno krzyknął za odlatującymi towarzyszami. Fitter popatrzył na przytrzymywanego kaczora i, roniąc dwie wielkie łzy, wręczył go Kitiarze. Gdy ta zamknęła dłonie na złotym ptaku głośny szloch wyrwał się Fitterowi z piersi.
- O bogowie! – zawołała- Trzymaj go, Fitter. Masz i się naciesz.
- O tak! – Fitter pognał do nadbudówki – Nazwałem go już Wysokozłoty, bo lata tak wysoko i ma złote pióra.
   Drzwi zamknęły się za nim hukiem.
- A więc, zamiast kaczki na obiad mamy jeszcze jedną gębę do żywienia – stwierdziła Kitiara.
- Nie przejmuj się – rzekł Sturm – Kaczor jest jednym z nas, poleciał za wysoko i za daleko od domu.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#32 2018-01-14 20:31:49

 janjuz

Wielki Mistrz

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 615

Re: Mrok i Światło

Rozdział 32

Zagubiona Karawela

   Trudno byłoby określić moment, w którym nastąpiła zmiana. Nastąpiła zwolna, bez żadnych dramatycznych wahań czy ostrzeżeń. Gdzieś w skołtunionych białych chmurach Mistrz Chmur przestał wznosić się w stronę Krynnu, lecz zaczął w jego kierunku spadać. Sturm zapytał Sightera o przyczynę takiej zmiany, lecz astronom zamamrotał coś o „gęstości materii w relacji powietrza” i szybko odszedł. Sighter najwyraźniej sam nie miał pojęcia o naturze tego zjawiska.
   Tak czy inaczej, błękitna twarz Krynnu przeszła znad ich głów i pojawiła się pod stopami. Im bardzie zbliżali się do ojczystego świata tym wiatr stawał się pełniejszy życia a i powiewał znacznie mocniej.
- Jeśli chodzi o mnie to nie damy rady wylądować za wcześnie – skomentowała sytuację Kitiara – Jeśli mam dłużej zajadać te różowe patyki i popijać wodą to z uszu wyrosną mi muchomory!
* * * * *
   Powietrze stawało się cieplejsze i bardziej wilgotne. Podczas gdy ciepło zostało mile powitane to gęstość i wilgotność powietrza stała się dla wszystkich ciężkim wyzwaniem ponieważ wszyscy już przywykli do rzadszego powietrza na Lunitari. Ciążenie ich jednak wprost dręczyło. Jak na tą chwile to zrobienie czegoś wymagającego wysiłku było prawie niewykonalne.
- Na wszystkich bogów – wysapał Sturm gdy skończył już pomagać Cutwoodowi i Flashowi przy trymowaniu żagli na prawej burcie – Nie byłem tak wykończony od czasu gdy wraz Flintem nie musieliśmy uciekać przed leśnymi krasnoludami, potem jak Tasslehoff „pożyczył” troszkę ich sreber stołowych.
   Dzień i noc następowały po sobie w bardziej równym rytmie więc Sturm spał teraz dłużej i bardziej dźwiękowo. Sighter zauważył, że Mistrz Chmur znajduje się w locie już dziewiętnaście dni oraz określił, że lądowanie powinno nastąpić gdzieś za dwa dni.
   Niebo przeszło z głębokiej czerni w piękny błękit a horyzont zapełnił się chmurami. W przerwach między nimi dostrzegali już lasy, pola, góry oraz morze. Wszystko gdzieś w dole bowiem wciąż jeszcze byli bardzo wysoko, lecz i tak mieli już na powrót poczucie istnienia stabilnego gruntu.
   Ranek dnia, który miał być ostatnim dniem lotu wstał parny i wilgotny. Żagle zwisały z drzewc a krople rosy zwilżały pokład. Kleista mgła uczepiła się latającego statku tak mocno, że na odległość większą niż dziesięć stóp od relingu nie było już nic widać.
- Haaalooo! – wołał Wingover – Haaalooo!
- Nic nie widać – stwierdziła Kitiara marszcząc brwi.
- Nawet nie umiem powiedzieć jak wysoko teraz jesteśmy – rzekł Sturm.
   Mistrz Chmur posuwał się naprzód jakby w kłębowisku mokrej wełny. Na pokładzie pojawił się Stutts niosąc zwój liny i kotwicę, zwykły drapak.
- Trzeba t-t-to wywalić za burtę – doradził – To m-m-może zahaczyć o czubek drzewa i pociągając zatrzyma nas w miejscu.
   Opuścił drapaka z dziobu i przywiązał na lince. Kiedy wrócił na śródokręcie Kitiara zaczęła go wypytywać kiedy powinni otworzyć torbę i wypuścić powietrze eterealne.
- D-d-dopiero jak będziemy p-p-pewni, że to już lądowanie.
   Gapiła się teraz na wywijającą hołubce w powietrzu torbę nad głową. Brudne płótna torby kurczyły się wyraźnie wraz z rosnącą temperaturą. Teraz już wisiała w siatce linowej i przewalała się w niej na boki jak jak jakieś zwierzę, które gorączkowo próbuje uciec. Kitiara pomacał krzywy sztylet; żadnych więcej głupot… pomyślała… jeśli wszystko będzie wyglądać w porządku to sama potnę tą torbę!
   Wingover tymczasem, wciąż jeszcze wpleciony w olinowanie, wskazał coś na prawo od dziobu.
- Ogień! – wrzasnął.
   Sighter otworzył teleskop i skierował go w stronę pomarańczowego blasku błyszczącego daleko ponad mgłą. Na sekundę szczęka mu opadła po czym opuścił lunetę i z trzaskiem ją zamknął.
- Ty durniu! – zawołał do Wingovera – Nigdy przedtem nie widziałeś jak słońce wschodzi?
- Co?
- Wschód słońca? – pytała Kitiara.
   Wschód słońca mógł oznaczać tylko jedno; oto znaleźli się już wystarczająco nisko nad ziemią, wschód oznaczał kulę ognia wznoszącą się nad horyzontem, zjawisko tak przez wszystkich pamiętane a nie żółty dysk gdzieś w przestrzeni między czerwonym księżycem a Krynnem.
   Słońce wznosiło się coraz wyżej, stawało się cieplej a mgła powoli zanikała. Tysiąc stóp pod nimi rozpościerał się ocean – gdziekolwiek zwrócili oczy widzieli tylko bezgraniczny przestwór szmaragdowych wód. Wraz z coraz cieplejszym powietrzem zaczął do nich docierać powitalny zapach słonych wód.
   Północny wiatr popychał ich teraz leniwie z prędkością około sześciu węzłów. W miarę ocieplenia się dnia wzrastała też wilgotność powietrza i wszelkie okrycia futrzane i przygotowane wyłącznie na zimną pogodę poszły w kąt. Gnomy rozebrały się do spodni i szelek. Na pokładzie rozbrzmiewał tupot dziewięciu par różowych stóp. Dla ochrony przed słońcem Fitter przygotował dla wszystkich chusty zrobione ze starych koszul i już po chwili gnomy przypominał wyglądem bandę piratów, tyle, że pomniejszonych o połowę.
   Kitiara z radością pozbyła się ciężkiej odzieży i pozostała wyłącznie w nogawicach do konnej jazdy i skórzanej kamizelce. Jedynie Sturm odmówił zrzucenia tuniki z długimi rękawami i ciężkich butów. Kitiara zauważyła już ciemne strużki potu na jego piersi i ramionach. Pomyślała, że godność może być uciążliwym ciężarem.
   Ustawiając żagle niejako pod kątem zdołali obniżyć lot statku bliżej do powierzchni oceanu. Drapak zanurzał się i skakał od grzbietu fali do grzbietu drugiej fali rzucając się wciąż od powtarzających się uderzeń. Sighter ciężko pracował przy pomocy astrolabium by określić pozycję. Bez kompasu i dokładnych map mógł jednak dokonać tylko dużego przybliżenia. Mmo to próbował. Było go wszędzie pełno, na całym pokładzie od rufowej sterówki do forkasztelu. Pot już mu się gromadził na krzaczastych brwiach i skapywał denerwująco z czubka nosa. Kitiara i Sturm przeczytali zgrubne obliczenia po czy Kit spytała.
- I co?
- Jesteśmy na Krynnie – odparł Sighter.
   Kitiar po cichu doliczyła do dwudziestu.
- Przypuszczam, że jesteśmy gdzieś na Morzu Sirrion, jakieś czterysta, może osiemset, a może i tysiąc dwiście mil od Sancrist.
- Cztery, osiem lub dwanaście setek mil? – dziwił się Sturm.
- Brak nam kompasu więc ciężko tu o jakąś precyzję – Sighter starł upartą kroplę potu zwisającą z nosa – Pewien jestem tylko, że jest to któraś wielokrotność czterystu mil.
   Kitiara z rozpaczą podniosła ramiona.
- Cudownie! Możemy teraz krążyć przez cztery dni po zatoce Thalan, lub zagładzić się na śmierć próbując dopłynąć do wyspy oddalonej o tysiąc mil.
- Nie sądzę, żebyśmy mieli głodować – rzekł Wingover.
- Och? A skąd ta pewność?
- Tam jest statek – cicho wskazał daleko w morze.
   Dostojna postać Sightera została dosłownie zdeptana gdy wszyscy w pośpiechu ruszyli do relingu. Z prawej burty ujrzeli dziobowy maszt oraz śnieżne żagle wystające nad linię horyzontu. Wydostano lunetę. Kitiara natychmiast wyrwała ją Sighterowi z dłoni.
- Co jest! – zawołał.
   Dziewczyna jednak już podnosiła lunetę do oka. Statek okazał się dwumasztową karawelą nieznanego pochodzenia. Nie było widać żadnej figury dziobowej ani też nazwy statku na forkasztelu. Na topach masztów nie było proporców ani bandery chociaż pokład był czysty a mosiądze świciły jasno.
- Możesz się zorientować skąd on jest? – pytał Sturm.
- Nie – odparła Kitiara – Nie widać nikogo z załogi.
- Spróbuj na takielunku. Idą z wiatrem więc ktoś musi być na bocianim gnieździe.
- Już patrzyłam. Nikogo tam nie widać.
   Mistrz Chmur wyraźnie zwolnił wchodząc w niższe warstwy powietrza. Zmienił kierunek więc Sturm i czwórka gnomów ruszyli poustawiać bezradnie klapiące, połatane żagle. Kitiara w tym czasie dalej studiowała obraz obcego statku, niezidentyfikowanego statku. Wiele było możliwych powodów do ukrywania nazwy, tylko niektóre z nich były legalne.
- Pirat? Przemytnik? – mruczała do siebie – Sturm! Sturm?
- Co jest?
- Możemy go dojść i dostać się na pokład?
   Podszedł do skraju nadbudówki i osłonił oczy patrząc na nią z góry.
- Dlaczego/
- Mogą mieć żywność i świeżą wodę.
   To był mocny argument. Sturm, podobnie jak i cała reszta, miał dość Lunitariańskich grzybków i całej reszty.
- Sądzę, że to możliwe – odparł – Nasz drapak jest ciągle na zewnątrz.  Trzeba tylko podejść ostrożnie, żeby nie połamać im relingu i nie podrzeć żagli.
   Obcy statek szedł naprzód pod postawionymi wszystkimi żaglami. Na pokładzie nie było nikogo, kiedy jednak Mistrz Chmur obleciał rufę statku Kitiara mogła dojrzeć, ze koło sterowe karaweli było uwiązane. Świetliki rufowej nadbudówki zostały zamknięte a wszystkie furty burtowe były zatrzaśnięte na głucho.
- W taki dzień jak dziś to na dolnym pokładzie musi być duszno – pomyślała.
- Teraz rozwinąć – zawołał Sturm.
   Birdcall i Roperig rozwinęli żagle i latający statek gwałtownie przyśpieszył. Rozchuśtany drapak chwycił łańcuchowe wanty grotmasztu a Mistrz Chmur stanął z mocnym szarpnięciem. Obrócili się pociągnięci liną i nagle zobaczyli, że oto cięższa karawela holuje ich rufą do przodu.
- Co teraz? – spytał Wingover i wychylił lekko za burtę.
- Ktoś tam musi zejść i nas odwiązać – zasugerował Sturm – Poszedłbym, lecz linka drapaka jest dla mnie za cienka.
- Na mnie nie patrz – zawołała Kitiara – Nawspinałam się po linach w tej podróży za całe życie.
   W końcu najlżejszy i najzwinniejszy poszedł, czyli Fitter. Zsunął się po linie do topu masztu. Stanął na rei i pomachał do przyjaciół.
- Znajdź cięższą linę i nas odwiąż! – ryknął Sturm.
   Fitter potwierdził i zszedł na pokład po takielunku. Zwój ciężkiej liny leżał niedaleko grotmasztu. Fitter zarzucił ciężar na ramię  i wspiął się na powrót do Mistrza Chmur.
- To jest praktykant – zawołał dumnie Roperig.
- Widziałeś na dole jakieś oznaki życia? – spytała Kitiara.
- Nie, pani – odparł Fitter pozbywając się jednocześnie liny – Wszystko jest bardzo porządnie poskładane, lecz nie widziałem żywej duszy.
   Sturm zszedł do nadbudówki i szybko wrócił, tym razem z mieczem. Pas miecza przerzucił przez ramię i już był jedną nogą za relingiem.
- Najlepiej zejdę tam i się rozejrzę.
- Idę zaraz za tobą – powiedział Kitiara.
- Ja też – zgłosi się na ochotnika Fitter.
   Pozostałe gnomy nie okazały się w niczym gorsze.
- Ktoś musi zostać na pokładzie – sprzeciwiał się Sturm – Ktoś może jeszcze iść, lecz z pewnością nie wszyscy.
   Sto stóp to dość długa droga gdy musisz schodzić po linie. Upał był tak potężny, że Sturmowi już w połowie drogi zakręciło się w głowie  i musiał się zatrzymać by otrzeć pot zalewający mu oczy. Zastanawiał się wtedy jakim sposobem mu się uda droga powrotna na górę? Poczuł ulgę gdy wreszcie pod stopami miał już solidne, dębowe omasztowanie. Kitiara tymczasem owinęła linę nagimi nogami i ruszyła na dół.
   Pokład wyglądał tak dokładnie jak opisał go Fitter: czysto i w najlepszym, okrętowym porządku. Sturm miał złe przeczucia. Żeglarze nie opuszczają dobrze utrzymanego statku bez poważnej przyczyny.
   Kitiara zeskoczyła na pokład. Sturm zawirował w miejscu i z sykiem stali o wydobył miecz.
- Spokojnie! – powiedziała Kit – Jestem po twojej stronie, pamiętasz?
- Wybacz. Ten statek wygląda jak nawiedzony. Przejdź prawą burtą do dziobu, ja pójdę lewą.
   Nie znaleźli niczego podejrzanego poza faktem kompletnego braku załogi. Zaraz za podstawą bukszprytu widać było luk zejściowy. Kitiara zaproponowała zejście pod pokład.
- Jeszcze nie – powiedział Sturm – Sprwadźmy najpierw rufę.
   Na pokład zjechali też Sighter i Stutts. Sighter trzymał ciesielską kątownicę a Stutts młotek. Była to jedyna „broń” jaką mogli znaleźć. Teraz bardziej niż kiedykolwiek przypominali malutkich piratów lądujących z nieba na nieszczęśliwym statku.
- Z-z-znaleźliście coś? – pytał Stutts.
- Nie. Niczego nie widać.
   Koło sterowe okrętu było ciasno uwiązane. Odchylało się o najwyżej cal lub dwa w lewo i prawo w zależności od wiatru i fali napierającej na płetwę steru. Sturm starał się określić jak długo już ster jest tak uwiązany gdy Kitiara nagle wzięła syczący wdech.
- Patrz tam – powiedziała.
   Do drzwi nadbudówki rufowej przybity był kruk. Wypchany, martwy kruk z ogonem i rozpostartymi skrzydłami.
- Kiedyś to już widziałam. Ktoś tu rzucił klątwę na statek i żeby chronić się przed magią zła ktoś inny przybił tego kruka – powiedziała Kitiara – Lepiej stąd chodźmy.
- Spokojnie – cicho odparł Sturm – Nie widać żadnego znaku, żeby tu jakakolwiek magia działała. Chodźmy do środka to może chociaż zidentyfikujemy co to za statek.
   Żaluzjowe drzwi zaskrzypiały na brązowych zawiasach. Rozszczepione światło rzucało dziwne cienie przez całe pomieszczenie.
- Stutts, możesz otworzyć okiennice?
   Gnom pośpieszył w kierunku szeregu cieni po swej prawej ręce. Zaszeleściło głośno gdy zmagał się zasuwką. Okiennice opadły zalewając kabinę światłem.
- No, to znaleźliśmy kapitana – ponuro stwierdziła Kitiara.
   Dowódca karaweli sidział wciąż przy stole. Gapił się niewidomo przez kościane oczodoły. Czaszkę miał czystą i suchą a szkieletowe palce leżały na blacie i wciąż jeszcze trzymały się razem. Kapitan nosił bogato zdobioną opończę z błękitnego brokatu obramowaną na brzegach złotymi frędzlami i haftem. Makabrę uzupełniał drobny fakt; ostatni posiłek wciąż jeszcze był na talerzu przed kapitanem. Stutts szturchnął cieniutkie kosteczki.
- Kurczak – oznajmił – P-p-pewnie kura.
   Sturm powąchał cynową czarkę leżącą obok prawej dłoni szkieletu. Nie wyczuł żadnych oznak trucizny dobiegających z pustego naczynia. Odłożył je i zwrócił uwagę na cienki, srebrny pierścień okalający jeden z kościstych palców. Delikatnie uniósł dłoń szkieletu. Pomimo delikatności ruchu rycera koścista dłoń jednak się rozpadła. Sturm podniósł pierścień do światła szukając jakiegoś znaku jubilera. Pierścień okazał się prostym, powlekanym srebrem kółkiem. Mógł być zrobiony wszędzie i przez byle kogo. Kitiara popatrzyła pod stół.
- Ho, ho! – powiedziała – A cóż tu mamy?
   Wstała dzierżąc w dłoniach kolejną czaszkę.
- To leżało między stopami Kapitana Kościstego – obróciła czaszkę – Ktoś odrąbał biedakowi głowę. Nawet widać jeszcze ślad topora, o tutaj.
   Smutny eksponat odłożyła na stół i ponownie się schyliła.
- Piękne buty – powiedziała – Srebrne sprzączki, jelenia skóra. Elegancik.
- Ciekawe, kim był – zastanawiał się Sturm.
- O-jej!
   Stutts przystanął przy światłach rufowych. Znalazł tam obitą skórą skrzynkę zamkniętą na prosty zamek. We wnętrzu znaleźli złote monety i porozrzucane klejnoty. Kitiara gwizdnęła głośno i wyjęła ze skrzynki wyjątkowej urody szmaragd.
- Zaczynam rozumieć – powiedziała – Musiał to być statek piratów.
- Jesteś tego pewna? – dopytywał Sighter.
- Nie zdołasz zdobyć takiego bogactwa sprzedając ryby czy towary!
   Rzuciła się otworzyć drugą skrzynkę. Cała była wypełniona małymi, drewnianymi pudełkami. Zdarła z jednego pudełka pokrywkę i nachyliła się by zobaczyć jakie to skarby ono skrywa. Skrzywiła się i potężnie kichnęła.
- L-litości! – zawołał Stutts – A cóż to?
- Przyprawa… pieprz! – wyrzęziła zamykając pudełko z trzaskiem.
   Sturm popatrzył jej przez ramię.
- Przyprawy są rzadsze od złota – powiedział – Ta skrzynka ma pewnie większą wartość niż cały statek.
- Wszystko jedno, kiedy tylko wciągniemy to na górę to ja sobie życzę swoją część w złocie i klejnotach – powiedziała Kitiara.
- Na górę? Myślałem, że jednak przejmujesz się ewentualną klątwą.
- Mając w kieszeni dość złota mogę stanąć twarzą w twarz z każdą klątwą na świecie.
   Słowa, jak zwykle u niej, szybko przeszły w czyn. Zaczęła napychać kieszenie klejnotami i złotem.
   Drzwi kabiny otworzyły się z hukiem i wszyscy aż podskoczyli. To tylko Rainspot.
- Pomyślałem, że lepiej zejdę żeby was ostrzec – powiedział – Szykuje się sztorm. Wygląda na potężny cyklon.
- Wystarczy czasu na małe ocalenie – powiedziała Kitiara.
   Nachyliła się nad skrzynką ze skarbem i próbowała ponieść ją do drzwi. Skrzynka zaskrzypiała i uniosła się nad pokład ledwie o cal.
- Nie stój tak, pomóż!
- Nie ma czasu na ratowanie skarbów – powiedział Sturm – Musimy wracać na Mistrza Chmur.
   Przystanęła szurając skrzynką po pokładzie. Wyprostowała się.
- Musimy? – spytała – Co musimy?
- Musimy wracać na pokład latającego statku.
- Naprawdę? A dlaczego nie możemy zostać na tym pokładzie?
- Nic o nim nie wiemy – protestował Sturm – Z tego co możemy przypuszczać, to pierwsza, większa fala może go potrzaskać.
- Mistrza Chmur też może.
   Stutts ciskał wzrokiem na kłócących się ludzi.
- P-P-Proszę! Ja j-j-jednak wracam! – i pognał do drzwi.
   Sighter wzruszył ramionami.
- Też chciałbym lepiej zbadać ten statek. Lecz moje miejsce jest z kolegami – ukłonił się i popchnął Rainspota  stronę drzwi.
   Sturm pozostał sam na sam z Kitiarą. Z niechęcią w głosie spytał.
- Idziesz czy zostajesz?
   Upartym gestem skrzyżowała ramiona.
- Zostaję.
- Zostajesz więc sama.
   Sturm wyszedł na pokład. Zimny wiatr nadchodził z południa posyłając karawelę na północ pod pełnymi żaglami. Purpurowo czarne chmury zniżyły się do poziomu morza i wiały tęgim wiatrem. Minie kilka minut a oba statki zostaną pochłonięte wichrem.
   Sighter i Stutts bez większych kłopotów wspinali się po linie. Nim Sturm dotarł do topu masztu karaweli onie już wchodzili przez reling na pokład latającego statku. Mistrz Chmur szarpał się na linie jak ryba zaczepiona na haczyku. Sturm z trwogą popatrzył na trzaskającą linę. Złapał ją. Deszcz, ciepły i lekki, poprzedzał sztorm. Sturm wstrząsnął głową. Gnomy zwinęły wszystkie żagle Mistrza Chmur, lecz torba powietrzna wystarczyła by wiatr szarpał statkiem. Sturm podciągnął raz, potem drugi, i dalej i dalej. Starał się nie myśleć o falach rzucających się osiemdziesiąt stóp pod nim.
   Pierwszy deszcz uderzył jak ściana wody. Nasączył Sturma aż do skóry w jedną sekundę. Podciągał się dalej, lecz wszystko wyglądało jakby w ogóle się nie zbliżał do latającego statku.
- Halooo! Sturm, halowo!
- Wingover! To ty! – krzyknął w odpowiedzi.
- Słyszysz Sturm? Lina jest mokra, rozciąga się pod tobą! Za duży naciąg! – wołał niewidoczny gnom.
- Zawracam!
   Sturm z trudnością widział szary kształt Mistrza Chmur.
- Postaramy się po was wrócić! – a potem już tylko słabe – Niech was pilnuje Reorx!
   Sturm z trudem ześlizgnął się po linie na wywijający maszt. Twarda dębina mocno walnęła go w żebra. Odebrało mu dech, puścił linę. Wylądował na żaglu i chwycił się go z całych sił. Zetlała tkanina pękła mu ręku i powoli rozdarła się aż do pokładu. Sturm wylądował na pokładzie mokry, oślepiony i pozbawiony tchu.
   Gnomy odcięły linę u swego końca. Mistrz Chmur odleciał wraz z nadciągającymi chmurami i szybko zniknął z oczu. Kitira dopadła Sturma.
- Możesz stać? Możesz iść? – krzyczała w wyjącym wietrze.
   Skinął półprzytomnie głową. Podciągnęła go do pionu i razem jakoś pokuśtykali do rufowej nadbudówki. Sturm padł na podłodze obok kapitańskiego stołu i starał się odzyskać oddech. Kitiara okrążyła kabinę i zamykając okiennice i mocno zaciskając zasuwki.
- Dobrze się czujesz? – spytała w ciemności.
- Taa…
- Gnomy odleciały?
- Oni… odcięli linę, żeby ocalić swój statek – wykaszlał z bólem.
    Kitiara skrzesała iskrę z kapitańskiego krzesiwa i zapaliła grubą świecę na stole. Falujący płomyk świecy posyłał na ściany kabiny dziwaczne cienie kapitańskiej czaszki. Sturm wyciągnął własną chustkę i nakrył nią czaszkę.
- Wygląda, jakby patrzył na człowieka, nie? – powiedziała Kitiara.
   Wyciągnęła ramię dla utrzymania równowagi. Pokład statku wznosił się opadał z regularnością nadbiegajacych fal.
- Trzeba uporządkować żagle – rzekła Sturm – Jeden potężniejszy podmuch i po nas.
- Nie zamierzam wyłazić na maszt w taki wicher – odparła.
  Sturm wyciągnął miecz.
- Nie będziesz musiała. Przetnę wszystkie liny dolnych żagli. Zlecą i to powinno załatwić sprawę.
   Ruszył do drzwi kabiny.
- Zaczekaj! – zawołała.
   W skrzyni kapitańskiej znalazła linę i ją wyciągnęła.
- Podnieś ramiona.
   Zrobił to a wtedy Kit opasała mu klatkę piersiową liną i mocno ją związała.
- Tylko nie próbuj pływania jak już wyjdziesz – powiedziała.
   Opuścił ramiona.
- Postaram się tego ustrzec.
   Sturm szarpnięciem otworzył drzwi kabiny i dostał potężny cios wichru prosto w twarz. Zataczając się dotarł do grotmasztu i pociął fały grotżagla. Porwana wichrem tkanina opadła jak żywe stworzenie i zatrzeszczała na głównym pokładzie. Schylił się niżej i podszedł do fokmasztu gdzie również pociął fały dolnych sztaksli. Z podniesionymi wyłącznie topslami i jednym kliwrem statek szedł stabilniej. Sturm przedarł się do kabiny na rufie.
- Idzie lepiej! – powiedziała Kitiara.
- I co teraz robimy? – spytał Sturm obciekając wodą z włosów i ubrania.
- Sprawdzimy wszystko pod pokładem – Odparła Kit.
- Zapomniałaś o klątwie?
   Zadowolenie dziewczyny gwałtownie wyparowało.
- Nie zapomniałam. Mając jednak próbkę tego, co jest na pokładzie nie za bardzo się boję.
   Poklepała kapitańską czaszkę, teraz przykrytą chustką Sturma. Czaszka spadła z kości karku i z głośnym stukiem uderzyła o stół. Leżała teraz z oczodołami do góry i patrzyła na śmiertelników, intruzów na tym statku.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
szantaz lehmara www.magicznahodowla.pun.pl alfaamanityna PRZEPUSTKA ZAKŁAD KARNY www.samotneserca.pun.pl